Strona główna > Sporty zimowe > Wiadomości sporty zimowe
Rekordowe Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie biało-czerwonych2024-02-01 21:37:00

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 przeszły do historii. Dla Polski są one historyczne, ponieważ w tej południowokoreańskiej edycji nasi młodzi olimpijczycy zdobyli trzy razy więcej medali niż we wszystkich trzech poprzednich.

Udział w igrzyskach wzięło ponad 1800 młodych sportowców z 78 krajów świata. Nie było wśród nich reprezentantów Rosji i Białorusi.

Klasyfikację medalową wygrali Włosi zdobywając 18 krążków (11 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe). Polska z trzema zdobyczami (1 złoto, 2 brązy) uplasowała się na 20. pozycji.

A te młodzieżowe igrzyska dla biało-czerwonych rozpoczęły się znakomicie. Skoczek narciarski Łukasz Łukaszczyk już pierwszego dnia IV ZMIO Gangwon 2024 zdobył brązowy medal w indywidualnym konkursie na skoczni normalnej. Dokonał tego na obiektach olimpijskich, na których sześć lat wcześniej Kamil Stoch wywalczył złoto indywidualnie, a potem brąz wraz z drużyną. Zwycięstwo było bliskie, ponieważ nasz młody skoczek, prowadząc po 1. serii, w drugiej oddał najdłuższy skok, ale lądowanie zakończył upadkiem. Jednak pozwoliło mu to mimo wszystko stanąć na olimpijskim podium.

Drugi medal był złoty. Młodzieżową Mistrzynią Olimpijską, zwyciężając w pięknym stylu w rywalizacji dziewcząt w short tracku na 500 m, została Anna Falkowska. W wielkim finale wystartowały dwie Polki, ale Kornelia Woźniak upadając tuż przed metą straciła miejsce na podium. W finale Polki prowadziły od początku i dopiero pod koniec dystansu Kornelia Woźniak spadła na trzecią pozycję. Pech sprawił, że na ostatniej prostej upadła i ostatecznie sklasyfikowano ją na 4. miejscu.

Po trzeci medal dla Polski w koreańskiej imprezie sięgnęła łyżwiarka szybka Hanna Mazur, która zdobyła brąz w rywalizacji na 1500 m.

Nasza 48-osobowa Młodzieżowa Reprezentacja Polski to nie tylko medaliści. Wszyscy inni także walczyli dzielnie i zasługują na słowa uznania. Poza medalami wywalczyliśmy także kilka miejsc blisko podium, a co najmniej w dwóch przypadkach tylko zwykły pech sprawił, że ktoś z naszych nie stanął na „pudle”, bo medal był dosłownie na wyciągniecie ręki. Wystarczy wspomnieć 4. miejsce Anny Falkowskiej na 1000 m w short tracku, czy również 4. pozycja Zofii Braun w mass starcie łyżwiarek szybkich. Nieźle spisali się nasi hokeiści w turnieju 3×3, którzy zajęli 5. lokatę i tylko gorszy bilans bramkowy nie pozwolił im uzyskać awansu do ½ finału. Także piąty, ale w rywalizacji monobobów był Michał Mikołajski oraz polscy skoczkowie w drużynowym konkursie mieszanym.

Po czterech edycjach ZMIO mamy na koncie dwa złote medale i dwa brązowe. Wcześniej pierwszy polski medal – złoto, zdobył w Lozannie w 2020 roku biathlonista Marcin Zawół.