Strona główna > Mistrzostwa Świata
HOLANDIA W FINALE MISTRZOSTW ŚWIATA! Piękna walka Urugwaju2010-07-06 22:25:00

Holandia pokonała Urugwaj 3-2 w półfinale piłkarskich mistrzostw świata i została pierwszym finalistą mundialu. Mecz stał na poziomie godnym stawki, okrasiły go piękne gole. Holandia prowadziła już 3-1. ale Urugwaj do ostatniej chwili się nie poddawał. Jeszcze w doliczonym czasie zdobył gola.

Holandia - Urugwaj 3-2 (1-1)

1-0 van Bronckhorst 18

1-1 Forlan 41

2-1 Sneijder 70

3-1 Robben 73

3-2 M. Perreira 90+2

Sędziował Rawszan Irmatow (Uzbekistan). Żółte kartki: Caceres, M. Perreira  - Sneijder,Boulahrouz, Van Bommel.
URUGWAJ: Fernando Muslera - Maximiliano Pereira, Diego Godin, Mauricio Victorino, Martin Caceres, Diego Perez, Walter Gargano, Egidio Arevalo Rios, Alvaro Pereira (78. Sebastian Abreu), Edinson Cavani, Diego Forlan (84. Sebastian Fernandez).
HOLANDIA: Maarten Stekelenburg - Khalid Boulahrouz, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni Van Bronckhorst, Mark Van Bommel, Demy De Zeeuw (46. Rafael Van der Vaart), Arjen Robben (89. Eljero Elia), Wesley Sneijder, Dirk Kuyt, Robin Van Persie.

Faworyzowani Holendrzy już na początku spotkania mogli objąć prowadzenie. W 4. minucie Arjen Robben znakomicie ograł na prawej stronie obrońcę, odegrał do Wesley'a Sneijdera, ten zagrał w pole karne do Dirka Kuyta, ale napastnik Liverpoolu posłał piłkę nad poprzeczką bramki Fernando Muslery. Po tej sytuacji gra na dłuższy czas przeniosła się do środkowej strefy boiska i dopiero w 18. minucie podopieczni Berta Van Marwijka przeprowadzili akcję, po której mogli cieszyć się z gola. Długo rozgrywana piłka trafiła do Giovanniego Van Bronckhotsta, a ten fantastycznym strzałem z około 35 metrów umieścił ją w okienku bramki Urugwaju. Po strzale z ostrego kąta piłka wylądowała w dalszym okienku, odbiwszy się jeszcze od słupka. Kibice zgromadzeni na Green Point Stadium w Kapsztadzie na odpowiedź "Urusów" doczekali się jeszcze przed przerwą - Diego Forlan znakomicie uderzył z około 25 metrów i piłka wpadła pod poprzeczkę obok rozpaczliwie interweniującego Stekelenburga.

Druga połowa rozpoczęła się od zdecydowanych ataków Holendrów, ale to zespół z Ameryki Południowej w 51. minucie mógł objąć prowadzenie. Boulahrouz podawał do Stekelenburga, bramkarz "Oranje" wybiegł przed pole karne i w ostatniej chwili ubiegł Cavaniego. Piłka trafiła jeszcze do Alvaro Perreiry, który lobem próbował skierować ją do pustej bramki, ale na posterunku był Van Bronckhorst.

W 66. minucie okazję do zdobycia gola miał Diego Forlan, ale jego strzał z rzutu wolnego z 28 metrów znakomicie obronił Stekelenburg. Po okresie przewagi Urugwaju do głosu doszli Holendrzy i udokumentowali to bramką. W 70. minucie Wesley Sneijder dostał piłkę w polu karnym i ładnie uderzył z około 15 metrów, pokonując bramkarza Urugwaju. Trzy minuty później "Oranje" prowadzili już 3:1. Dirk Kuyt dośrodkował z lewego skrzydła wprost na głowę Arjena Robbena, a ten precyzyjnym strzałem skierował piłkę do siatki.

Pomimo dwubramkowej straty Urugwajczycy nie zamierzali złożyć broni i w doliczonym czasie gry strzelili bramkę na 2:3. W ostatnich sekundach spotkania "Urusi" walczyli o bramkę wyrównującą, ale Holendrzy zdołali obronić wynik i to oni zagrają w finale piłkarskich mistrzostw świata. Czekają na rywala, ktorego wyłoni środowy półfinał Niemcy - Hiszpania.

Bohater meczu: Arjen Robben (Holandia)
Skrzydłowy "Oranje" przez większość spotkania był bardzo aktywny, a w 73. minucie precyzyjnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

Tak padły bramki:
0:1 Giovanni Van Bronckhorst 18
Kapitalny strzał Giovanniego Van Bronckhorsta. Kapitan reprezentacji Holandii uderzył z około 35 metrów w samo okienko bramki Muslery, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki.

1:1 Diego Forlan 40
Diego Forlan znakomicie uderzył z około 25 metrów i piłka wpadła pod poprzeczkę obok rozpaczliwie interweniującego Stekelenburga, który jeszcze palcami próbował wybić piłkę.

1:2 Wesley Sneijder 70
Wesley Sneijder dostał piłkę w polu karnym i ładnie uderzył z około 15 metrów, piłka odbiła się jeszcze od urugwajskiego obrońcy i wpadła do bramki.

1:3 Arjen Robben 73
Dirk Kuyt dośrodkował z lewego skrzydła wprost na głowę Arjena Robbena, a ten precyzyjnym strzałem podwyższył na 3:1.

2:3 Maximiliano Pereira 90+2
Maximiliano Pereira precyzyjnym strzałem z dystansu pokonał Stekelenburga.