Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
W niedzielę, 1 października, w słowackich Koszycach odbył się już 100. Międzynarodowy Maraton Pokoju. Piękny jubileusz najstarszej tego typu imprezy w Europie został uwieńczony nowym rekordem trasy - 2:06.55. ustanowionym przez Kenijczyka Philemona RONO Cheropa. Na starcie pojawiła się nie notowana do tej pory liczba 4515 biegaczy, w tym około 600 Polaków.
Wśród gwiazd sportu, zaproszonych przez organizatorów, znalazł się czterokrotny mistrz olimpijski (Atlanta, Sydney, Ateny), mistrz świata i Europy w chodzie Robert Korzeniowski, mocno eksponowany przez gospodarzy i miejscowe media. Były zawodnik krakowskiego Wawelu wziął udział w sztafecie. Miał do pokonania jedną czwartą maratonu. Razem z nim zespół tworzyli: czeski biegacz narciarski, brązowy medalista IO w Vancouver, złoty i brązowy medalista MŚ Martin Koukal, mistrzyni olimpijska z Sydney w biegu na 5 km i trzykrotna mistrzyni świata (2x5 km, 1x1500 m), rumuńska lekkoatletka Gabriela Szabo oraz trzykrotna złota medalistka olimpijska (Vancouver, Soczi, Pjongczang), mistrzyni świata i Europy w biathlonie, reprezentantka Słowacji Anastasia Kuzmina. Ten doborowy kwartet zajął drugie miejsce z czasem 2:53.06.
Słowacki przyjaciel Korzeniowskiego, mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 km z Rio de Janeiro Matej Toth postanowił samodzielnie pokonać dystans 42 195 m. W maratońskim debiucie nie zdołał co prawda zmieścić się w 3 godzinach, zabrakło mu niespełna 3 minuty (3:02.49), ale i tak nie krył radości ze swojego wyczynu. Tak jak większość z kilku tysięcy biegaczy. Dotarcie do mety, uhonorowane okolicznościowym medalem, było powodem do ogromnej satysfakcji.
Dla Rafała Zielińskiego z podkrakowskiej Modlniczki maraton stał się pasją, którą łączy ze zwiedzaniem ciekawych miejsc na świecie. Startował już w kilkunastu miastach europejskich, w Chicago, a nawet w Tanzanii.
Robert Strupiechowski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przyjechał do Koszyc zachęcać do udziału w 9. Cracovia Półmaratonie Królewskim, lecz chętnie skorzystał z okazji spróbowania sił w 100. koszyckim maratonie. Doświadczenie zdobyte wcześniej w Atenach i Budapeszcie bardzo się przydało. Bez trudu zmieścił się w wyznaczonym limicie 6 godzin, z zapasem 46 minut.
Z okazji jubileuszu, organizatorzy i sponsorzy zadbali o ściągnięcie do Koszyc elity, której celem było pobicie rekordu trasy (2:07.01). Sprzyjały temu dogodne warunki.
32-letni Kenijczyk Philemon Rono spełnił oczekiwania. Znakomicie finiszował, otrzymał więc nie tylko nagrodę za zwycięstwo - 15 tysięcy euro, ale także specjalną premię - 5 tysięcy euro.
Dla porównania, rekord świata wynosi obecnie 2:01.09 i należy do Kenijczyka Eliuda Kipchoge, a rekordzistą Cracovia Maraton jest kolejny Kenijczyk Cyprian Kotut (2:09.18).
Przez dziesiątki lat udało się w drugim co do wielkości słowackim mieście stworzyć wydarzenie sportowe o dużym międzynarodowym prestiżu i uznaniu. Jego atutami są lokalizacja w zabytkowym centrum i autentyczne zainteresowanie mieszkańców tą imprezą. Ludzie z Maratońskiego Klubu Koszyce dbają o tradycje. Dzięki ich staraniom stanął przy trasie maratonu pomnik biegacza.
Każdy, kto wybrał się w tym roku do Koszyc mógł obejrzeć we Wschodniosłowackim Muzeum interesującą wystawę o bogatych dziejach tamtejszego maratonu.
W pierwszym, zorganizowanym jesienią 1924 roku, zainspirowanym wizytą grupki miejscowych entuzjastów sportu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, wystartowało zaledwie 8 uczestników. Dość szybko jednak uzyskał status międzynarodowego maratonu. Dość napisać, że triumfator z 1931 roku, dwudziestolatek z Argentyny Juan Carlos Zabala, został złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (1932). Z kolei, w 1961 roku, już po pierwszym olimpijskim sukcesie w Rzymie, wygrał rywalizację w Koszycach legendarny Etiopczyk Bikila Abebe. Trzynaście lat później, na najwyższym podium stanął mistrz Europy i zwycięzca najstarszego na świecie maratonu bostońskiego, Brytyjczyk Ron Hill.
W historii MMM (w skrócie od Medzinarodny Maraton Mieru) nie brak również polskich akcentów. Nasz rodak Adam Dobrzyński w 2004 nie tylko tam wygrał, ale ustanowił nawet rekord trasy (2:12.35). Wcześniej, dwukrotnie (1992, 1993) zwyciężył Wiesław Pałczyński, a raz (1998) - Andrzej Krzyścin.
Na liście triumfatorek w kategorii pań, rywalizujących od 1980 roku, znajdują się: Wioletta Uryga (1997, 1998) i Edyta Lewandowska (2005).
Koszyce, z racji bliskiego położenia, są dla polskich maratończyków ulubionym miejscem startu. Nic więc dziwnego, że w miniony weekend wszędzie było ich pełno, serdecznie przyjmowanych przez miejscowych sympatyków sportu.
47-letni Hubert Wierdak z Korczyny w województwie podkarpackim w klasyfikacji generalnej 100. MMM zajął 30. miejsce (1. w kategorii MM40) z czasem 2:35.43.
W niezwykle bogatym programie 100. MMM, oprócz pełnego dystansu maratońskiego, można było sprawdzić się w półmaratonie, mini maratonie, biegach sztafetowych i rodzinnych. Nie zapomniano oczywiście o rolkarzach i maratończykach z niepełnosprawnościami.
Wyniki 100. Międzynarodowego Maratonu Pokoju
Mężczyźni: 1. Philemon Rono Cherop (Kenia) 2:06.55; 2. Kebede Tulu Wami (Etiopia) 2:06.56; 3. Berhane Tesfay Berhe (Erytrea) 2:07.07; 4. Reuben KIprop Kerio (Kenia) 2:07.56; 5. Masresha Bere Bisetegu (Etiopia) 2:09.04; 6. Mitku Tafa Dekeba (Etiopia) 2:09.05.
Kobiety: 1. Jackline Cherono (Kenia) 2:24.43; 2. Adawork Aberta Sadura (Etiopia) 2:26.19; 3. Ayantu Kumela Tadesse (Etiopia) 2:26.33.
Jerzy Sasorski, Koszyce
Zdjęcia: Mirosłąw Paluchowski
- Zmarł Józef Szmidt
- Nie żyje Jacques Freitag
- Zmarł Bob Schul
- Srebro sztafety 4x400 pań
- HMŚ. Dwa medale polskich lekkoatletek
- Tragiczna śmierć rekordzisty świata w maratonie
- 100. Międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach: Jubileusz z rekordami
- Mocno nakręcona Natalia Kaczmarek
- Zmarł Edward Czernik
- Igrzyska Europejskie: Bilety na lekkoatletykę już w sprzedaży
- JUSTYNA ŚWIĘTY-ERSETIC: W SPORCIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE
- Zmarł Henryk Szordykowski
- ME w lekkoatletyce: 14 medali biało-czerwonych
- Lekkoatletyka: 4 polskie medale, złoto dla Fajdka
- RYSZARD NIEMIEC: Nie da się zbudować drugiego lekkoatletycznego Wunderteamu, bo za dużo złej krwi jest w naszej kadrze
- ME U18: 6 medali biało-czerwonych
- Zmarł Kazimierz Zimny
- MP w lekkoatletyce: Rekord Czykiera
- HMŚ: Srebro Adrianny Sułek i brąz sztafety
- Mistrz olimpijski z Tokio: Wojna to zbrodnie, nie polityka
- Zmarł Stanisław Grędziński
- Henryk Olszewski nadal prezesem PZLA
- Zmarł Jurij Siedych
- Mistrzowie Diamentowej Ligi
- Memoriał Kamili Skolimowskiej: Pożegnania i rekordy
- AZS UMCS Lublin drużynowym mistrzem
- AZS UMCS Lublin drużynowym mistrzem
- MŚ U20: Pięć medali w Nairobi
- Memoriał Kusocińskiego: Fenomenalny Patryk Dobek
- Rekord w półmaratonie
- HME: Patryk Dobek sensacyjnym mistrzem, 10 medali biało-czerwonych
- Holloway pobił rekord z brodą
- Lekkoatletyczni mistrzowie uwierzyli w rewolucję
- Halowe MP: Niespodziewana porażka Kszczota
- Walczy o marzenia po poważnej kontuzji
- Rekord Marcina Lewandowskiego
- Rekordy w Lievin
- Halowy rekord Ryana Crousera
- Halowy rekord w trójskoku
- Zmarła Maria Piątkowska
- Duplantis i Rojas lekkoatletami roku
- Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego
- Zmarł Rafer Johnson
- Zmarł Walter Davis, mistrz w skoku wzwyż i mistrz NBA
- MŚ w półmaratonie: Pod dyktando Afryki
- Rekord Europy na 10 km
- Rekordy świata na 5 i 10 km
- AZS UMCS Lublin drużynowym mistrzem w lekkoatletyce
- Mistrzyni chodu z minimum olimpijskim
- Ostatni mityng Diamentowej Ligi
więcej wiadomości >>>