Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > II liga > Wiadomości II liga
PZPN planuje reorganizację II i III ligi2013-06-07 21:03:00

Na środowym posiedzeniu zarządu PZPN w Krakowie omówiona została propozycja reorganizacji II ligi piłkarskiej, która zakłada utworzenie jednej grupy rozgrywkowej od sezonu 2014/15. Ewentualne zmiany nastąpiłyby także w III lidze, miałyby ją tworzyć cztery grupy zamiast dotychczasowych ośmiu.


W sezonie 2013/14 po zakończeniu rozgrywek z I do II ligi spadłyby zespoły z miejsc 15-18, a awans z II do I ligi wywalczyliby mistrzowie i wicemistrzowie grup zachodniej i wschodniej. Z II ligi do właściwej terytorialnie III ligi spadłyby zespoły z miejsc 9-18 w obu grupach. Awans zdobyłyby po barażach 2 drużyny spośród 8 mistrzów III ligi.


W sezonie 2014/15 rozrywki w II lidze toczyłyby się w jednej grupie składającej się z 18 zespołów. Z II do I ligi awansowałyby pierwsze 4 drużyny, a z II do III ligi spadałyby drużyny z miejsc 15-18. Z III do II ligi wchodziłyby 4 zespoły - mistrzowie 4 grup makroregionalnych bądź - po barażach - 4 kluby spośród 8 mistrzów III ligi w obecnym kształcie.


PZPN proponuje także reorganizację III ligi. Zakłada ona od sezonu 2014/15 utworzenie czterech grup makroregionalnych:

- grupa I: Łódzki ZPN, Mazowiecki ZPN, Podlaski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN

- grupa II: Lubelski ZPN, Małopolski ZPN, Podkarpacki ZPN, Świętokrzyski ZPN

- grupa III: Kujawsko-Pomorski ZPN, Wielkopolski ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN

- grupa IV: Dolnośląski ZPN, Lubuski ZPN, Opolski ZPN, Śląski ZPN


Regionalne związki piłki nożnej mają się do 14 czerwca wypowiedzieć w sprawie reorganizacji III ligi - czy ma być prowadzona w nowej czy starej formule. Sprawa zmian w II lidze wydaje się w tej sytuacji przesądzona.


Małopolski Związek Piłki Nożnej proponował w oficjalnym piśmie do PZPN inne rozwiązanie. Zakładało ono cztery grupy makroregionalne II ligi oraz 16 grup wojewódzkich III ligi, wiązało się to przy okazji z mniejszymi wymaganiami licencyjnymi wobec klubów. Jak widać, w PZPN zwyciężył inny projekt (czyj?), z pewnością mniej liczący się z ekonomicznymi realiami od krakowskiego, a przy tym powodujący lawinowo spadki zamiast awansów...


Reorganizacja rozgrywek w II i III lidze spowoduje zapewne zmiany w niższych klasach rozgrywkowych w każdym regionie, także w Małopolsce.


***


Gdyby reorganizacja III ligi miała nastąpić już teraz, to wg stanu tabel na dziś, III liga południowo-wschodnia wyglądałaby następująco:

LUBELSKI ZPN: Motor Lublin, Tomasovia Tomaszów Lub., Avia Świdnik

MAŁOPOLSKI ZPN: Unia Tarnów, Garbarnia Kraków, Limanovia, Poprad Muszyna

PODKARPACKI ZPN: Stal Stalowa Wola, Stal Rzeszów, Siarka Tarnobrzeg, Stal Mielec, Izolator Boguchwała, Stal Sanok

ŚWIĘTOKRZYSKI ZPN: Łysica Bodzentyn, Granat Skarżysko-Kamienna, Wisła Sandomierz

Gdyby awans do II ligi wywalczyła w barażach Limanovia i Stal Mielec, to w III lidze grałyby zamiast nich zespoły Przeboju Wolbrom i Polonii Przemyśl.

Nie wiadomo na razie, czy szansę na awans do nowej III ligi mieliby mistrzowie czwartych lig.


Zespoły z obecnej III ligi, od 6. lub 7. miejsca w dół spadłyby do IV ligi. Degradacją zostaliby objęci: Przebój Wolbrom (?), Hutnik Nowa Huta, Beskid Andrychów, Dalin Myślenice, Bocheński KS, Janina Libiąż, Lubań Maniowy i Szreniawa Nowy Wiśnicz. Również w IV lidze nastąpiłyby spadki, zwłaszcza w grupie zachodniej, w której do okręgówki mogłaby być zepchnięta połowa drużyn.


Mniejsze komplikacje dla systemu rozgrywek w Małopolsce spowodowałoby utrzymanie III ligi w obecnym kształcie, czyli w formule małopolsko-świętokrzyskiej.


Ale jak będzie - dowiemy się niebawem...


RST


13garbaunia.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty