Strona główna > Mistrzostwa Świata
Sensacyjna porażka Hiszpanii!2010-06-16 18:55:00 ASInfo

Sensacyjnej porażki doznali w pierwszym występie na mundialu mistrzowie Europy. Ta sama reprezentacja Hiszpanii, która parę dni temu rozgromiła Polskę 6-0, dziś przegrała ze Szwajcarią 0-1.  Bohaterem meczu w grupie H, a zarazem katem Hiszpanów został Gelson Fernandez, który w 52 minucie konfrontacji pokonał Ikera Casillasa.

Hiszpanie od początku meczu kontrolowali sytuację, choć nie zdołali w pierwszej połowie pokonać dobrze dysponowanego Diego Benaglio. Najlepszą okazję na zdobycie gola miał Gerrard Pique. W 24 minucie obrońca Barcelony postanowił pomóc w ofensywie swoim kolegom, dostał piłkę w polu karnym, minął obrońcę, ale jego strzał został wybroniony przez szwajcarskiego golkipera. Na 60 sekund przed ostatnim gwizdkiem Howarda Webba, kończącym pierwsze 45minut, kolejną okazję zmarnował David Villa. Nowy nabytek "Blaugrany" wpadł w pole karne, położył obrońcę i technicznym strzałem próbował pokonać bramkarza, ale uderzył nieprecyzyjnie.

W drugiej części meczu wydarzyło się coś niesłychanego. Szwajcarzy skontrowali Hiszpanów i po bardzo ładnej akcji, niefrasobliwość obrońców wykorzystał Gelson Fernandez, który wpakował futbolówkę do niemalże pustej bramki. Reprezentacja Hiszpanii momentalnie chciała odpowiedzieć, ale bezskutecznie. Akcje i szanse na wyrównanie mnożyły się z minuty na minutę, ale żaden piłkarz mistrzów Europu nie był w stanie pokonać Benaglio. Najbliższy strzelenia upragnionego gola był Xabi Alonso, który trafił w poprzeczkę. Swoje próby mieli także Iniesta, Xavi oraz wprowadzeni po przerwie Navas i Torres. Kiedy wydawało się, że Hiszpanie doprowadzą w końcu do wyrównania - znakomitą okazję na 2:0 dla Szwajcarii miał Eren Derdiyok. Później inicjatywę ponownie przejęli główni faworyci turnieju, ale mimo kilkudziesięciu minut ogromnej przewagi nie zdobyli żadnej bramki. Mecz zakończył się zwycięstwem "Helwetów", co jest największą sensacją tegorocznych mistrzostw świata.

Bohater meczu:

Diego Benaglio, który spisywał się wyśmienicie w bramce Szwajcarów oraz Gelson Fernandez - zdobywca jedynego gola w tym meczu.

Tak padła bramka:
0:1 Gelson Fernandez
Po niewykorzystanej sytuacji reprezentacji Hiszpanii, Szwajcarzy przejęli piłkę i przeprowadzili skuteczną kontrę. Duet: Derdiyok-Fernandez okazał się lepszy od całej defensywy rywali i po dwójkowej akcji ten drugi wpakował futbolówkę do praktycznie pustej bramki.

Hiszpania - Szwajcaria 0-1 (0-0)

0-1 Gelson Fernandez 52
Sędzia: Howard Webb. Żółte kartki: Grichting, Benaglio, Yakin, Ziegler (Szwajcaria)
HISZPANIA: Iker Casillas - Sergio Ramos, Carles Puyol, Gerard Pique, Joan Capdevila, Sergio Busquets(62.Torres), David Jimenez Silva(62.Navas), Xabi Alonso, Xavi Hernandez, Andres Iniesta(77.Pedro), David Villa.
SZWAJCARIA: Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Philippe Senderos (36.Von Berger), Stephane Grichting, Reto Ziegler, Tranquillo Barnetta(90.Eggimann), Gokhan Inler, Benjamin Huggel, Gelson Fernandes, Blaise N`Kufo, Eren Derdiyok(79.Yakin).