Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > III liga
Pro Junior System w III lidze, zmiany w CLJ2018-05-23 14:29:00

Na środowym posiedzeniu Zarządu PZPN zapadło kilka decyzji, o których poinformowano na konferencji prasowej. Udział w niej wzięli prezes PZPN Zbigniew Boniek oraz sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki. Oficjalnie zatwierdzono, że Pro Junior System nie będzie obowiązywał w rozgrywkach ekstraklasy, a środki zostały przeznaczone na III ligę.


Polski Związek Piłki Nożnej postanowił dokonać zmian w Pro Junior System i skierować środki na III ligę. – Zdecydowaliśmy, że fundusze, które dotychczas były przeznaczane na rozgrywki ekstraklasy, teraz będą przesunięte na rozgrywki III ligi. Na każdą grupę zostaną przekazane środki pieniężne w wysokości miliona złotych. Zespół, który zwycięży otrzyma od PZPN 400 tysięcy złotych. To wysoka kwota, która może być nawet budżetem dla trzecioligowych klubów – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.


Pro Junior System obowiązuje od sezonu 2016/2017 i dotychczas obejmował trzy klasy rozgrywkowe – ekstraklasę, I ligę oraz II ligę. Celem tego systemu jest przede wszystkim promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach. Punkty dla klubów przyznawane są za występy młodzieżowców i wychowanków w zespołach seniorskich.


Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. Wychowanek – młodzieżowiec, który jest zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21. rok życia).


W sezonie 2017/2018 Pro Junior System w rozgrywkach ekstraklasy zwyciężył Górnik Zabrze, w pierwszej lidze najwięcej punktów zgromadził Górnik Łęczna. Z kolei w drugiej lidze najwięcej młodzieżowców do gry wystawiał Rozwój Katowice.


Na posiedzeniu Zarządu PZPN dokonano także zmian w Centralnej Lidze Juniorów. – Zdecydowaliśmy, że na szczeblu centralnym będzie inny wiek juniora. Obecnie mamy trzy kategorie wiekowe w CLJ. Postanowiliśmy, że  piłkarze z kategorii A1 w roku zakończenia rozgrywek muszą ukończyć 18 lat. Uważamy, że na szczeblu centralnym zawodnik w tej kategorii wiekowej musi szybko przejść do piłki dorosłej, gdzie jest inna rywalizacja, poziom przygotowania i motoryki – powiedział Prezes PZPN Zbigniew Boniek.


pzpn.pl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty