Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Śląsk chce dołączyć do grona organizatorów III Igrzysk Europejskich w 2023 roku2021-03-08 20:15:00

Województwo śląskie wyraziło gotowość współorganizacji III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Polsce w 2023 roku. Tym samym chce dołączyć do dwóch dotychczasowych organizatorów – Krakowa i Małopolski.


W Centrum Olimpijskim PKOl odbyło się spotkanie dotyczące najważniejszych kwestii związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich. Uczestniczyli w nim wicepremier Jacek Sasin – minister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich, wicepremier prof. Piotr Gliński – minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, sekretarz stanu w ministerstwie kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka oraz prezes Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Niels Nygaard i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Przedstawiciele Rządu podtrzymali pełne wsparcie dla tego wydarzenia.


– W imieniu Rządu chciałbym potwierdzić wszystkie dotychczasowe deklaracje, a więc wsparcie dla organizatorów w zakresie logistyki, ale też niezbędnych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Cieszę się, że Śląsk chce współorganizować III Igrzyska Europejskie oraz, że wszystko jest na dobrej drodze, by do programu sportowego dołączyła lekka atletyka – dyscyplina, w której Polska ma ogromne sukcesy. Stadion Śląski, który ma status obiektu narodowego gościłby najlepszych lekkoatletów z Europy – powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.


Marszałek Województwa Śląskiego przekazał do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego list intencyjny w sprawie dołączenia Śląska do organizatorów III Igrzysk Europejskich.


– Deklaruję szerokie zaangażowanie w organizację tej wysokiej klasy, wielonarodowej imprezy sportowej o globalnym zasięgu. Dedykowana najlepszym zawodnikom Europy i promująca najcenniejsze wartości sportu i Ruchu Olimpijskiego – będzie uhonorowaniem Województwa Śląskiego, w którym przez lata ciężkiej pracy powstawała nowoczesna infrastruktura sportowa. Szczególne miejsce zajmuje Stadion Śląski – arena sportowa, która ma swoją historię, duszę i przywołuje liczne wspomnienia. Jest obiektem sportowym o bogatej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Śląsk, Polska jest z niego dumna! – napisał w liście intencyjnym Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.


We wstępnym programie Igrzysk jest już 26 dyscyplin. Ostateczny powstanie po zakończeniu rozmów ze wszystkimi europejskimi federacjami. Dotąd podpisane zostały umowy z 13 europejskimi federacjami. Toczą się intensywne rozmowy Europejską Federacją Lekkiej Atletyki.


– Na Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce w Toruniu spotkaliśmy się z szefem Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie uda nam się ustalić warunki dołączenia tej dyscypliny do programu Igrzysk. Podczas III Igrzysk Europejskich sportowcy będą mogli zdobywać kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w wielu dyscyplinach. Będzie to ważne, sportowe wydarzenie w naszym kraju i całej Europie – powiedział prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.


Igrzyska Europejskie 2023 to nie tylko święto dla sportowców i kibiców. Będzie to zdecydowany bodziec, istotnie wzmacniający rozwój regionów zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia. W wyniku pandemii koronawirusa turystyka, a więc tak ważna gałąź gospodarki, znalazła się w kryzysie. To szansa, by przełamać ten gospodarczy impas.


– Województwo małopolskie podjęło się roli organizatora w Mińsku, w trakcie ostatniej edycji Igrzysk Europejskich. I od tej pory krok po kroku, z dużym przekonaniem realizujemy wszystkie zobowiązania, których się podjęliśmy. Dziś jesteśmy już przygotowani do tego, aby przejść do kolejnego etapu, czyli do działań operacyjnych, przygotowawczych. Cieszymy się z tego, że deklaracja miasta Krakowa jest podtrzymana i miasto Kraków będzie włączało się w sposób aktywny do przygotowań tych Igrzysk – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.


– Kraków nigdy nie wycofywał się z organizacji Igrzysk Europejskich. Podczas sobotniego spotkania z EOC potwierdziłem naszą gotowość do współorganizacji Igrzysk, a w rozmowie z pełniącym obowiązki prezydenta tej organizacji Nielsem Nygaardem usłyszałem jasny przekaz, że on nie widzi takiej możliwości, by ten projekt został zrealizowany bez Krakowa. To jest informacja dla tych, którzy w mediach przekonywali, że Igrzyska mogą obejść się bez marki Kraków. My wywiążemy się z naszych zobowiązań i to oczywiste, że chcemy, by ze swoich zobowiązań wywiązali się nasi polscy partnerzy. A rzecz dotyczy przede wszystkim gwarancji finansowych dla Krakowa czy spec ustawy. Ja cieszę się, że również Małopolska, otrzymując wsparcie Śląska, jasno deklaruje swoje pełne zaangażowanie w Igrzyska – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.


III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą największą multidyscyplinarną imprezą sportową w Europie. Po raz pierwszy zostaną zorganizowane na terenie Unii Europejskiej.


Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza Stowarzyszania Europejskich Komitetów Olimpijskich. Rozgrywane są co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Decyzja o powierzeniu Miastu Kraków i Regionowi Małopolska organizacji III Igrzysk Europejskich zapadła 22 czerwca 2019 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). Podjęły ją jednogłośnie wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie zrzeszone w EOC.


I edycja Igrzysk Europejskich odbyła w  się w Baku. Polskę reprezentowało na nich  218 zawodników. Reprezentacja naszego kraju zdobyła 20 medali: 2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych. II edycja miała miejsce w Mińsku. Polskę reprezentowało 151 zawodników. Zdobyliśmy łącznie 14 medali: 3 złote, 1 srebrny i 10 brązowych. Wielu zawodników, którzy wzięli udział w tych wydarzeniach osiąga znaczące sukcesy na arenach międzynarodowych i będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach w Tokio.


Biuro Komunikacji PKOl

olimpijski.pl

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty