Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Aleja Gwiazd Siatkówki 20232023-05-23 16:52:00

25 maja będzie jedną z najważniejszych dat w historii Alei Gwiazd Siatkówki. Tego dnia w Katowicach przy al. Korfantego swoje dłonie odcisną kolejne wielkie osobowości polskiej siatkówki, a w Spodku rozegrany zostanie towarzyski mecz Polska – Niemcy (początek 20:30). Biało-czerwoni zainaugurują reprezentacyjny sezon, w którym będą rywalizowali w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy i kwalifikacjach olimpijskich.


Katowice z legendarnym Spodkiem są wyjątkowym miejscem na krajowej i międzynarodowej mapie siatkówki. Tutaj rozegrany został m.in. pamiętny finał FIVB Mistrzostw Świata Polska 2014, w którym gospodarze pokonali Brazylijczyków.


Stolica Górnego Śląska nazywana jest mekką polskiej siatkówki. Wielkie międzynarodowe wydarzenia przynosiły wspaniałe, pełne niezapomnianych emocji sportowe widowiska, w których chętnie uczestniczą mieszkańcy miasta i okolic.


Władze Katowic w prezydentem Marcinem Krupą chcą rozwijać Aleję Gwiazd Siatkówki. Dlatego podpisany został list intencyjny, który daje taką możliwość do 2030 roku.


W tym roku tablice z odbiciem swoich dłoni odsłonią: Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Paweł Papke. Swoją tabliczkę z logotypem odsłoni także sponsor – Operator sieci Plus. Tego samego dnia w katowickim Spodku odbędzie się mecz towarzyski, który rozegrają reprezentacje Polski i Niemiec. Trenerem gości jest Michał Winiarski, który również odbijał swoje dłonie w Alei Gwiazd Siatkówki.


Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach przy al. Korfantego została uroczyście otwarta w maju 2017 r. i upamiętnia wybitne postaci siatkarskiego świata. Wyróżnia ją unikalna, pamiątkowa ławeczka, na której znajduje się replika Pucharu Mistrzostw Świata z 2014 r., zdobytego przez reprezentację Polski w katowickim Spodku.


W trakcie pierwszej edycji tablice z odciskami swoich dłoni odsłonili: Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Karol Kłos, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Paweł Zatorski. W 2018 uhonorowani zostali: trener Stephane Antiga, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski, Mateusz Mika. W edycji 2019, katowicka galeria sław wzbogaciła się o tablice: Pawła Zagumnego, Piotra Gruszki, Bartosza Kurka, Piotra Gacka, Vitala Heynena, komentatorskiego duetu - Wojciecha Drzyzgi i Tomasza Swędrowskiego. W roku 2020 z powodu pandemii Aleja Gwiazd Siatkówki nie odbyła się. 2021 to rok, w którym w ramach Mistrzostw Europy w Siatkówce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic z nazwiskami takich ludzi sportu jak: Jakub Kochanowski, Damian Wojtaszek, Grzegorz Łomacz, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Waldemar Wspaniały, Jacek Kasprzyk. Dodatkowo odsłonięto tablicę z okazji 50-lecia katowickiego Spodka. W 2022 r. przy okazji rozgrywanych w Polsce Mistrzostw Świata w Siatkówce odsłonięto tablice: Damiana Schulza, Artura Szalpuka, Krzysztofa Ignaczaka, Wilfredo Leona, Roberta Prygla.


Mateusz Bieniek – jest jednym z filarów reprezentacji Polski, w której od 2015 roku rozegrał 157 meczów. Z drużyną narodową zdobył złoty (2018) i srebrny (2022) medal mistrzostw świata, dwa brązowe medale mistrzostw Europy oraz srebrne i brązowe medale Ligi Narodów i Pucharu Świata. Wyróżniony wieloma indywidualnymi nagrodami w największych międzynarodowych i krajowych imprezach. Karierę rozpoczynał w Norwidzie Częstochowa, który w sezonie 2022/23 awansował do PlusLigi. Z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wywalczył dwa mistrzostwa Polski i dwa Puchary Polski.


Małgorzata Glinka – jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Przez lata stanowiła o sile reprezentacji, w której od 1996 do 2014 rozegrała 286 meczów. Liderka Złotek, dwukrotna mistrzyni Europy w 2003 i 2005 roku, najlepsza siatkarka Starego Kontynentu w 2003 roku. Dwukrotna triumfatorka Ligi Mistrzyń (2011, 2013), zdobywczyni Pucharu CEV (2001) i Pucharu Top Teams (2007), laureatka CEV Lifetime Award 2013 za całokształt kariery sportowej. Z sukcesami grała w ekstraklasie polskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Wyróżniona wieloma indywidualnymi nagrodami w największych krajowych i międzynarodowych imprezach. Razem z Kamilem Składowskim autorka książki „Wszystkie odcienie złota”.


Bartosz Kwolek – swój marsz ku siatkarskim szczytom rozpoczął w 2013 roku, kiedy to z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo Europy Wschodniej (EEVZA). W następnych latach razem z Biało-Czerwonymi znaczył swój złoty ślad w czempionatach światowych i kontynentalnych juniorów młodszych i juniorów, otrzymując również wyróżnienia indywidualne. Naturalną więc koleją rzeczy był debiut w seniorskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata oraz medale Pucharu Świata i Ligi Narodów.


Paweł Papke – od najmłodszych lat dawał o sobie znać jego talent. W 1997 roku zdobył z reprezentacją Polski juniorów złoty medal mistrzostw świata. W seniorskiej drużynie narodowej w latach 1996-2003 rozegrał 149 mecze. Pięciokrotny mistrz Polski z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem-Koźle. Po zakończeniu kariery sportowej z sukcesami działał na polu społecznym i politycznym, W latach 2015-2016 był prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Poseł na Sejm RP VII, VIII i IX kadencji.


Aleksander Śliwka – bardzo wcześnie trafił do seniorskiej reprezentacji Polski, której szybko stał się mocnym punktem. Z drużyną narodową seniorów zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata oraz medale mistrzostw Europy, Pucharu Świata i Ligi Narodów. Wcześniej odnosił sukcesy z ekipami młodzieżowymi. Trzy razy z rzędu z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wygrał Ligę Mistrzów, będąc MVP Super Finału w 2021 roku. Otrzymał szereg innych indywidualnych nagród w imprezach krajowych i zagranicznych.


Dorota Świeniewicz – jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Dwukrotna mistrzyni Europy w 2003 i 2005 roku, najlepsza siatkarka Starego Kontynentu 2005, w reprezentacji Polski rozegrała 325 meczów w latach 1991-2009. Triumfatorka Ligi Mistrzyń 2006, Pucharu Zdobywców Pucharów 2000, Pucharu CEV 2005. Z sukcesami grała w ekstraklasie polskiej i włoskiej. Wyróżniona wieloma indywidualnymi nagrodami w największych międzynarodowych i krajowych imprezach. Po zakończeniu kariery sportowej z powodzeniem próbuje swoich sił w roli trenerki, komentatorki telewizyjnej i popularyzatorki siatkówki wśród najmłodszych.


25-lecie współpracy z Plusem - W trakcie 25 lat współpracy wszystkie reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet (seniorów, juniorów i kadetów) zdobyły na najróżniejszych turniejach łącznie aż 91 medali: 35 złotych, 27 srebrnych i 29 brązowych. Z udziałem Plusa jako sponsora odbywały się w Polsce największe siatkarskie turnieje: cztery Finały Ligi Światowej, dwukrotnie mistrzostwa Europy kobiet, trzykrotnie mistrzostwa Europy mężczyzn, dwukrotnie mistrzostwa świata mężczyzn oraz mistrzostwa świata kobiet.


FILIP GRĄDEK (pzps.pl)
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty