6 lutego rozpoczyna się XVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych, której gospodarzem w tym roku, po raz czwarty w historii, jest Małopolska.
Do tej pory województwo małopolskie było gospodarzem Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży trzy razy: zimowych w 2002 i w 2007 r. oraz letniej w 2009 r.
Tegoroczna impreza rozpocznie się 6 lutego, natomiast uroczyste otwarcie zaplanowano w Zakopanem na Placu Niepodległości 10 lutego o godz. 18. Zakończenie przewidziane jest na 24 lutego w Krynicy-Zdroju (hala lodowiska, po zakończeniu meczu finałowego w hokeju na lodzie).
XVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych „Małopolska 2011” będzie rozgrywana w następujących dyscyplinach: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie – tor długi, łyżwiarstwo szybkie – short track, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne – biegi, skoki i kombinacja norweska, saneczkarstwo lodowe, snowboard.
Rywalizacja będzie się toczyć na obiektach sportowych Krynicy-Zdroju, Zakopanego, Kościeliska, Nowego Targu i Oświęcimia. Opiekę nad całością przedsięwzięcia sprawować będzie Komitet Organizacyjny kierowany przez Witolda Latuska, członka Zarządu Województwa Małopolskiego.
Wystartuje w sumie około 1200 zawodników, którym towarzyszyć będzie około 225 trenerów i opiekunów, a rywalizację sportową oceni około 275 sędziów i przedstawicieli polskich związków sportowych.
Reprezentacja Małopolski od 10 lat jest niepokonana w sportach zimowych, zajmując I miejsce w klasyfikacji generalnej województw. W 2010 r. podczas XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
w Sportach Zimowych „Dolny Śląsk 2010” zdobyła ponad 2500 pkt, co dało ponad 1000 pkt przewagi nad będącym na drugim miejscu województwem śląskim.
- To spore przedsięwzięcie logistyczne, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Jako gospodarze Olimpiady startujemy także w roli faworyta. To przecież małopolscy sportowcy zdobywali dotychczas najwięcej medali. W Olimpiadzie startowały takie sportowe sławy jak m.in. Justyna Kowalczyk, Jagna Marczułajtis-Walczak oraz Kamil Stoch – powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.
Więcej informacji o XVII Olimpiadzie: www.olimpiada.malopolska.pl
www.malopolskie.pl