Strona główna > Koszykówka > Wiadomości koszykówka
King Szczecin mistrzem Polski koszykarzy2023-06-16 03:32:00

King Szczecin pokonał WKS Śląsk Wrocław 92:72 i wygrał całą serię finałową Energa Basket Ligi 4-2! To pierwsze mistrzostwo Polski drużyny ze Szczecina w historii!

Bryce Brown z Kinga Szczecin został wybrany MVP finałów Energa Basket Ligi.

Gospodarze weszli w ten mecz z wielką energią - zarówno w obronie, jak i w ataku. Na wyróżnienie zasługiwał przede wszystkim Zac Cuthbertson, a po trójce Bryce’a Browna mieli już sześć punktów przewagi. Później wrocławianie byli jednak blisko, w czym pomagali Artiom Parachowski oraz Jakub Karolak. Ostatecznie dzięki zagraniu Filipa Matczaka po 10 minutach było 22:17. W drugiej kwarcie WKS Śląsk wykorzystał niemoc w ataku rywali, a do remisu doprowadził Parachowski. Prowadzenie przyjezdnym dawał później Ivan Ramljak. Po chwili jednak kolejne wyrównanie zapewniał Andrzej Mazurczak, a przewagę trójkami zapewniał Bryce Brown. Ostatecznie dzięki zagraniu Mateusza Kostrzewskiego pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 47:35.

Phil Fayne oraz Tony Meier dodawali jeszcze więcej energii, a różnica na korzyść ekipy trenera Arkadiusza Miłoszewskiego wzrosła nawet do 15 punktów. Gospodarze powoli zaczęli kontrolować wydarzenia na parkiecie i złapali swój rytm w ataku. Wrocławianie do końca potrafili znaleźć sposób na ofensywny zryw. Co prawda po późniejszej trójce Jakuba Nizioła zbliżyli się na dziewięć punktów, ale zaraz podobnym rzutem odpowiedział Bryce Brown. Po 30 minutach było 69:57. W ostatniej kwarcie zespół trenera Ertugrula Erdogana nie była już w stanie zagrozić przeciwnikom. Po efektownym wsadzie Phila Fayne’a przewaga wzrosła do 18 punktów. Szczecinianie ciągle prezentowali skuteczną ofensywę i byli spokojni o zwycięstwo. King wygrał 92:72, w całej serii był lepszy 4-2 i zdobył swoje pierwsze mistrzostwo w historii.

Śląsk - King 82:70

King - Śląsk 92:72 (21:17, 26:18, 22:22, 23:15)

KING: Andrzej Mazurczak 12, Phil Fayne 7, Bryce Brown 24 (6x3), Tony Meier 7, Zac Cuthbertson 21 - George Alexander Hamilton III 11, Filip Matczak 4, Kacper Borowski 2, Mateusz Kostrzewski 4, Maciej Żmudzki 0. Trener: Arkadiusz Miłoszewski.

ŚLĄSK: Jeremiah Martin 12, Daniel Gołębiowski 1, Aleksander Dziewa 9, Ivan Ramljak 4, Jakub Nizioł 19 (3x3) - Donovan Mitchell 13, Jakub Karolak 3, Artsiom Parakhouski 11, Vasa Pusica 0, Aleksander Wiśniewski 0. Trener: Ertugrul Erdogan.