Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- VIII Omnibus Sportowy w Darłowie - konkurs korespondencyjny
- VIII Omnibus sportowy w Darłowie - PYTANIA ELIMINACYJNE
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
Nowatorski zabieg wszczepienia innowacyjnej protezy stawu ramiennego OVO przeprowadził w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie dr Jakub Ślusarski, znany w środowisku sportowym sędzia piłkarski. Jak poinformował SU to pierwsza tego typu operacja w Polsce i zaledwie druga w Europie. Dzięki zabiegowi pacjent, młody muzyk będzie znów mógł grać na instrumentach
Nowoczesna endoproteza powierzchniowa została założona u 27-letniego Marcina, u którego - na skutek chorób towarzyszących - rozwinęła się zaawansowana artroza stawu ramiennego. Skutkiem tego było ograniczenie ruchomości stawu i przewlekły ból, nie reagujący na leki. Choroba uniemożliwiała mężczyźnie realizowanie największej pasji, czyli gry na instrumentach muzycznych. Dzięki zastosowaniu tak nowoczesnego implantu, pacjent będzie miał szansę odzyskać pełną sprawność ruchową chorego barku.
- Wszczepiliśmy nowy typ protezy stawu ramiennego, tzw. protezę powierzchniową. Wymieniamy wyłącznie zużytą warstwę chrząstki. Na tym właśnie polega innowacyjność. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć ingerencji w zdrową kość, która musi przenieść obciążenia. Do tego pozwala nam na wymianę warstwy zużywalnej - tłumaczył tuż po zabiegu dr Jakub Ślusarski, specjalista chorób barku. - Dodatkowo, dzięki zastosowanej technice, operacja niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań, a także znacznie skraca czas rehabilitacji.
Jak dodawał cytowany na stronie UJ dr Ślusarski założenie protezy tak młodej osobie jest wyjątkową sytuacją. - Jest to chory, u którego doszło do zmian powstających zwykle w 5. lub 6. dekadzie życia. Dodatkowo jest to pacjent, który jest niewidomy, więc zmysł dotyku jest dla niego jednym z ważniejszych elementów komunikowania się ze światem - wyjaśniał dr Ślusarski.
Zabieg jest znacznie bardziej oszczędzający, przeprowadzony szybciej i z zachowaniem sprawności mięśni. Cała operacja trwała zaledwie dwie godziny. Pobyt w szpitalu potrwa 1-2 dni, a procedura pozwoli na szybkie usprawnianie.
Medycyna nie jest jedyną pasją Jakuba Ślusarskiego. Utalentowany lekarz jest także znanym sędzią piłkarskim, asystentem na szczeblu ekstraklasy w zespole Tomasza Musiała.
uj.edu.pl/ST