Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
ZPRP: Andrzej Kraśnicki zrezygnował, Henryk Szczepański prezesem2021-02-06 16:15:00

Andrzej Kraśnicki złożył formalną rezygnację z funkcji prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Pełnił ją przez ostatnich 15 lat, od 2006 roku.


Zgodnie z prawem nie mógłby już kandydować na kolejną kadencję. Obecnie koncentruje się na zadaniach w Polskim Komitecie Olimpijskim (gdzie jest prezesem od 2010 r.) oraz działalności w międzynarodowym i europejskim ruchu olimpijskim. 


– To dla mnie bardzo emocjonalna chwila. Poświęciłem piłce ręcznej wiele lat i energii. Pełniłem tę funkcję z pełnym zaangażowaniem i ogromną pasją. (...) Przez długi okres – od brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Montrealu 1976 i brązowego medalu na mistrzostwach świata seniorów w Dortmundzie 1982 – nie było sukcesów sportowych. Konieczna była zmiana warunków uprawiania dyscypliny, nowa organizacja pracy i funkcjonowania narodowych drużyn. Za cel postawiłem sobie rozwój piłki ręcznej oraz zbudowanie wiarygodności w oczach sponsorów oraz władz światowego i europejskiego handballu – i to się udało. To nie jest oczywiście wyłącznie moja zasługa – ale też zespołu, z którym mogłem współpracować przez te wszystkie lata – powiedział Andrzej Kraśnicki.


W 2007 roku reprezentacja Polski mężczyzn wywalczyła w Niemczech wicemistrzostwo świata. Potem – w 2009 i 2015 roku – zdobyła brązowe medale mistrzostw świata. W 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zajęła 5., a w 2016 w Rio de Janeiro 4. miejsce. Reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie – w roku 2013 i 2015 – na mistrzostwach świata zajęła 4. miejsce. Coraz większe sukcesy ma piłka ręczna plażowa. Reprezentacja Polski kobiet zdobyła wicemistrzostwo Europy. Srebrny medal w mistrzostwach Starego Kontynentu wywalczyli juniorzy.


Podczas prezesury Andrzeja Kraśnickiego ZPRP był organizatorem Mistrzostw Europy Seniorów EHF 2016. Polska zdobyła też prawo do organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn IHF 2023, których współgospodarzem będzie Szwecja.


– Mamy dobre relacje międzynarodowe, silnego i zaangażowanego sponsora strategicznego.  Dwukrotnie nasze reprezentacje – zarówno męska, jak i żeńska – otrzymały tzw. „dzikie karty” uprawniające do udziału w mistrzostwach świata. Stworzyliśmy ligę zawodową mężczyzn i kobiet oraz długofalowy plan rozwoju polskiej piłki ręcznej. Intensyfikujemy szkolenie sportowe wśród dzieci i młodzieży, chcemy zwiększyć liczbę Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej i Szkół Mistrzostwa Sportowego. Inwestujemy w rozwój nowych talentów. W naszych kadrach seniorskich następuje nieuchronna wymiana pokoleniowa, pojawiają się w nich młodzi, perspektywiczni zawodnicy i zawodniczki – co z pewnością przyniesie oczekiwane korzyści i sukcesy. Ostatnie Mistrzostwa Świata w Egipcie i występ naszej kadry pokazały, że jest w niej ogromny potencjał. Zawsze wierzyłem i nadal wierzę w ten zespół. Trener Patryk Rombel i jego współpracownicy, wybitni reprezentanci Polski – Sławek Szmal i Bartek Jurecki – pokazali, że potrafią zbudować drużynę, która gra na wysokim poziomie. Niestety, nie ma ideałów i nie wszystkie moje marzenia i cele udało się zrealizować. Marzę o olimpijskim medalu – w Rio de Janeiro było bardzo blisko – i jestem przekonany, że to się uda. Życzę tego naszym reprezentacjom, trenerom i wszystkim kibicom – dodał były już prezes ZPRP.


***


Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce jednogłośnie powołał Henryka Szczepańskiego – dotychczasowego I wiceprezesa i dyrektora biura – na prezesa ZPRP. Będzie on pełnił tę funkcję do czasu wyboru nowego prezesa ZPRP na kolejną kadencję. Stanie się to na tegorocznym Sprawozdawczo-Wyborczym Walnym Zgromadzeniu Delegatów.


Henryk Szczepański od 2010 roku pracuje w ZPRP. Wcześniej – w latach 2001-2010 – był kanclerzem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Przez wiele lat był międzynarodowym sędzią piłki ręcznej. W 1999 roku – po zakończeniu sędziowania – został delegatem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Od 1991 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ZPRP, a od 1999 roku był wiceprezesem i członkiem zarządu związku. W okresie 1999-2012 był przewodniczącym Kolegium Sędziów ZPRP. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro pełnił obowiązki kierownika naszej ekipy reprezentacyjnej, gdzie polski zespół wywalczył czwarte miejsce. Od 2017 roku pełni obowiązki przewodniczącego Rady Nadzorczej PGNiG Superligi. Od kwietnia 2017 roku jest członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


zprp.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty