Strona główna > Aktualności
Skromne 1-0 z Albanią2023-03-27 23:36:00

Piłkarska reprezentacja Polski pokonała Albanię 1-0 w swoim drugim meczu w ramach kwalifikacji do mistrzostw Europy. Zwycięskiego gola dla biało-czerwonych strzelił Karol Świderski.

27.03.2023, Warszawa

Polska – Albania 1-0 (1-0)

1-0 Karol Świderski 41

Sędziował Slavko Vincić (Słowenia). Żółte kartki: Linetty, Salamon – Hysaj, Laci. Widzów 56 227.

POLSKA: Wojciech Szczęsny – Przemysław Frankowski, Bartosz Salamon, Jan Bednarek, Jakub Kiwior – Nicola Zalewski (68 Michał Skóraś), Karol Linetty (77 Damian Szymański), Piotr Zieliński, Jakub Kamiński – Karol Świderski (88 Sebastian Szymański), Robert Lewandowski.

ALBANIA: Thomas Strakosha – Ivan Balliu, Marash Kumbulla, Enea Mihaj, Elseid Hysaj – Klaus Gjasula (88 Qazim Laci) – Jasir Asani (70 Anis Mehmeti), Ylber Ramadani, Kristjan Asllani (76 Nedim Bajrami), Myrto Uzuni – Sokol Cikalleshi (76 Taulant Seferi).

Trener Fernando Santos zdecydował się na cztery zmiany: kontuzjowanego Matty’ego Casha, a także Michała Karbownika, Krystiana Bielika i Sebastiana Szymańskiego zastąpili Bartosz Salamon, Nicola Zalewski, Jakub Kamiński i Karol Świderski. Roszady personalne pociągnęły za sobą również zmianę ustawienia. Od pierwszego gwizdka sędziego Polacy grali w systemie 1-4-4-2 z wysoko ustawionymi skrzydłowymi (Zalewskim z prawej i Kamińskim z lewej strony boiska) oraz Świderskim poruszającym się nieco niżej od Roberta Lewandowskiego. Największą niespodzianką było przesunięcie Jakuba Kiwiora na lewą obronę.

W I połowie Polacy przeważali i w 41. minucie dopięli swego. Świderski najpierw przyjął piłkę pod presją przeciwnika, by po szybkim dryblingu zostać sfaulowanym. Miękkie dośrodkowanie Zielińskiego za linię obrony Albańczyków pierwotnie nie przyniosło żadnego zagrożenia, jednak po chwili futbolówka znalazła się w posiadaniu Kamińskiego. Skrzydłowy Wolfsburga zdecydował się na mierzony strzał z 20 metrów. Gdy piłka odbiła się od słupka, po trybunach rozszedł się jęk zawodu, który po sekundzie za sprawą Świderskiego zmienił się w wielką i długo wyczekiwaną radość. Napastnik Charlotte FC ponownie udowodnił, że w takich sytuacjach jest niezawodny. To on zachował największą czujność, dopadł do piłki i w drugim kontakcie umieścił ją w bramce Albańczyków.

Albańczycy, którym nie powiódł się plan utrzymania czystego konta do przerwy, zostali zmuszeni do zmiany swojego sposobu gry. Od początku drugiej odsłony spotkania przesunęli się wyżej, starając się zaangażować w akcje ofensywne większą liczbę piłkarzy i przenieść ciężar gry bliżej pola karnego Polaków. Szanse mieli Uzuni i Asllani, ale na wysokości zadania stanął Szczęsny.

Polacy odpowiedzieli ładną akcją. Kamiński zagrał do znajdującego się przed szesnastką Lewandowskiego. Napastnik Barcelony przerzucił sobie futbolówkę nad dwoma rywalami, dynamicznie wbiegł w pole karne i przelobował wychodzącego Strakoshę. Tuż przed linią bramkową piłkę wybił jednak Mihaj.

Skromne prowadzenie nie satysfakcjonowało Polaków. Podopieczni Fernando Santosa atakowali z rozsądkiem, a w 73. minucie po dośrodkowaniu Zielińskiego z rzutu rożnego głową minimalnie obok bramki uderzał Kiwior. Później przez kilka minut gra toczyła się raczej na połowie gospodarzy. Biało-czerwoni nie zamierzali jednak ograniczać się do defensywy. W 83. minucie spotkania zza pola karnego strzelał Lewandowski, a dwie minuty później Kamiński. Po obu uderzeniach piłka szybowała nad poprzeczką bramki Albanii. Niewiele brakowało, a takie nastawienie Polaków skończyłoby się golem dla gości, którzy w 88. minucie ruszyli z kontrą lewą stroną boiska. W polu karnym Uzuni wyprzedził Bednarka i dopadł do piłki zagranej po ziemi wzdłuż bramki. Na szczęście uderzył niecelnie. To była ostatnia groźna akcja w tym meczu.

pzpn.pl

Świderski strzelił swego 9. gola w 20. występie w reprezentacji. Po raz 80. w narodowych barwach zagrał Zieliński, a po raz 140. Lewandowski.

W innym meczu: Mołdawia - Czechy 0-0

1. Czechy              2  4  3-1

2. Polska               2  3  2-3

3. Mołdawia           2  2  1-1

4. Wyspy Owcze   1  1  1-1

5. Albania              1  0  0-1