Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
Gladiatory ORLEN Superligi 20242024-05-26 23:50:00

Poznaliśmy szczypiornistów, którzy w trakcie sezonu 2023/2024 zaprezentowali się najlepiej. W ich ręce powędrowały Gladiatory, czyli prestiżowe nagrody ORLEN Superligi. 


Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepszych szczypiornistów, którzy otrzymali nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwycięzców wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowali kibice (40% wagi głosów) oraz sami zawodnicy i sztaby szkoleniowe klubów ORLEN Superligi (60% wagi głosów). 


Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowani byli w niej szczypiorniści, którzy najczęściej wygrywali tytuł Gracza Tygodnia. Tu o zwycięstwie zdecydowali wyłącznie kibice. Gladiator dla Króla Strzelców trafił do zawodnika, który w trakcie sezonu rzucił najwięcej bramek. 


Taras Minotsky i Gergo Fazekas z dubletem


Dwoma Gladiatorami w tegorocznym plebiscycie może poszczycić się dwóch zawodników. Taras Minotsky z Górnika Zabrze oraz Gergo Fazekas z ORLEN Wisły Płock. 


Taras Minotskyi otrzymał Gladiatora w kategorii Boczny Rozgrywający Sezonu oraz tej najbardziej prestiżowej – Zawodnik Sezonu.  24-letni Ukrainiec przed sezonem zamienił barwy Grupy Azoty Unii Tarnów na Górnika Zabrze. Trzeba przyznać, że w nową drużynę wkomponował się znakomicie. Minotskyi w kampanii 2023/2024 został drugim najlepszym strzelcem ORLEN Superligi z dorobkiem 159 rzuconych bramek. Atutem rozgrywającego jest nie tylko skuteczność w ataku i imponujące rzuty z dystansu, ale również bardzo dobry przegląd pola. Najlepszy zawodnik sezonu ma na swoim koncie aż 149 asyst. Swoją postawą na parkiecie udowodnił dużą wszechstronność i siłę, która bez wątpienia przyczyniła się do zdobycia przez Górnika brązowego medalu w ORLEN Superlidze.


Z dubletu w prestiżowym plebiscycie może cieszyć się również Gergo Fazekas, który otrzymał statuetki w kategoriach Odkrycie oraz Środkowy Rozgrywający Sezonu. Podczas tegorocznej Kapituły zgromadzeni dziennikarze i eksperci zdecydowali, że Gladiator w kategorii „Odkrycie Sezonu” będzie nosił imię Pawła Kotwicy. Węgierski wychowanek Telekomu Veszprém HC dołączył do zespołu ORLEN Wisły Płock na zasadzie wypożyczenia w sezonie 2022/2023. Młody talent sprawnie wkomponował się w zespół prowadzony przez Xaviego Sabate. To misja, która wcale nie była łatwa, ponieważ w ORLEN Wiśle Płock środek rozegrania jest bardzo mocno obsadzony. Na tej pozycji mogą grać takie gwiazdy jak Miha Zarabec, Niko Mindegia czy Dmitrij Żytnikow, a to właśnie Gergo Fazekas w sezonie 2023/2024 błyszczał najjaśniej. Przebojowy Węgier prezentował się świetnie szczególnie w drugiej części sezonu. 


Tomasz Strząbała Trenerem Sezonu 


Doświadczony trener przed startem sezonu (podobnie jak Minotskyi), zmienił barwy Grupy Azoty Unii Tarnów na Górnika Zabrze, co od razu było zauważalne w grze zespołu ze Śląska. Górnik jest drużyną, która wykonała w tym sezonie ogromny progres, szczególnie jeśli chodzi o grę w defensywie. Mocną stroną Strząbały jest dyscyplina, dbałość o detale oraz perfekcyjnie rozpracowanie przeciwników i zróżnicowanie przygotowania do konkretnych spotkań. Strząbała stara się nie przeładowywać swoich graczy zbyt dużą ilością informacji, stawia na klarowność przekazu i jasne cele, które wyznacza przed zawodnikami. Charyzma doświadczonego trenera i jej wpływ na zawodników, połączona z dyscypliną taktyczną, doprowadziła Górnika nie tylko do brązowego medalu ORLEN Superligi, ale i zwycięstw w Europejskich Pucharach, które kibice Górnika zapamiętają na długi czas – m.in. zwycięstwo z niemieckim Rhein-Neckar Loewen. 


Olejniczak, Karalek i Moryto – kieleccy Gladiatorzy


Obrońcą Sezonu w ORLEN Superlidze został Michał Olejniczak, który pod okiem Talanta Dujshebaeva z roku na rok notuje coraz większy progres w grze. Postęp reprezentanta Polski jest zauważalny nie tylko w ataku, ale również obronie. Olejniczak we właśnie zakończonym sezonie wyrósł na topowego obrońcę w całej lidze. Był ważnym filarem zespołu w czasie plagi kontuzji w kieleckim zespole. Niestety, pech nie ominął i jego. Olejniczak nabawił się bardzo groźnie wyglądającego urazu, podczas ćwierćfinałowego meczu Ligi Mistrzów z S.C. Magdeburg i to był dla niego koniec sezonu. Niemniej, świetna postawa zawodnika do czasu urazu została dostrzeżona przez głosujących, co zaowocowało statuetką Gladiatora. 


Artsem Karalek konsekwentnie nie obniża poprzeczki, którą po przejściu do Industrii Kielce zawiesił sobie bardzo wysoko. Doświadczony zawodnik po raz czwarty z rzędu został wybrany Obrotowym Sezonu. Karalek świetnie wykorzystuje swoje warunki fizyczne, pokazując niezwykłą siłę, połączoną z dynamiką. To prawdziwy wojownik z krwi i kości, któremu poświęcenie na parkiecie nie jest obce. Jest przy tym bardzo uniwersalnym zawodnikiem – świetnie radzi sobie nie tylko w ataku, ale i w obronie. 


Gladiator w kategorii Skrzydłowy Sezonu po razu kolejny powędrował do bogatej już gabloty Arkadiusza Moryty. Piekielnie niebezpieczny na skrzydle, imponował wysoką i stabilną formą, podczas sezonu ORLEN Superligi, a to wszystko mając przez wiele tygodni problemy z barkiem. 


Marcel Jastrzębski Bramkarzem Sezonu 


Po raz dugi z rzędu tytułem najlepszego bramkarza ORLEN Superligi może poszczycić się Marcel Jastrzębski. 21-letni zawodnik ORLEN Wisły Płock miał w minionym sezonie kilka fantastycznych spotkań i otrzymał kolejne szanse na występy w reprezentacji Polski. Jastrzębski świetlnie rozwija się w Płocku i ma duże szanse, by stać się czołowym bramkarzem ligi i reprezentacji na wiele kolejnych lat. Jastrzębski znalazł się w TOP5 bramkarzy z największą ilością obron w lidze, notując przy tym skuteczność na poziomie ponad 33%. 


Paweł Podsiadło najlepszą „strzelbą” sezonu


Paweł Podsiadło był najjaśniejszą postacią Grupy Azoty Unii Tarnów, która przez cały sezon zmagała się w wieloma problemami. Solidne, 10. miejsce w tabeli ORLEN Superligi to bez wątpienia duża zasługa Podsiadły, który rzucił aż 163 bramki, zachowując skuteczność na poziomie ponad 55%. Efektowne „bomby” z drugiej linii to jego znak rozpoznawczy. Zawodnik przez cały sezon utrzymał równą formę, pomimo, że w zespole „Jaskółek” był mocno eksploatowanym zawodnikiem. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie że Król Strzelców ligi nie jest już najmłodszym szczypiornistą, a mimo tego potrafi się sprawnie zregenerować i dostarczać na boisku jakość, która ciągnęła grę Grupy Azoty Unii Tarnów w całym sezonie.  


Kamil Adamski Wyborem Sezonu 


Przebojowość, spryt i otwartość – to atuty Adamskiego, który stał się ulubieńcem kibiców z Ostrowa Wielkopolskiego i bardzo ważną częścią ARGED Rebud KPR Ostrovii. Środkowy rozgrywający zaliczył solidny sezon, zdobywając dla swojego zespołu 127 bramek, przy imponującej skuteczności na poziomie 70%. 


SuperGladiator dla Mateusza Jachlewskiego


Kapituła zdecydowała o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla Mateusza Jachlewskiego, który po sezonie 2023/2024 postanowił zakończyć karierę. Jachlewski w swojej bogatej karierze wywalczył aż jedenaście razy ORLEN Puchar Polski, tyle samo razy świętował Mistrzostwo Polski. W 2016 roku sięgnął po najważniejsze klubowe trofeum – Ligę Mistrzów wraz z Industrią Kielce. Do tego trzeba jeszcze dodać dwa brązowe medale w tych prestiżowych rozgrywkach (2013, 2015) oraz brąz w IHF Super Globe (2016). Wraz z reprezentacją Polski sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Świata w 2007 roku, dwukrotnie grał też na Igrzyskach Olimpijskich (Pekin 2008, Rio 2016) oraz Mistrzostwach Europy (2008 w Norwegii oraz 2010 w Austrii). Jachlewski kończy karierę tam, gdzie ją rozpoczynał – w ukochanym Gdańsku, a ukoronowaniem jego bogatej kariery będzie statuetka SuperGladiatora. Gladiatory 2024 – lista zwycięzców:


Wybór Sezonu

Kamil Adamski (ARGED Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski)


Odkrycie Sezonu (im. Pawła Kotwicy)

Gergo Fazekas (ORLEN Wisła Płock)


Bramkarz sezonu

Marcel Jastrzębski (ORLEN Wisła Płock)


Obrotowy sezonu

Artsem Karalek (Industria Kielce)


Skrzydłowy sezonu

Arkadiusz Moryto (Industria Kielce)


Środkowy rozgrywający sezonu

Gergo Fazekas (ORLEN Wisła Płock)


Boczny rozgrywający sezonu

Taras Minotskyi (Górnik Zabrze)


Obrońca sezonu

Michał Olejniczak (Industria Kielce)


Trener sezonu

Tomasz Strząbała (Górnik Zabrze)


Zawodnik sezonu

Taras Minotskyi (Górnik Zabrze)


Król strzelców

Paweł Podsiadło (Grupa Azoty Unia Tarnów)


Informacja prasowa

Michał Lenartowicz

orlen-superliga.pl

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty