Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
Polskie akcenty w składach uczestników Mistrzostw Świata 232023-01-07 21:31:00

W szerokich kadrach 31 uczestników MŚ 2023, które 11 stycznia rozpoczną się w Katowicach, jest aż 39 zawodników, którzy grali lub grają w klubach PGNiG Superligi.


Zagadkowa liczba 31 to rzecz jasna efekt tego, że w naszym zestawieniu nie uwzględniamy Polaków, których przeszłość lub teraźniejszość w PGNiG Superlidze jest oczywistością. Choć może… nie do końca – dwóch zawodników 35-osobowej ekipy trenera Patryka Rombla nie tylko nigdy nie wystąpiło w naszej najwyższej lidze, ale w ogóle nie pojawili się w polskich rozgrywkach. To urodzony i wychowany w Szwecji rozgrywający Melwin Beckman oraz również grający na lewej stronie drugiej linii Ariel Pietrasik. On wprawdzie urodził się w Łodzi, ale większość życia spędził w Luksemburgu, gdzie uczył się handballu.


Przejdźmy jednak do reprezentacji zagranicznych. Aż 14 z nich ma w składzie przynajmniej jednego zawodnika, który grał lub gra w Polsce. Najwięcej takich szczypiornistów reprezentuje Chorwację – dziesięciu. Nieco mniej Hiszpanię – siedmiu. Dalej jest pięciu Francuzów, po trzech Węgrów i Serbów, po dwóch Islandczyków i Słoweńców oraz po jednym Czarnogórzaninie, Brazylijczyku, Niemcu, Portugalczyku, Holendrze, Egipcjaninie i Argentyńczyku. 


Znacznie więcej jest takich, którzy w PGNiG Superlidze występowali w przeszłości (24), ale i aktualnych reprezentantów polskich klubów w szerokich kadrach uczestników MŚ 2023 nie brakuje. Tu najwięcej mamy Hiszpanów (pięciu) oraz Chorwatów i Francuzów (po czterech). Do tego po jednym piłkarzu z Islandii i Niemiec.


Jeśli chodzi o kluby, w których występują (bądź występowali) kadrowicze, zdecydowanie dominują Orlen Wisła Płock i Industria Kielce. Z ogólnej liczby 39 zawodników 20 gra (grało) dla mistrza Polski z Kielc, 18 dla wicemistrza z Płocka, a po jednym dla Górnika Zabrze (Holender Iso Sluijters) i Torusa Wybrzeża Gdańsk (Argentyńczyk Franco Gavidia). Nie zgadzają się rachunki? I bardzo dobrze, bo jest jeden rodzynek – Chorwat Marin Sego występował najpierw w Wiśle, a potem w Industrii (wówczas Vive). Z 15 aktualnych członków naszych klubów dziesiątka to kielczanie, piątka – płocczanie. 


Oczywiście większość wziętych przez nas pod lupę szczypiornistów to Europejczycy. Ale nie wszyscy – Brazylijczyk Leonardo Dutra i Egipcjanin Abdelrahman Homayed zaliczyli epizody w Wiśle (obaj przyszli na krótko jako transfery awaryjne po kontuzjach innych płocczan), a argentyński spec od defensywy Franco Gavidia rownież nie zagrzał długo miejsca w Gdańsku.


Ponieważ okazuje się, że w całym tym gronie mamy przedstawicieli wszystkich pozycji na boisku, można wybrać najlepszą siódemkę z „polskich” zawodników szerokich kadr uczestników MŚ 2023. 


W bramce wybór był naprawdę trudny, jednak stawiam na Rodrigo Corralesa (w rezerwie Andreas Wolff). Lewe rozegranie o dziwo nie ma mocnej reprezentacji w tym zestawieniu, ale wybieram Tina Lucina (w rezerwie Igor Karacić, którego przesuwamy tu ze środka). Środek to Nedim Remili (Luka Cindrić), a na prawej stronie niepodważalną pozycję ma Alex Dujszebajew (Ivan Cupić, który mimo niskiego wzrostu czasem z powodzeniem grywa na tej pozycji). Lewe skrzydło dla Angela Fernandeza (Dylan Nahi), a prawe dla Blaza Janca (Benoit Kounkoud). Na kole liderem jest Nicolas Tournat (Abel Serdio). No i jeszcze czołowy typowy obrońca – Zeljko Musa (Leon Susnja).


Zgadzacie się, a może wybralibyście inaczej?


GRUPA A*


Hiszpania: Ignacio Biosca, Abel Serdio, Rodrigo Corrales (wszyscy Orlen Wisła Płock), Alex Dujszebajew,Daniel Dujszebajew, Miguel Sanchez, Angel Fernandez (wszyscy Industria Kielce)


Czarnogóra: Branko Vujović (Industria Kielce)


GRUPA B


Francja: Benoit Kounkoud (kontuzja), Nedim Remili, Dylan Nahi, Nicolas Tournat (wszyscy Industria Kielce), Jeremy Toto (Orlen Wisła Płock)


Słowenia: Dean Bombac, Blaz Janc (obaj Industria Kielce)


GRUPA C


Brazylia: Leonardo Dutra (Orlen Wisła Płock)


GRUPA D


Islandia: Haukur Thrastarson (kontuzja), Sigvaldi Gudjonsson (obaj Industria Kielce)


Portugalia: Gilberto Duarte (Orlen Wisła Płock)


Węgry: Adam Borbely, Zoran Ilic, Zoltan Szita (wszyscy Orlen Wisła Płock)


GRUPA E


Niemcy: Andreas Wolff (Industria Kielce)


Serbia: Nemanja Obradović, Predrag Vejin (obaj Orlen Wisła Płock), Vladimir Cupara (Industria Kielce)


GRUPA F


Holandia: Iso Sluijters (Górnik Zabrze)


Argentyna: Franco Gavidia (Torus Wybrzeże Gdańsk)


GRUPA G


Chorwacja: Leon Susnja, Lovro Mihić, Tin Lucin, Kristian Pilipović, Sime Ivić (wszyscy Orlen Wisła Płock), Igor Karacić, Zeljko Musa, Ivan Cupić, Luka Cindrić (wszyscy Industria Kielce), Marin Sego (Orlen Wisła Płock i Industria Kielce)


Egipt: Abdelrahman Homayed (Orlen Wisła Płock)


* – tłustym drukiem zostali oznaczeni aktualni zawodnicy polskich klubów.


Autor: Jakub Dmoch

media.pgnig-superliga.pl

Informacja prasowa


akcenty.jpgwięcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty