Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Siatkówka > Wiadomości siatkówka
Katowice i Gliwice miastami-gospodarzami MŚ siatkarzy2022-06-03 20:21:00

Mecze tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, z których większość, łącznie z najważniejszymi spotkaniami, zostanie rozegrana w Polsce, odbędą się w dwóch miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: w Katowicach i w Gliwicach.


Taką informację przekazali 3 czerwca podczas briefingu prasowego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk oraz prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.


Decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), która w marcu odebrała Rosji prawa do organizacji tego prestiżowego turnieju, gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata zostały Polska i Słowenia.


– Jestem szczęśliwy, że najważniejszy turniej 2022 roku odbędzie się na Śląsku. Dzięki olbrzymiemu wsparciu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Sportu i Turystyki będziemy w stanie zorganizować w bardzo krótkim terminie tak wielką imprezę. Dziękuję bardzo władzom Katowic, Gliwic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za podjęcie się trudu współorganizacji. Jestem przekonany, że katowicki Spodek i Arena Gliwice są dla kibiców wymarzonymi miejscami na to wielkie siatkarskie święto – powiedział Sebastian Świderski, prezes PZPS.


Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn 2022


Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, które zorganizują wspólnie Polska i Słowenia, odbędą się w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022 r. Impreza została wcześniej odebrana Rosji przez FIVB. Będzie to 20. edycja siatkarskich MŚ mężczyzn. Pierwsze odbyły się w 1949 r. w Pradze, ostatnie w 2018 r. we Włoszech i Bułgarii.


Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start na siatkarskich MŚ. Do tej pory największe sukcesy biało-czerwonych to złote medale z lat 1974, 2014 i 2018. W tym roku nasi siatkarze będą walczyć o trzeci kolejny tytuł mistrzów świata! W 2014 - gdy MŚ odbywały się w naszym kraju - biało-czerwoni świętowali sukces w katowickim Spodku. Cztery lata później - gdy turniej odbywał się w Bułgarii i Włoszech - mecz o złoto odbył się w Turynie.


W mistrzostwach świata 2022 Polscy siatkarze wystartują pod wodzą nowego szkoleniowca – Nikoli Grbicia (Serb, mistrz olimpijski Sydney 2000), który w poprzednim sezonie wraz z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzynem-Koźle sięgnął po historyczne złoto Ligi Mistrzów – pierwsze od 1978 roku.


Harmonogram meczów MŚ mężczyzn:


Katowice:


26-31 sierpnia:

Grupa A (Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko)


Grupa C (Polska, USA, Meksyk, Bułgaria)


10 i 11 września: 2 półfinały i 2 mecze o medale


Gliwice:


4 i 6 września: 4 mecze 1/8 finału

8 września: 2 ćwierćfinały

 

MARIUSZ SZYSZKO (pzps.pl)

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty