Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
Wysoka wygrana z Iranem2023-11-30 22:54:00

Reprezentacja Polski pokonała Iran 35:15 w inauguracyjnym spotkaniu Mistrzostw Świata Kobiet w Piłce Ręcznej 2023. Biało-Czerwone bardzo szybko wypracowały wysokie prowadzenie, które w trakcie spotkania ulegało tylko powiększeniu. Pierwsze trafienie w historii występów w kadrze zdobyła bramkarka Adrianna Płaczek.

Polska – Iran 35:15 (18:8)

Polska: Płaczek 1, Zima 2 – Galińska 2, Kobylińska 3, Balsam 6, Matuszczyk, Górna 2, Tomczyk 2, Rosiak 4, Głębocka, Urbańska, Michalak 4, Kochaniak-Sala 3, Uścinowicz, Masna, Nocuń 6

Iran: Khalili, Mohammadi – Zandi, Merikh 6, Rahmanian 1, Shahsavari 2, Badvi, Tootoonsiz, Eizadgashb 1, Lak, Norouzi, Kiyaniara 1, Faghihi 1, Koudzarifarahani 3, Oshaghi, Rajabi

Już w pierwszej akcji meczu piłkę wyłuskała rywalkom Aleksandra Tomczyk, a w ślad za nią poszły m.in. Magda Balsam, Karolina Kochaniak-Sala czy… Adrianna Płaczek, która już na początku meczu popisała się widowiskową bramką zdobytą rzutem przez całe boisko. Co ciekawe, było to pierwsze trafienie bramkarki w historii swoich 78 występów z orzełkiem na koszulce.

Gdy w 8. minucie gry reprezentantki Iranu po raz pierwszy trafiły do polskiej siatki, biało-czerwone miały już na koncie sześć goli. Zgodnie z przewidywaniami, Polki dominowały w każdym aspekcie gry, zmuszając rywalki do prostych błędów, samemu wyprowadzając zabójcze kontrataki.

W II połowie dwa gole zdobyła m.in. druga z naszych bramkarek Barbara Zima. Na liderkę wśród strzelczyń w polskim obozie wyrastała powoli Magda Balsam, którą w ostatnich minutach dogoniła Dagmara Nocuń (obie po sześć bramek). Po stronie rywalek zdecydowanie najskuteczniejsza była Fatemeh Merikh, która przez długi czas odpowiadała za niemal połowę wszystkich bramek reprezentacji Iranu (również sześć goli).

Ostatecznie biało-czerwone triumfowały różnicą 20 bramek i wynikiem 35:15. Tytułem MVP spotkania wyróżniona została Fatemeh Merikh.

Kolejne spotkanie w ramach Mistrzostw Świata Kobiet w Piłce Ręcznej 2023 podopieczne trenera Senstada rozegrają w sobotę o godz. 20.30. Rywalem reprezentacji Polski będą Japonki, które w drugim czwartkowym meczu Grupy F przegrały minimalnie po pasjonującym spotkaniu z Niemkami (30:31).