Facebook
kontakt
logo
Strona główna > IO > Wiadomości IO
Pekin 2022 już za rok2021-02-04 16:51:00

Dokładnie za 365 dni – 4 lutego 2022 roku – rozpoczną się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022.


Według zapewnień Komitetu Organizacyjnego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przygotowania do tych zawodów odbywają się bez zakłóceń, a Chiny są już niemal w pełni gotowe do przyjęcia 2800 sportowców z ponad 90 krajów.


Pekin, miasto-gospodarz ZIO, jako pierwsze w historii miasto zostanie gospodarzem zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk olimpijskich (Igrzyska XXIX Olimpiady Pekin 2008). W związku z tym organizatorzy maksymalizują wykorzystanie istniejących już obiektów, jednocześnie kładąc nacisk na zrównoważony rozwój w budowie i eksploatacji nowych.


Aż siedem obiektów, które służyły w trakcie Igrzysk XXIX Olimpiady Pekin 2008 zostanie wykorzystanych podczas zbliżających się Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Do tych obiektów zaliczyć możemy m.in. Stadion Narodowy „Ptasie Gniazdo”, na którym odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia; „Water Cube” – który zostanie przekształcony z pływalni w miejsce rozgrywania zawodów w curlingu oraz Centrum Sportu Wukesong, które w 2008 roku służyło koszykarzom, a za rok będą w nim rywalizować hokeiści.


Budowa nowych aren, na których będą odbywać się zawody sportowe, została ukończona zgodnie z harmonogramem w 2020 roku. Co ważne, wszystkie obiekty w Pekinie będą w 100% zasilane energią odnawialną!


Obecnie większość naszych sportowców bez znaczących problemów realizuje plan szkoleniowy. Jedynym dość sporym problemem jest fakt, iż w dalszym ciągu część zawodów sezonu zimowego 2020/2021 jest odwoływana lub przesuwana. Należy pamiętać, iż część z nich jest kwalifikacją do ZIO w Pekinie.


Do tej pory Polska Reprezentacja Olimpijska wystartowała we wszystkich edycjach „białych igrzysk” od Chamonix 1924, aż po PyeongChang 2018. Członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej wywalczyli w nich 22 medale: 7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych.


Pierwszy zimowy medal dla Polski – brązowy – zdobył w Cortina d’Ampezzo w 1956 roku Franciszek Gąsienica-Groń (kombinacja norweska). Cztery lata później w Squaw Valley (1960) na podium stanęły pierwsze Polki – srebro w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m wywalczyła Elwira Seroczyńska, a brąz – w tej samej konkurencji – Helena Pilejczyk. Z kolei pierwsze polskie złoto z ZIO przywiózł w 1972 roku (Sapporo) skoczek narciarski Wojciech Fortuna.


Do tej pory najbardziej medalowymi zimowymi igrzyskami dla Polski były ZIO Vancouver 2010 i ZIO Soczi 2014. Z obu edycji Polacy przywieźli po 6 medali, jednak to ta rosyjska była najbardziej udana pod względem kolorów krążków. W Soczi zdobyliśmy 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal.


Najbardziej utytułowani polscy zimowi medaliści olimpijscy:

Kamil Stoch (skoki narciarskie) – 3 złote, 1 brązowy

Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) – 2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe

Adam Małysz (skoki narciarskie) – 3 srebrne, 1 brązowy


XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego.


Biuro Komunikacji PKOl

olimpijski.pl

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty