Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
Biało-czerwone postawiły się mistrzyniom świata2023-11-26 21:00:00

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych przegrała z Norwegią 25:27 na zakończenie towarzyskiego turnieju Posten Cup w Lillehammer. Tym samym biało-czerwone zajęły w rozgrywkach drugie miejsce dzięki wcześniejszym zwycięstwom nad Islandią i Angolą. Polki kolejnym razem zobaczymy na parkiecie podczas inauguracyjnego meczu Mistrzostw Świata Kobiet 2023 z Iranem (w czwartek 30 listopada o godz. 20.30).

Norwegia – Polska 27:25 (15:10)

Norwegia: Davidsen, Solberg-Østhassel 1 – Skogrand 1, Mørk 4, Oftedal 2, Dale, Breistøl 2, Ingstad 4, Bakkerud 4, Novak, Herrem 5, Solberg-Isaksen, Sæteren, Deila 4.

Polska: Zima, Płaczek – Zimny, Galińska 6, Kobylińska 4, Balsam 2, Wiertelak, Matuszczyk 3, Górna, Tomczyk 1, Rosiak 2, Urbańska 1, Kochaniak-Sala 5, Uścinowicz, Masna, Nocuń 1.

Dla reprezentacji Polski niedzielne starcie z Norwegią było próbą generalną przed startem Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023. Stawką spotkania było także zwycięstwo w towarzyskim turnieju Posten Cup. W poprzednich dniach Biało-Czerwone pokonały kolejno Islandię (29:23) i Angolę (33:30), podobnie jak gospodynie, które w tym samym czasie triumfowały z rywalkami wynikami 31:21 oraz 32:24.

Magda Balsam zapowiadała przed startem meczu, że “bardzo cieszy się na spotkanie z Norwegią, bo pokaże ono, gdzie Biało-Czerwone mają jeszcze coś do poprawy”. Faktycznie, lepszego rywala na koniec okresu przygotowawczego nie można było sobie wymarzyć. Po drugiej stronie parkietu stanęły bowiem aktualne mistrzynie świata, Europy i brązowe medalistki olimpijskie.

Po 10 minutach gospodynie prowadziły 8:3, więc o przerwę na żądanie prosić musiał selekcjoner Arne Senstad. Różnica mogła być jeszcze większa, gdyby nie bardzo dobra postawa Adrianny Płaczek. Polska bramkarka zatrzymywała rzuty Norweżek z niemal każdej pozycji, także w sytuacjach sam na sam.

Pewną receptę na skandynawski mur obronny znalazła na szczęście Emilia Galińska, która nieraz potrafiła zaskoczyć przeciwniczki soczystym rzutem z okolic dziewiątego metra.

Bramki Galińskiej w połączeniu z wciąż świetną dyspozycją Płaczek między słupkami sprawiły, że do końca pierwszej części różnica wyniosła pięć goli (10:15), choć w pewnym momencie rywalki prowadziły nawet siedmioma “oczkami” (13:6).

Po powrocie do gry Biało-Czerwone wyglądały na bardzo zmotywowane. Gdy zegar wybił 37. minutę gry, Dagmara Nocuń trafiła na 16:14. Później emocji nie brakowało. Sylwia Matuszczyk doprowadziła do bramki kontaktowej 180 sekund przed końcem meczu (23:24)! W decydujących sekundach doświadczone Norweżki nie pozwoliły jednak odebrać sobie zwycięstwa.

Tytułem MVP wśród Polek wyróżniono Adriannę Płaczek.

25.11.2023: Polska – Angola 33:30 (19:14)

Polska: Zima 2, Płaczek – Zimny, Galińska 1, Kobylińska 5, Balsam 7, Matuszczyk 2, Górna 1, Tomczyk, Rosiak 3, Głębocka, Urbańska, Michalak 3, Kochaniak-Sala 6, Masna, Nocuń 3

Angola: Alberto, Almeida – Mário, Machado 1, do Rosário 1, Paulo 4, Santos 9, Kassoma 3, Quizelete, Fonseca 3, Gabriel, Pascoal 4, Kanka, Venâncio 1, Carlos 2, Belo, Catala 2

Angola to zespół mistrzyń Afryki z 2022 roku i 25. drużyna poprzednich mistrzostw świata.

MVP meczu wśród reprezentantek Polski została Karolina Kochaniak-Sala.

23.11.2023: Polska – Islandia 29:23 (14:10)

Polska: Zima, Płaczek – Zimny 1, Galińska, Kobylińska 3, Balsam 4, Wiertelak 2, Matuszczyk 1, Górna 1, Tomczyk 1, Rosiak 5, Urbańska 3, Michalak 1, Kochaniak-Sala 3, Uścinowicz 1, Masna 3.

Islandia: E. Thorsteinsdóttir, Renötudóttir – Jacobsen 4, B. Thorsteinsdóttir, D. Magnúsdóttir 2, E. Magnúsdóttir 1, Elíasdóttir 1, Einarsdóttir 2, K. Magnúsdóttir, Ágústsdóttir, Albertsdóttir 1, Erlingsdóttir 4, Jónsdóttir 1, Sturludóttir 3, Ásgeirsdóttir 4, Stefánsdóttir.

Pod bramką rywalek najgroźniejszą z Polek była bardzo dobrze dysponowana Aleksandra Rosiak. To właśnie “Rosi” została autorką historycznej, 25-tysięcznej bramki dla reprezentacji Polski, celnie rzucając z dystansu na 8:6 w 18. minucie meczu.