Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Valvoline Rajd Małopolski: trzeci triumf Grzyba w sezonie2023-07-08 21:10:00

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Valvoline Rajd Małopolski (7-8 lipca), czwartą rundę sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i umocnili się na prowadzeniu w punktacji cyklu.

Życiowe wyniki osiągnęły załogi Dariusz Poloński/Łukasz Sitek (Volkswagen Polo GTI R5, +12,6 s) oraz Łukasz Byśkiniewicz/Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +15,9 s), które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów.

Zakończony dziś Valvoline Rajd Małopolski po raz pierwszy był częścią kalendarza mistrzostw Polski i pierwszą od 15 lat rundą RSMP rozegraną w województwie małopolskim. Zawody przyciągnęły łącznie 117 załóg, w tym 56 w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Impreza z bazą w Makowie Podhalańskim stanowiła również rundę mistrzostw historycznych oraz Rajdowych Mistrzostw Południa, czyli serii rajdów okręgowych.

Trasa Valvoline Rajdu Małopolski liczyła 321,6 km, z czego 118,2 km to dystans 11 asfaltowych odcinków specjalnych wytyczonych w Beskidzie Makowskim.

Pierwszymi liderami klasyfikacji generalnej zostali bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5). W piątek (7 lipca) załoga z Ustronia wygrała dwa z pięciu oesów i zakończyła etap w roli liderów rajdu, z 18,5-sekundową przewagą nad Grzegorzem Grzybem i Adamem Biniędą (Skoda Fabia Rally2 evo). Grzyb również wygrał dwie próby i odrabiał straty poniesione po tym, jak przebił oponę na pierwszym oesie. Trzecie miejsce po pierwszym etapie zajmowali Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Volkswagen Polo GTI R5) ze stratą 23,6 s do Szejów.

Na sobotę zaplanowano dwie próby – Mucharz (12 km) i Stryszów (10,12 km), każdą pokonywaną trzykrotnie. Szejowie wygrali OS 6, na OS 7 zajęli drugie miejsce, zwiększając przewagę nad Grzybem i Biniędą do blisko 24 sekund.

OS 9 przyniósł zmianę na pozycji liderów rajdu. Odcinek przerwano po wypadku braci Szejów. Ich samochód wypadł z drogi i dachował. Kierowcę i pilota zabrano do szpitala na szczegółowe badania. Próbę sportowym tempem pokonały jedynie cztery pierwsze załogi, a pozostałe skierowano trasą alternatywną do serwisu.

Po odpadnięciu Szejów nowymi liderami zostali Grzyb i Binięda, którzy kontrolowali sytuację na dwóch ostatnich oesach i wygrali Valvoline Rajd Małopolski. Dla dwukrotnego mistrza Polski to 17. w karierze triumf w rundzie krajowego czempionatu, trzeci w sezonie 2023. Życiowy wynik osiągnął Dariusz Poloński (Volkswagen Polo GTI R5). Kierowca pilotowany przez Łukasza Sitka zajął drugie miejsce (12,6 s straty do Grzyba), najlepsze w historii swoich startów w RSMP.

Pierwsze w karierze podium w mistrzostwach Polski wywalczył Łukasz Byśkiniewicz (Skoda Fabia Rally2 evo), trzeci w klasyfikacji generalnej Valvoline Rajdu Małopolski (15,9 s straty do Grzyba). Do tego sukcesu kierowca jadący z Danielem Siatkowskim dołożył komplet punktów za najlepszy czas na Power Stage – finałowym oesie rajdu.

W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) zwyciężyli Artur Sękowski i Paweł Pochroń w BMW M3. Z kolei w klasie 3 (samochody Rally3) najlepsi byli Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3).

Dzięki zwycięstwu Grzyb i Binięda umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji mistrzostw Polski. Liderzy zgromadzili do tej pory 123 punkty, a kolejne miejsca zajmują Byśkiniewicz/Siatkowski (86 pkt), Sylwester Płachytka (77 pkt), Kołtun/Pleskot (62 pkt) oraz Sesks/Francis (60 pkt). Po Valvoline Rajdzie Małopolski przewaga Grzyba wynosi 37 punktów, co oznacza, że dwukrotny mistrz Polski zachowa prowadzenie niezależnie od wyników kolejnej rundy RSMP, którą będzie Marma 32. Rajd Rzeszowski (10-12 sierpnia).