Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
KONKURS OLIMPIJSKI: Finał 23 października w Racocie2021-10-09 23:16:00

Znani są już wszyscy finaliści ogólnopolskiego KONKURSU OLIMPIJSKIEGO. Finał odbędzie się 23 października w Racocie.


KONKURS OLIMPIJSKI: Wybitni Znawcy Wiedzy o Polskim Sporcie Olimpijskim organizuje STOWARZYSZENIE „SUPER KIBIC” W DZIERŻONIOWIE, w uzgodnieniu i współpracy z Komisją Edukacji i Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Aby wystartować w konkursie trzeba było odpowiedzieć na pytania, które były zamieszczone 1 września m.in. w Sportowym Tempie i Telegazecie.


Pytania eliminacyjne

1. Wymień nazwiska polskich bramkarzy w piłce nożnej, którzy wystąpili podczas igrzysk olimpijskich i przebywali przynajmniej kilka minut na boisku. (pytanie za 8 punktów)

2. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w jeździe figurowej na lodzie wśród solistów i solistek reprezentowało nasz kraj 6 sportowców. Podaj ich nazwiska. (pytanie za 6 punktów)

3. Wymień te dyscypliny sportowe, w których nie zdobyliśmy medalu olimpijskiego, a przedstawiciele tych dyscyplin byli chorążymi naszej ekipy. (pytanie za 5 punktów)

4. 1 grudnia 1919 roku w gmachu Ministerstwa Zdrowia Publicznego w Warszawie ukonstytuowały się władze Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich. Podaj trzyosobowy skład Prezydium PKIO. (pytanie za 3 punkty)

5. Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie z udziałem Polaków odbyły się w 1924 roku w Paryżu. Podaj:

- jaki sprzęt sportowy zakupili na miejscu nasi sportowcy gdyż nie zabrali go z Polski?

- kto z kolarzy jechał z kontuzjowaną i zranioną przed igrzyskami nogą?

(pytanie za 2 punkty)

6. Podaj nazwiska polskich medalistów olimpijskich wśród kobiet i mężczyzn, którzy zdobywając medale w konkurencjach indywidualnych osiągnęli:

- najmniejszą odległość (wysokość lub długość)

- największą odległość

(pytanie za 2 punkty)

7. Kto z polskich medalistów olimpijskich w szermierce reprezentował na kolejnych igrzyskach inny kraj. Podaj nazwisko tego sportowca. (pytanie za 1 punkt) 

8. Ile łącznie metrów i centymetrów  uzyskali polscy lekkoatleci i lekkoatletki, medaliści olimpijscy podczas igrzysk w skokach (w dal, wzwyż, trójskok, tyczka) w najlepszych próbach decydujących o medalach? (pytanie za 1 punkt)

9. Ten polski olimpijczyk podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku w Berlinie jako gość zasiadał w loży honorowej i wymieniał uściski z Adolfem Hitlerem. O kim mowa? (pytanie za 1 punkt)

10. Kto ze słynnych polskich trenerów na początku kariery, w 1920 roku, pełnił funkcję instruktora jeździectwa w Centralnej Szkole Jeździectwa w Grudziądzu. Podaj jego imię i nazwisko. (pytanie za 1 punkt).


Prawidłowe odpowiedzi:

1. Mieczysław Wiśniewski, Spirydon Albański, Tomasz Stefaniszyn, Edward Szymkowiak,  Hubert Kostka, Jan Tomaszewski, Piotr Mowlik, Aleksander Kłak

2. Grażyna Dudek, Grzegorz Filipowski, Zuzanna Szwed, Anna Rechnio, Przemysław Domański, Anna Jurkiewicz

3. Narciarstwo alpejskie, tenis, hokej na lodzie, bobsleje, łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, snowboard

4. Stefan Lubomirski, Stanisław Polakiewicz, Tadeusz Garczyński

5. Pistolet (colt),  Tomasz Stankiewicz

6. Jarosława Jóźwiakowska – 171 cm;  Kamil Stoch - 139 m

7. Mariusz Strzałka

8. 87,43 m

9. Halina Konopacka

10. Feliks Stamm


Do wielkiego finału, który odbędzie się w sobotę 23 października 2021 roku w Racocie zakwalifikowało się 24 uczestników.

I. Dopuszczeni bez eliminacji (10): Mirosław Dawid, Witold Kita, Igor Muśko, Andrzej Skowronek, Sebastian Skrok, Adam Sokołowski, Roman Strzałkowski, Stefan Śliwa, Marek Waszkiewicz, Jan Wołosik.

II. Dopuszczeni po eliminacjach korespondencyjnych (14): Konrad Antczak, Leszek Hajduga, Stanisław Kamiński, Kamil Kin, Ryszard Kołtun, Szymon Masłowski, Andrzej Melniczak, Mirosław Mikołajewski, Sławomir Podrzycki, Adam Rzegocki, Ryszard Sobkowiak, Zbigniew Surowiec, Tadeusz Tymrakiewicz, Adam Zaborowski.


O dokładnym miejscu i godzinie finałowego konkursu każdy z finalistów zostanie powiadomiony imiennie.

Stanisław Sienkiewicz – prezes „Super Kibica” 


6.10.2021
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty