Facebook
kontakt
logo
Strona główna > STREFA BLOGU
RYSZARD NIEMIEC: Ukraińscy sportowcy na uchodźstwie to fenomen naszych czasów
autor
Ryszard Niemiec (ur. 1939), dziennikarz, reporter, felietonista, działacz sportowy. Koszykarz m. in. Cracovii, Sparty Nowa Huta, Resovii. Były redaktor naczelny "Dziennika Polskiego", "Tempa", "Gazety Krakowskiej". Laureat Złotego Pióra (1979, 1985). Członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 1993 prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.
Wcześniejsze wpisy:

LEKCJA GIMNASTYKI (665)

Konoplanka gra o coś więcej niż punkty dla Cracovii

* W Krakowie, przy Kałuży, po ścieżkach wydeptanych niegdyś przez Kowalika, Hausnera, niedawno przez Gizę, Citkę, biega w pasiastych barwach Jewhenij Konoplanka, były reprezentant Ukrainy, były piłkarz ligi włoskiej i niemieckiej… Miał być gwiazdorem, ale dziś pozostaje zmianowym. Zdobył sympatię kibiców.


* W Nowej Hucie, na parkiecie tamtejszej hali, brylują ukraińscy siatkarze - „Barkom Każany”. Zostali dopuszczeni do rozgrywek polskiej ekstraklasy i wychodzą z próby obronną ręką. Ostatni ligowy mecz, rozgrywany na Suchych Stawach przy pełnej widowni, niestety, przegrali, ale z nie byle kim -Jastrzębskim Węglem.


* Na warszawskim Mokotowie odmiana kolorytu stadionu Legii, ton na widowni nadają barwy, flagi, język dopingu w wersji ukraińskiej. Gra drużyna Donbasu o europejski puchar, póki co dla polskich zespołów niedostępny, stąd wysoka frekwencja na Łazienkowskiej. O Donbas toczą się od roku ciężkie walki, ukraińska armia wykrwawia się tam najobficiej, dlatego sukcesy piłkarzy w Europie  dodają ducha walczącym.


Ukraińcy to naród waleczny, nie na darmo wybrali starszego z braci Kliczków, wielokrotnego mistrza świata w najcięższej wadze, na mera Kijowa. Mogłoby się wydawać, że w takim skrajnym zagrożeniu ich egzystencji jako narodu, okrutnej próbie jego zrusyfikowania drogą bandyckiego najazdu Putina, każdy zdrowy mężczyzna ma moralny obowiązek stanąć w ordynku obrońców Ojczyzny. W cywilizacji euroamerykańskiej ten obowiązek ma priorytet przed innymi. Dzisiejsza praktyka kierownictwa ukraińskiego wychodzi z założenia, że sportowe sukcesy odnoszone poza granicami kraju przez jego zawodniczki i zawodników są skutecznym wsparciem wysiłku zbrojnego narodu. Pokazują sprawność i zdolność do rywalizacji, w której  wykazują wyższość nad przeciwnikiem. Zadziwiająca ponad wszystko jest tym kontekście zdolność zdobywania pieniędzy przez jednostki i drużyny klubowe… Pozostanie zapewne słodką tajemnicą ministerstwa sportu w Kijowie i oligarchów, czyli ludzi wielkiego biznesu.


Ukraińscy wyczynowcy na uchodźstwie to fenomen naszych czasów. Jest ciągiem dalszym ogromnego wysiłku socjalnego i humanitarnego, głównie społeczeństwa polskiego, które wyciągnęło do uciekinierów z pożogi wojennej hojną rękę. Ze sportowego punktu widzenia ukraińskie starty poza granicami swojego kraju pełnią jedną ważną rolę, składają się na fundament narodowego komitetu olimpijskiego. Bez jego aktywnego działania nie byłoby możliwe prowadzenie polityki olimpijskiej zmierzającej do wyeliminowania rosyjskich sportowców z udziału w nadchodzących igrzyskach.

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty