Strona główna > Mistrzostwa Świata > Grupa A > Grupa A wiadomości
Wicemistrzowie świata za burtą2010-06-22 18:07:00 ASInfo

Francja w fatalnym stylu pożegnała się z mundialem. W ostatnim meczu fazy grupowej wicemistrzowie świata ulegli Republice Południowej Afryki 1-2. Pomimo zwycięstwa podopieczni Carlosa Alberto Parreiry nie zdołali awansować do fazy pucharowej.

"Trójkolorowi" rozpoczęli spotkanie od zdecydowanych ataków i już w 3. minucie stworzyli sobie dogodną okazję do zdobycia gola, jednak Andre-Pierre Gignac uderzył zbyt lekko, by zaskoczyć bramkarza RPA. "Bafana Bafana" nie zamierzali jednak ustępować bardziej utytułowanym rywalom i to oni jako pierwsi znaleźli drogę do bramki. W 20. minucie Siphiwe Tshabalala dośrodkował z rzutu rożnego, błąd popełnił Hugo Lloris, który minął się z piłką, a Bongani Khumalo ładnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Po stracie bramki "Trójkolorowi" szukali okazji do wyrównania, ale ich szanse w 26. minucie mocno ograniczył Yoan Gourcuff, który za uderzenie łokciem jednego z piłkarzy RPA został ukarany czerwoną kartką. Grę z przewagą jednego zawodnika podopieczni Carlosa Alberto Parreiry wykorzystali w 37. minucie, kiedy po podaniu Tsepo Masileli piłkę w bramce umieścił Katlego Mphela. W 40. minucie Francuzi mieli okazję na zdobycie gola kontaktowego, ale Moeneeb Josephs nie dał się zaskoczyć Williamowi Gallasowi. W 43. minucie świetnie z dystansu uderzył Mphela, ale przytomnie interweniował Lloris.

Początek drugiej połowy przebiegał zdecydowanie pod dyktando piłkarzy z Afryki, którzy już w 50. minucie mogli podwyższyć na 3:0. Tshabalala świetnie zagrał do Mpheli, jednak ten w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył w słupek. Siedem minut później Mphela ponownie miał okazję bramkową, ale jego strzał z dystansu świetnie wybronił Lloris. W 70. minucie niespodziewanie gola strzelili Francuzi.
Ribery dostał bardzo dobre prostopadłe podanie w pole karne, odegrał do Maloudy, a ten spokojnym strzałem skierował piłkę do pustej bramki. Strata gola przygasiła nadzieje piłkarzy RPA na awans do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata i wynik nie uległ już zmianie.

Bohater meczu: Siphiwe Tshabalala (RPA)
Pomocnik "Bafana Bafana" przez większość spotkania napędzał ataki swojej drużyny, a w 20. minucie popisał się ładną asystą.

Tak padły bramki:
0-1
Khumalo 20
Tshabalala dośrodkował z rzutu rożnego, błąd popełnił Hugo Lloris, który minął się z piłką, a Khumalo ładnym strzałem głową umieścił piłkę w bramce.
0-2 Mphela 37
Mphela wykorzystał fatalne zachowanie francuskich obrońców i po podaniu Masileli z najbliższej odległości skierował piłkę do bramki.
1-2 Malouda 69
Ribery dostał bardzo dobre prostopadłe podanie w pole karne, odegrał do Maloudy, a ten spokojnym strzałem skierował piłkę do pustej bramki.

Francja - Republika Południowej Afryki 1-2 (0-2)

0-1 Khumalo 20

Sędziował Oscar Ruiz (Kolumbia). Żółta kartka: Diaby (Francja). Czerwona kartka - Gourcuff (Francja).
FRANCJA: Hugo Lloris - Bacary Sagna, William Gallas, Sebastien Squillaci, Gael Clichy, Alou Diarra (82. Sidney Govou), Abou Diaby, Yoan Gourcuff, Franck Ribery, Andre-Pierre Gignac (46. Florent Malouda) Djibril Cisse (55. Thierry Henry).
RPA: Moeneeb Josephs, Anele Ngcongoa (55. Siboniso Gaxa), Bongani Khumalo, Aaron Mokoena, Tsepo Masilela, MacBeth Sibaya, Thanduyise Khuboni (78. Teko Modise), Steven Pienaar, Siphiwe Tshabalala Katlego Mphela, Bernard Parker (68. Siyabonga Nomvethe).