Facebook
kontakt
logo
Strona główna > IO > Wiadomości IO
Thomas Bach ponownie prezydentem MKOl2021-03-10 17:35:00

Thomas Bach – dotychczasowy prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – będzie pełnił tę funkcję do 2025 roku. Tak zdecydowali członkowie MKOl podczas 137. Sesji tej organizacji, która odbywa się w Lozannie w Szwajcarii.


Thomas Bach stoi na czele MKOl od września 2013 roku. Jego pierwsza, ośmioletnia kadencja zakończy się po Igrzyskach w Tokio, przełożonych z 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl, wybrany prezydent obejmie urząd i rozpocznie nową kadencję w sierpniu 2021 roku.


Przywództwo Thomasa Bacha przypada w niezwykle trudnym dla Światowego Ruchu Olimpijskiego czasie globalnej pandemii, która sparaliżowała wiele dziedzin życia – także sport. Po raz pierwszy w historii przełożone zostały Igrzyska Olimpijskie – dotąd odwoływano je w 1916, 1940 i 1944 r. z powodu wojen światowych.


Prezydent MKOl to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w drużynowym turnieju florecistów. Z wykształcenia jest prawnikiem. Podczas swojej dotychczasowej kadencji wielokrotnie odwiedzał Polskę podkreślając przy tym szczególne więzi z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz bardzo dobrą współpracę i przyjaźń z prezesem PKOl.


Thomas Bach uczestniczył między innymi w uroczystej Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.


137. Sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest drugą zdalną sesją MKOl w historii olimpijskiej. Prezydent Thomas Bach podsumował na niej stan przygotowań do Igrzysk Olimpijskich oraz podkreślił szerokie wsparcie, jakie Międzynarodowy Ruch Olimpijski otrzymał od rządu Japonii, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przywódców G20 i G7 w zakresie przygotowań do Igrzysk w Tokio.


W swoim przemówieniu prezydent MKOl podkreślił ogromne zaangażowanie i doskonałą pracę Międzynarodowych Federacji Sportowych, które od września 2020 roku zorganizowały ponad 270 najważniejszych wydarzeń sportowych – Mistrzostw Świata lub Pucharów Świata. W sumie w tych wydarzeniach wzięło udział ponad 30 tysięcy sportowców. Wszystkie z nich posiadały rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym reżimy testowe.


– Żadne z tych wydarzeń nie było źródłem rozwoju epidemii. Mamy więc jasny i oczywisty dowód na to, że można organizować bardzo duże międzynarodowe imprezy sportowe z dużą liczbą międzynarodowych uczestników, jednocześnie chroniąc zdrowie wszystkich. To dobra prognoza na Tokio – mówił prezydent Thomas Bach.


Biuro Komunikacji PKOl

olimpijski.pl


Bach został członkiem MKOl w 1991 roku mając 37 lat. W wyborach na prezydenta w 2013 roku dostał w finałowej rundzie 49 z 93 głosów. Miał wówczas aż pięciu rywali, w tym m.in. ukraińskiego tyczkarza Sergeya Bubkę. W dzisiejszym głosowaniu Bach otrzymał aż 93 głosy z 94.

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty