Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Euro 2012 > Wiadomości ME 2012
Hymny zaśpiewa 75-osobowy chór2012-06-08 10:52:00

Ceremonia otwarcia UEFA EURO 2012 odbędzie się 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie, tuż przed rozpoczęciem pierwszego meczu turnieju między Polską a Grecją.


Choreografię 12-minutowego pokazu wyreżyseruje Marco Balich, producent ceremonii olimpijskich, oraz prezes włoskiej agencji Filmmaster Events. Węgierski pianista klasyczny Adam Gyorgy wykona na żywo Etiudę a-moll op. 25 nr 11 Fryderyka Chopina.

Inspirację dla ceremonii stanowić będą państwa, których drużyny uczestniczą w turnieju, oraz państwa goszczące mistrzostwa Europy, a jej celem będzie uświetnienie rozpoczęcia historycznego wydarzenia, jakim jest pierwsze EURO odbywające się w Europie Środkowej  i Wschodniej. W układach choreograficznych na płycie boiska weźmie udział ponad 800 wolontariuszy.

Podczas ceremonii otwarcia, oprócz Adama Gyorgy’ego, wystąpi również włoski DJ i producent DJ Karmatronic, który ma na swoim koncie znakomicie przyjęte remiksy utworów czołowych artystów świata. DJ Karmatronic zaprezentuje po raz pierwszy skomponowany wspólnie z pianistą utwór pt. „The Game of the World”.

Hymny państwowe Polski i Grecji zaśpiewa 75-osobowy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Iriny Bogdanowicz.

Ceremonie przedmeczowe

Ceremonie przedmeczowe odbywać się będą przed każdym meczem w Polsce i na Ukrainie. Zostały one zorganizowane w ścisłej współpracy z miastami-gospodarzami i będą wykonywane na żywo tuż przed rozpoczęciem każdego spotkania. Każda z nich trwać będzie 6 minut i składać  z części powitalnej i prezentacji symbolu miasta.

Ceremonie przedmeczowe będą również promować turniej i uczestniczące w nim reprezentacje, podkreślając kluczowe wartości UEFA: rywalizację, jedność oraz pasję.

Każde z miast-gospodarzy zaangażowało do udziału w ceremoniach wolontariuszy – na Ukrainie będzie to około 530 osób, a w Polsce blisko 460.

Symbole ukraińskich miast-gospodarzy, które zostaną wykorzystane podczas ceremonii przedmeczowych to:

-   bryłka węgla, która zmieni się w diament symbolizujący wyniki ciężkiej pracy tysięcy górników z regionu Doniecka;

-  słynna fontanna Lustrzany Potok - najciekawsza atrakcja Charkowa i element centralny logotypu tego miasta-gospodarza;

-   łódź, podobna do tej, w której wodami Dniepru płynęli Kij, Szczek, Choryw oraz Łybidz – założyciele Kijowa, będącego obecnie centrum kultury wschodniosłowiańskiej;

-  pięć wież, które od średniowiecza są symbolem Lwowa i które stanowią również element graficzny logotypu tego miasta-gospodarza.   

Symbole polskich miast-gospodarzy to:

-  Syrenka Warszawska, symbol miasta od XIV wieku, której pomniki znajdują się w wielu punktach stolicy, a wizerunek widnieje także na miejskim herbie;

-   Most Grunwaldzki, zbudowany na początku XX wieku na Odrze,  jeden z najdłuższych mostów w Polsce i  najbardziej rozpoznawalny punkt Wrocławia – miasta, które posiada łącznie 200 mostów;

-  koziołki, które możne zobaczyć na co dzień na poznańskim Ratuszu oraz niebieska gwiazdka – nowy symbol Poznania, wykorzystywany w logotypie miasta i wyrażający jego wielowymiarowość i wszechstronność;

-  rzymski bóg mórz Neptun, którego pomnik znajduje się w centralnym punkcie Długiego Targu w Gdańsku.  

Choreografowie pracujący nad ceremoniami zostali wybrani przez UEFA oraz przedstawicieli miast-gospodarzy spośród kandydatów, którzy przedstawili wstępne koncepcje dla każdego z miast.

Choreografowie polscy: Warszawa – Jarosław Staniek; Wrocław – Krzysztof Mazur; Gdańsk – Alicja Gruca, Leon Dziemaszkiewicz i Kaya Kołodziejczyk; Poznań – Iwona Pasińska

Choreografowie ukraińscy: Donieck – Kateryna Buchijarowa; Kijów - Serhij Zmejok i Adam Ouedraogo; Charków - Tetiana i Oleksij Nastaczenko; Lwów - Natalia Charłowa, Roman Dmytryk i Jurij Prystajeckij

FANtertainment – rozrywka dla kibiców

FANtertainment to trzygodzinny program rozrywkowy, który będzie realizowany przed rozpoczęciem każdego spotkania, a także podczas przerwy oraz po zakończeniu meczu. W każdym mieście-gospodarzu będzie w nim uczestniczyć ponad 50 artystów.

FANtertainment to coś więcej niż przedstawienie dla kibiców – to moc atrakcji na stadionie i poza nim, które pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę EURO. Treści wyświetlane na telebimach służyć będą rozrywce i wspólnej zabawie, ale znajdą się wśród nich także informacje o grających na stadionie drużynach.

Ceremonia zamknięcia

10-minutowa ceremonia zamknięcia turnieju odbędzie się 1 lipca na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, tuż przed rozpoczęciem meczu finałowego UEFA EURO 2012.

Za wydarzenie odpowiadał będzie producent ceremonii otwarcia, Filmmaster Events. W zamierzeniu ma to być podziękowanie gospodarzom turnieju: Polsce i Ukrainie oraz uhonorowanie 16 uczestniczących w nim reprezentacji, a zwłaszcza finalistów.

Podobnie jak w przypadku otwarcia, na ceremonię zamknięcia rozgrywek przygotowane zostały układy choreograficzne, wymagające udziału ponad 800 wolontariuszy.

Ceremonia pucharowa

Ceremonia pucharowa odbędzie się 1 lipca w Kijowie, bezpośrednio po ostatnim gwizdku meczu finałowego UEFA EURO 2012. Potrwa około 25 minut, a zorganizuje ją agencja Uniplan ze Szwajcarii.

Euro 2012 Polska/pzpn.pl

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty