Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
III Igrzyska Europejskie w duchu czystej rywalizacji2023-11-08 21:44:00

Polska Agencja Antydopingowa ogłosiła raport z badań przeprowadzonych podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Wśród sześciu i pół tysiąca sportowców nie wykryto ani jednego przypadku stosowania niedozwolonych substancji, a przebadano niemal 1000 zawodników. To oznacza, że zawody we wszystkich 13 miastach toczyły się w duchu fair-play i czystej rywalizacji.


Podczas Igrzysk Europejskich, na zlecenie Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (International Testing Agency, ITA) i przy wsparciu Lokalnego Komitetu Organizacyjnego, Polska Agencja Antydopingowa pobrała ponad 1280 próbek. Połowa testów została wykonana w trakcie rywalizacji, a połowa między zawodami. Co najistotniejsze, nie doszło do żadnego naruszenia przepisów antydopingowych.


Próbki moczu, krwi i suchej kropli krwi (DBS) pobierano w ponad 30 stacjach kontroli antydopingowej w 25 lokalizacjach w 13 miastach, a także w wioskach zawodniczych. Następnie poddano je analizie w laboratorium akredytowanym przez WADA w Warszawie. Wszystkie kontrole antydopingowe podczas imprezy przeprowadzono na podstawie kompleksowej oceny ryzyka ITA i wynikającego z niej planu rozkładu testów.

 

Zespół, którym kierowała POLADA składał się z 60 kontrolerów antydopingowych pochodzących z 20 krajów, w tym m.in. z Izraela, Włoch, Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwecji czy Armenii. Największą grupę stanowią Polacy (17 kontrolerów). Wszyscy kontrolerzy antydopingowi z certyfikatami ITA. Dodatkowo zespół wspierany był przez ponad 30 doświadczonych polskich pracowników medycznych Grupy LUX MED – partnera POLADA, odpowiedzialnych za pobieranie krwi. Łącznie, z grupą około 120 wolontariuszy, zespołem ITA obecnym w Krakowie, na rzecz czystego sportu pracowało ponad 260 osób.


Ten wynik pokazuje, że największe multidyscyplinarne wydarzenie w historii Polski toczyło się w duchu czystej rywalizacji i na najwyższym poziomie. Na arenach 13 miast rywalizowało niemal sześć i pół tysięcy sportowców. W tym gronie znalazło się 149 medalistów olimpijskich z Tokio 2020 i Pekinu 2022. Aż 43 z tych zawodników mogło poszczycić się złotym medalem wspomnianych imprez. Poza tym nie brakowało mistrzów i medalistów Europy oraz świata, a w sportach drużynowych pojawiły się czołowe reprezentacje rankingu światowego (koszykówka 3x3, rugby 7, dyscypliny plażowe).


ie2023.pl


krakow-podsumowanie-grafika.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty