Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > 2009/2010 > Podkarpacie > Seniorzy > III liga (Rzeszów-Lublin)
Nasi zagrają w Turnieju Zapomnianych Mistrzów2010-02-19 12:10:00 Miłosz Bieniaszewski

Spore wyróżnienie spotkało piłkarzy Stali Mielec i Stali Rzeszów, którzy zostali zaproszeni na Turniej Zapomnianych Mistrzów, który odbędzie się w niedzielę w Bytomiu. Rzeszowianie zastąpią w nim Wartę Poznań.


W turnieju wystąpi sześć drużyn podzielonych na dwie grupy. W pierwszej zagrają Polonia Bytom, Pogoń Lwów oraz Garbarnia Kraków. Nasze drużyny trafiły natomiast do drugiej grupy, w której znalazły się jeszcze Szombierki Bytom. Najwięcej emocji wzbudza oczywiście przyjazd reaktywowanej w 2009 roku Pogoni Lwów, która nawiązuje do przedwojennych tradycji tego klubu. Spory udział w przyjeździe lwowian mają kibice Polonii Bytom, którzy ufundowali im podróż, a jeden z fanów bytomian opłacił hotel w Tarnowskich Górach, w którym zatrzyma się ekipa ze Lwowa.Turniej Zapomnianych Mistrzów rozpocznie się w niedzielę w samo południe w nowej hali powstałej w Bytomiu Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego. Całą imprezę poprowadzi natomiast dziennikarz katowickiej Gazety Wyborczej Paweł Czado.

Co powinieneś wiedzieć o rywalach naszych drużyn

Polonia Bytom

Klub powstał w 1920 roku, ale dwa lata później został zamknięty. Reaktywowano go w 1945 roku przy sporym udziale lwowskich repatriantów i stąd obecne barwy i herb Polonii. Bytomianie są dwukrotnym mistrzem Polski z 1954 i 1962 roku. W jej barwach grali m.in. Zygmunt Anczok, Jan Liberda, Edward Szymkowiak, Henryk Apostel oraz Jan Banaś. Z obecnych piłkarzy najbardziej znani są Wojciech Skaba (bramkarz wypożyczony z Legii Warszawa, to on ma być następcą Jana Muchy, który odchodzi do Evertonu), Jacek Trzeciak (kapitan zespołu, gra w Polonii od 2004 roku, czyli kiedy bytomianie występowali jeszcze w III lidze), Marcin Radzewicz (boczny pomocnik mający za sobą blisko 150 meczów w ekstraklasie) oraz Maciej Bykowski (prawdziwy obieżyświat, który grał m.in. w Lechu Poznań, Stomilu Olsztyn, OFi Kreta i Panathinaikosie Ateny). Zimą do Polonii trafił ze Stali Rzeszów Wojciech Reiman.

Pogoń Lwów

Reaktywowana w 2009 roku przez Polaków zamieszkujących Lwów Pogoń nawiązuje do przedwojennych tradycji. Jest to jeden z najbardziej zasłużonych klubów w naszym kraju, współzałożyciel Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz czterokrotny mistrz Polski (1922, 1923, 1925, 1926). W klubie grali m.in. Wacław Kuchar (polski olimpijczyk), Spirydion Albański (występował również w Resovii), Michał Matyas i Jan Wasiewicz. Obecnie Pogoń rywalizuje jedynie w lidze futsalu Obwodu Lwowskiego. W internetowej sondzie przeprowadzonej na portalu Pogoni Lwów 90 procent opowiedziało się za grą lwowian w polskiej lidze.

Garbarnia Kraków

Klub powstały w 1921 roku już po dziesięciu latach cieszył się z jedynego w historii tytułu mistrza Polski. Charakterystyczne dla krakowian są brązowo-białe barwy, a przywdziewali je m.in. Zdzisław Bieniek, Robert Gadocha, Maciej Gigoń, Bronisław Jakubik, Mieczysław Nowak, czy Henryk Wiśniewski. W bieżącym sezonie Garbarnia występuje w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej i na półmetku rozgrywek zajmuje 10 miejsce w tabeli.

Szombierki Bytom

Klub powstał w 1919 roku w Szombierkach dzisiejszej dzielnicy Bytomia, w której zresztą odbędzie się niedzielny turniej. W 1980 roku Szombierki świętowały tytuł mistrza Polski, ale obecnie klub boryka się z wieloma problemami i występuje zaledwie w katowickiej klasie okręgowej. Przed laty jego barwy reprezentowali m.in. Marek Koniarek, Roman Szewczyk Rudolf Wojtowicz, Jerzy Wilim oraz olimpijczycy Hubert Banisz, Jerzy Krasówka, Roman Ogaza i Paweł Sobek.


Miłosz Bieniaszewski
m7564931.jpg


WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty