Strona główna > Siatkówka > I liga mężczyzn
Zwycięski horror na Suchych Stawach (FOTO)2011-11-12 20:35:00

Siatkarze Krakowskiej Akademii Wandy Instal pokonali wyżej notowany Ślepsk Suwałki 3-2 w meczu 7. kolejki I ligi. Mieli szansę nawet na trzypunktową zdobycz, prowadzili już 2-0 w setach, ale ostatecznie dopiero po zaciętej końcówce tie-breaka sięgnęli po jakże ważną dla beniaminka wygraną.

Krakowska Akademia Wanda Instal - Ślepsk Suwałki 3:2 (25:19, 27:25, 25:27, 24:26, 16:14)

KA WANDA: Syguła, Tepling, Dominik, Łukasik, Pić, Ferek, Mrozowski (libero) oraz Szablewski, Dzierwa, Soroka.
ŚLEPSK: Jurkojć, Radomski, Skrzypkowski, Górski, Rudzewicz, Stępień, Dembiec (libero) oraz Wasilewski, Szewczyk, Rohnka, Konieczny.

Kapitan Ślepska Grzegorz Skrzypkowski wygrażał się przed spotkaniem w Krakowie, że jedzie tu z zespołem po trzy punkty.  Chyba mocno zdenerwował tym siatkarzy Wandy, zwłaszcza w pierwszym secie pokazali, że nie zamierzają ułatwiać przeciwnikowi życia. Inna sprawa, że przyjezdni też sobie nie ułatwiali zadania popełniając wiele błędów, a z zepsutych zagrywek zwyczajnie oddając punkty.

W żadnej z partii przewaga krakowian nie była tak wielka jak w pierwszej. Po asie Picia prowadzili 5-3, a potem nawet 11-5 (tym razem po ataku Picia z lewego skrzydła). Wprawdzie na chwilę, po bloku na Ferku, przewaga zmalała (13-10), ale bardzo szybko znów skoczyła  na 17-11. Gdy wydawała się całkiem bezpieczna, na parkiet weszli rozgrywający Szablewski i atakujący Dzierwa i jakoś zrobiło się nerwowo. Przy 23-19 wrócili z powrotem Syguła z Ferkiem i setbola wywalczył Łukasik. Pierwsza piłka setowa i autowy atak suwalczan już kończyły seta.

Drugi także dobrze się dla krakowian toczył. Prowadzili nawet 12-6 i wtedy coś się z maszynce punktującej zacięło. Trener Grzegorz Silczuk jeszcze próbował wybić rywali z rytmu prośbą o czas przy 12-9, ale nie poskutkowało. Ani się gospodarze oglądnęli, a było po 13, a za chwilę 16-20. Wtedy zastój przytrafił się gościom. Łukasik asem serwisowym zbliżył zespół na jeden punkt do Ślepska (19-20), za chwilę Dominik ze swoją zagrywką sprawił im kłopot i z 19-22 zrobiło się 21-22. Goście pierwsi mieli jednak piłkę setową (22-24), uratował ją  dla Wandy Dzierwa, on także wyrównał na 25-25, gdy goście mieli kolejnego setbola. Potem zaś Silczuk sięgnął po pokerową zagrywkę. Posłał w pole serwisowe kontuzjowanego Bartłomieja Sorokę, który cały czas rozgrzewał się z boku parkietu. I co zrobił doświadczony przyjmujący Wandy? Dwa razy upolował serwisem libero suwalskiego zespołu Dembca i set zakończył się wygraną Wandy 27-25!

Blisko było podobnego finału w trzeciej partii. Kto wie, może gdyby Soroka znów wszedł na zagrywkę przy stanie 24-24 lub przy 25-25, gdy Wanda znów dogoniła rywala z 22-24, inaczej by się ta partia i cały mecz zakończył. Prawdopodobieństwo powtórki były jednak niewielkie, więc Silczuk z Soroką nie zaryzykowali. Dwa ataki Górskiego w ostatnich akcjach dały gościom wygraną 27-25 i przywróciły nadzieję na dobry wynik.

Mogli mieć siatkarze Wandy poczucie, że oto wymyka im się wszystko z rąk po IV secie. Wyrównana gra w nim skończyła się bowiem na przewagi przegraną 24-26 i o wyniku musiał zdecydować tie-break.

Dobrze się dla gospodarzy toczył, prowadzili 4-2, 8-4 i przeżyli jeszcze jeden krótki kryzys. Szybko na tablicy było po 9, potem po 12. Tę próbę nerwów Wanda wytrzymała, by wygrać 16-14. To ważne psychologicznie zwycięstwo. Właśnie takie wygrane w końcówkach budują pewność w zespole, którą mogły nadwyrężyć dwie wcześniej przegrane końcówki i wyciągnięcie przez Ślepsk wyniku z 0-2 na 2-2.

Różne kolory I ligi poznaje beniaminek z Nowej Huty, a tę jego naukę chce oglądać coraz więcej kibiców. W sobotę w hali było ich około 500, w tym dawne gwiazdy hutniczej siatkówki Marek Fornal i Wacław Golec.