Strona główna > Inne > Tenis stołowy
Bronowianka ma mistrzynie Polski!2013-06-30 23:28:00

Trzy złote medale zdobyły pingpongistki z Małopolski podczas rozegranej w Radomsku Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski kadetów (14 i 15-latków) w tenisie stołowym. Alicja Śliwa i Sara Pytel z Bronowianki Kraków sprawiły ogromną niespodziankę triumfując w turnieju drużynowym. Mistrzynią Polski w singlu i deblu została zaś Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów).

Rozstawiony z numerem 6. zespół kadetek Bronowianki okazał się rewelacją turnieju. Alicja Śliwa i Sara Pytel, prowadzone przez chińskich trenerów Zhao Xia i Xu Kaia, w grupowych eliminacjach odniosły komplet zwycięstw i to po 3-0, pokonując m.in. rozstawiony z nr 3 zespół Nadarzyna. W półfinale krakowianki po zaciętym meczu, ale także zakończonym wynikiem 3-0,  wyeliminowały Nadwiślanina Płock (nr 2 rankingu). W finale po znakomitej walce Alicja i Sara pokonały Warmię Lidzbark Warmiński 3-1.

5. miejsce w turnieju drużynowym kadetek zajął UKS Płomień Limanowa (Kinga Kosmal, Kinga Chyl, trener Albert Golonka). Na miejscu 13. sklasyfikowane zostały dziewczęta z UKS Olesno (Aleksandra Chrabąszcz, Gabriela Białas, trener Tadeusz Łabędź). Wśród kadetów 5. miejsce wywalczył UKS Olesno (Daniel Lis, Rafał Tatarczuch, trener Tadeusz Łabędź). Mistrzem Polski został KST Energa-Manekin Toruń (Tomasz Kotowski, Damian Węderlich, Jakub Chojecki), który w finale wygrał z LUKS Chełmno.

Z roli faworytki w turnieju indywidualnym znakomicie wywiązała się Katarzyna Galus z podtarnowskiego Skrzyszowa. Na największą przeszkodę natrafiła w półfinale, w którym 4-3 pokonała Katarzynę Bagrowską. W finale Galus 4-2 wygrała z Julią Ślązak. W ten sposób podopieczna trenerki Katii Sivakovej zapewniła sobie miejsce w reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy juniorów i kadetek, które w lipcu odbędą się w Ostrawie. Do singlowego złota Kasia Galus dorzuciła drugie - w deblu z Karoliną Lalak (Optima Lublin).

Pozostałe Małopolanki także pokazały się w turnieju singlowym z dobrej strony. Alicja Śliwa z Bronowianki zajęła miejsce 9 (w 1/8 finału przegrała z późniejszą mistrzynią). Kinga Kosmal (Płomień) zajęła 13. miejsce, a na miejscach 17-24 sklasyfikowano Sarę Pytel (Bronowianka) i Patrycję Danaj (Rokicie Szczytniki).

W rywalizacji kadetów: 17-24. Antoni Pietrzak (Gorce Nowy Targ), 25-32. Krzysztof Kapik (Podwawelski Kraków) i Daniel Lis (UKS Olesno).

W rywalizacji województw małopolskie zajęło znakomite 2. miejsce za kujawsko-pomorskim. W klasyfikacji klubów najwyżej z Małopolski znalazła się Bronowianka (8. miejsce).

Wyniki finałów
Gra pojedyncza kadetek:  Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów) – Julia Ślązak 4:2 (6-11, 11-6, 11-8, 9-11, 11-3, 11-7). Brązowe medale: Katarzyna Bagrowska, Karolina Tokarczyk.
Gra pojedyncza kadetów:  Tomasz Kotowski – Aleksander Werecki 4:2 (11-9, 11-4, 11-6, 9-11, 10-12, 11-5)
Gra podwójna kadetek:  Katarzyna Galus / Karolina Lalak – Julia Ślązak / Katarzyna Bagrowska 3:2 (14-12, 4-11, 9-11, 11-5, 11-5)
Gra podwójna kadetów:  Tomasz Kotowski / Aleksander Werecki – Marcin Balcerzak/Grzegorz Felkel 3:1 (13-15, 11-9, 11-6, 11-8)
Gra mieszana:  Tomasz Kotowski/Karolina Lalak – Kamil Nalepa/Julia Ślązak 3:2 (11-2, 4-11, 11-4, 3-11, 11-7), 5-8. Alicja Śliwa/ Alelsnader Werecki, Katarzyna Galus/Sławomir Dosz.

Turniej drużynowy kadetek

Eliminacje grupowe: Bronowianka Kraków - LUKS ABC Żak Pisanica 3-0, punkty: Śliwa i Pytel po 1,5. Bronowianka - UKS Gim-Tim Stalowa Wola 3-0, punkty: Śliwa i Pytel po 1,5.

Bronowianka - GLKS Nadarzyn 3-0, punkty: Śliwa i Pytel po 1,5.

Półfinał:
Bronowianka Kraków - Nadwiślanin Płock 3:0
Alicja Śliwa - Katarzyna Bagrowska 3:1 (11-5, 11-9, 8-11, 11-9)
Sara Pytel - Anna Wereszczaka 3:0 (11-8, 11-6, 11-7)
Alicja Śliwa, Sara Pytel - Dominika Wolińska, Anna Wereszczaka 3:0 (11-1, 11-5, 11-8)

FINAŁ: LUKS WARMIA Lidzbark Warm. – KS BRONOWIANKA Kraków 1:3
Maja Mańkiewicz – Alicja Śliwa 3:2 (4-11, 11-9, 11-9, 7-11, 12-10)
Ada Górska – Sara Pytel 0:3 (8-11, 5-11, 8-11)
Mańkiewicz / Górska – Śliwa / Pytel 2:3 (11-9, 11-9, 5-11, 9-11, 8-11)
Maja Mańkiewicz – Sara Pytel 2:3 (9-11, 11-6, 11-7, 4-11, 5-11)

Turniej drużynowy kadetów
KST ENERGA-MANEKIN Toruń – LUKS Chełmno 3:0
Tomasz Kotowski – Wojciech Gronowski 3:0 (11-5, 11-8, 13-11)
Damian Węderlich – Filip Strychalski 3:1 (8-11, 11-7, 11-9, 12-10)
Kotowski / Chojecki – Gronowski/Strychalski 3:2 (11-4, 11-13, 6-11, 11-7, 13-11)

Bronowianka, mistrzostwo Polski/ fot. MAS

Alicja Śliwa (z lewej), trenerka Zhao Xia i Sara Pytel - złote medalistki mistrzostw Polski kadetów i OOM Łódzkie 2013