Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Siatkówka > Reprezentacja
Włoscy siatkarze triumfatorami XX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera: dominacja mistrzów świata i Europy2023-08-21 08:38:00 Sas

Reprezentacja Włoch wygrała XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Podczas trzydniowego turnieju siatkarzy w krakowskiej TAURON Arenie mistrzowie świata i Europy w końcowej klasyfikacji wyprzedzili debiutujących w imprezie srebrnych medalistów ostatnich ME Słoweńców, triumfatorów tegorocznej Ligi Narodów Polaków i mistrzów olimpijskich Francuzów. 


Każdego dnia spotkania doborowego kwartetu oglądało 15 tysięcy widzów!


Kibice wiedzieli, że drużyny występujące w jubileuszowej edycji Memoriału znakomitego trenera i świetnego zawodnika Huberta Jerzego Wagnera nie będą w stanie zaprezentować najwyższej formy, ponieważ kończą jeszcze przygotowania do mistrzostw Europy, które rozpoczną się 28 sierpnia oraz do kwalifikacji olimpijskich. Chęć zobaczenia na żywo w akcji gwiazd siatkówki, a przede wszystkim Polaków okazała się jednak silniejsza, 

Nie zraziła ich nawet piątkowa wysoka, w trzech setach, porażka biało-czerwonych  ze Słoweńcami. W sobotę i w niedzielę znów wypełnili trybuny do ostatniego miejsca i gorąco dopingowali swoich ulubieńców. 


Polscy siatkarze, po mocnej pracy na siłowni, szczególnie w otwierającym memoriał meczu byli bardzo ociężali. Nic więc dziwnego, że dobrze dysponowani Słoweńcy łatwo radzili sobie z mocno przemeblowaną ekipą Nikoli Grbicia. 


Serbski szkoleniowiec naszej reprezentacji, wziąwszy pod uwagę drobne dolegliwości niektórych zawodników, wystawił dość eksperymentalną „szóstkę”. Oprócz etatowego rozgrywającego Marcina Janusza znaleźli się w niej: atakujący Łukasz Kaczmarek, przyjmujący: Kamil Semeniuk i Bartosz Bednorz oraz środkowi: Norbert Huber i Karol Kłos. Miał ich wspierać doświadczony libero Paweł Zatorski. 


Ten personalny wariant, mimo wprowadzanych w trakcie meczu korekt, zupełnie się nie sprawdził. 


Przeciwko Francuzom zdecydował się więc trener Grbić na dość istotne roszady. W rozpoczynającej batalię o lepszy wizerunek i korzystny wynik „6” Kaczmarka zastąpił Bartosz Kurek, Bednorza - Wilfredo Leon, Kłosa -  Mateusz Poręba. Ponadto, na pozycji libero zagrał Jakub Popiwczak. 

W trzecim secie, ku sporemu zaskoczeniu części widowni, Grbić zdecydował się na kontrowersyjny manewr, wycofał atakującego, na boisku pojawiło się natomiast aż trzech przyjmujących, do duetu Semeniuk-Leon dołączył Aleksander Śliwka. Podobno Nikola Grbić ciągle szuka innowacyjnych rozwiązań. W starciu z Francuzami te i inne pociągnięcia taktyczne dały oczekiwane efekty, czyli zwycięstwo 3-1. 


W ramach poszukiwań optymalnego zestawienia na dwie najważniejsze, tegoroczne imprezy na niedzielną konfrontację z Włochami, określaną również rewanżem za finał MŚ 2022, Grbić sięgnął po przyjmującego Tomasza Fornala i środkowego Jakuba Kochanowskiego. Obaj narzekali ostatnio na drobne urazy, ale kontuzje nie okazały się na tyle groźne, aby wykluczyły udział tych siatkarzy w memoriale. 

Zresztą, każdy z kadrowiczów (również rozgrywający Grzegorz Łomacz i atakujący Bartłomiej Bołądź) otrzymał swoją szansę.


Jak zapewnił Nikola Grbić, praktycznie wszyscy zawodnicy uczestniczący w przygotowaniach do ME i kwalifikacji olimpijskich są brani pod uwagę przy ustalaniu ostatecznego składu reprezentacji. 


O zdrowotnych problemach Mateusza Bieńka selekcjoner wspominał wcześniej, przed turniejem w Krakowie. Po dokładnych badaniach, w tym także u specjalistów w Berlinie, okazało się, że świetny środkowy musi pauzować do końca tegorocznego sezonu reprezentacji.


Po krótkim odpoczynku, nasi kadrowicze spotkają się w środę w Spale, a przed wyjazdem na ME do Macedonii Północnej zmierzą się w sobotę w  Łodzi w sparingu z Ukrainą. 


Wyniki XX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera

Polska – Słowenia 0-3 (21-25, 18-25, 21-25)

Włochy – Francja 3-0 (29-27, 25-21, 25-20)

Słowenia – Włochy 3-2 (20-25, 25-19, 25-23, 21-25, 25-23)

Polska – Francja 3-1 (27-29, 25-16, 25-21, 25-20)

Francja – Słowenia 3-1 (16-25, 25-19, 25-22, 25-20)

Polska – Włochy 1-3 (18-25, 23-25, 25-21, 17-25)


Końcowa klasyfikacja

1. Włochy – 7 pkt, 2. Słowenia – 5 pkt, 3. Polska – 3 pkt,  4. Francja – 3 pkt


Nagrody indywidualne

MVP oraz rozgrywający: Simone Giannelli (Włochy)

Przyjmujący: Aleksandro Michielleto (Włochy)

Atakujący: Rok Mozic (Słowenia)

Blokujący:: Jan Kozamernik (Słowenia)

Libero: Paweł Zatorski (Polska)

(sas)


Saswięcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty