Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Małopolska gala: Angel Rodado piłkarzem roku, Tomasz Tułacz najlepszym trenerem2024-02-12 23:59:00

XXIX Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski w 2023 roku rozstrzygnięty. Główne trofea podczas Gali Piłkarskiej Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w krakowskim Pałacu Krzysztofory otrzymali: Angel Rodado (Wisła Kraków) i Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice).


Hiszpan Angel Rodado jest czwartym obcokrajowcem, który wygrał plebiscyt MZPN, w poprzednich latach tego zaszczytu dostąpili jego rodacy Carlos Lopez i Luis Fernandez oraz Holender Pelle van Amersfoort. — Jestem wdzięczny za przyznanie mi tej nagrody. Doceniam też pomoc kolegów z drużyny, bez których nie zdobyłbym tego wyróżnienia. Obiecuję, że w rundzie wiosennej zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby wywalczyć awans do ekstraklasy.

27-letni napastnik Wisły jest najlepszym strzelcem zespołu, w tym sezonie ma na koncie 11 goli.


— Chciałem przede wszystkim zacząć od podziękowań dla moich zawodników za to co wykonaliśmy w tamtym roku na 100-lecie klubu. Niemożliwe zostało osiągnięte – stwierdził Tomasz Tułacz, wybrany najlepszym trenerem Małopolski. – Czuję się ogromnie wyróżniony, że drugi raz z rzędu zostałem wybrany przez kapitułę i kibiców na trenera roku. Bycie w tym towarzystwie wybitnych piłkarzy, wybitnych trenerów ma dla mnie ogromne znaczenie. Na koniec chciałem powiedzieć, że tak jak w tamtym roku niemożliwe zostało osiągnięte i gramy w ekstraklasie, tak w tym roku, razem z moim sztabem, któremu serdecznie dziękuję i z zawodnikami spróbujemy osiągnąć jeszcze większy cel jakim jest utrzymanie. Będzie to bardzo trudne, ale moim zdaniem wykonalne.


Młodzieżowcem roku 2023 został Oliwier Zych, bramkarz Puszczy Niepołomice, wypożyczony z Aston Villi. — Jest to dla mnie lekkie zaskoczenie – podkreślił. – Chciałbym podziękować trenerowi Tułaczowi za danie mi szansy na boiskach ekstraklasy i również całemu klubowi Puszcza, bo wszyscy w Niepołomicach bardzo miło mnie przyjęli.


W tych trzech kategoriach głosowali kibice, w pozostałych decyzję podejmowała kapituła. Miano największego talentu 2023 roku wśród piłkarek przyznano złotej medalistce Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i reprezentantce Polski juniorek Julii Ostrowskiej. Najlepszą piłkarką Małopolski wybrano reprezentantkę kraju Annę Zapałę (KS UJ Kraków), najlepszym trenerem zespołu kobiecego okazał się duet, który doprowadził reprezentację MZPN-u do mistrzostwa Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży: Urszula Sadurska i Dawid Hejmej. Ponadto zostali uhonorowani: snajper IV-ligowej Kalwarianki Kalwaria Zebrzydowska Karol Stanek jako najlepszy piłkarz lig regionalnych oraz trener wychowawca młodzieży Jacek Ćwik za niestrudzoną pracę w tarnowskiej piłce nożnej kobiet.


Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa JASNA STRONA FUTBOLU, wręczaną od 2008 roku, został wyróżniony Marian Cygan, legendarny trener młodzieży. Trofeum wręczył Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

— Marian Cygan to trener z zasadami i pokaźnym doświadczeniem, znany z umiejętności pracy z młodzieżą – przedstawił laureata wiceprezes MZPN Jerzy Nagawiecki. – To człowiek o specyficznym humorze, rozpoznawalnej krakowskiej mowie. Ongiś znakomicie zapowiadający się bramkarz, reprezentant Polski juniorów, później, po kontuzji, która przerwała piłkarską karierę, przez dziesięciolecia szkoleniowiec związany z Hutnikiem, a następnie Krakowskim i Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej. To bodaj ostatni z grona kultowym szkoleniowców Krakowa obdarzonych darem wyszukiwania, rozpoznawania i kształtowania piłkarskich talentów.


Po tej ceremonii prezes MZPN Ryszard Kołtun uhonorował prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego medalem 110-lecia Powstania Struktur Małopolskiej Piłki Nożnej - za zasługi dla rozwoju futbolu krakowskiego, wieloletnią sympatię dla sportu i rozbudowę infrastruktury, czyli wybudowanie w ciągu ponad 20 lat prezydentury 250 boisk, kilku stadionów i hal treningowych.


Głos zabrał też nowy wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar, który mówiąc o swojej piłkarskiej przeszłości oraz pasji do futbolu w imieniu swoim własnym oraz urzędu, którym kieruje z całego serca podziękował wszystkim, którzy działają na rzecz rozwoju piłki nożnej w województwie małopolskim. Dodał także, że działacze piłkarscy mają w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim nie tylko sojusznika, ale i przyjaciela.


Galę podsumował prezes MZPN Ryszard Kołtun, który powiedział m.in.: — Małopolski futbol to 800 klubów, 11 zespołów w ligach centralnych, kilkadziesiąt tysięcy piłkarzy, 4 tysiące trenerów, 800 sędziów i 1000 meczów rozgrywanych co weekend wiosną i jesienią w całym województwie. Sam Kraków jest kolebką piłki, bo już w 1886 roku, a ten fakt jest mało wspominany, doktor Henryk Jordan przywiózł tu z Niemiec pierwszą piłkę. Kraków jest aktualnie jedynym miastem w Polsce, który ma drużyny we wszystkich ligach, czyli na każdym z dziewięciu poziomów rozgrywkowych, od ekstraklasy do klasy B. To jest ewenement i możemy się tym chwalić i chlubić. 

Prezes MZPN przypomniał też historię plebiscytu. Pierwszymi laureatami byli obecni na gali Krzysztof Bukalski, wtedy grający w Hutniku Kraków i Ireneusz Adamus, ówczesny trener Cracovii. Jedynym zawodnikiem, który wygrał trzy razy był Maciej Żurawski z Wisły. wśród trenerów laureatów byli mający za sobą, albo przed sobą pracę w roli selekcjonera biało-czerwonych: Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Franciszek Smuda, Adam Nawałka i Michał Probierz oraz wybitni polscy szkoleniowcy Henryk Kasperczak, Orest Lenczyk i Maciej Skorża; najwięcej razy tytuł trenera roku Małopolski zdobył Franciszek Smuda.

Na zakończenie prezes MZPN przypomniał cytat pisarza Alberta Camusa: "Wszystko, co wiem na pewno o moralności i powinnościach człowieka, zawdzięczam futbolowi". - Mówię to po to, abyśmy pamiętali, iż futbol to nie tylko faule, gole i ofsajdy, ale także wartości...


WYNIKI PLEBISCYTU

Piłkarz roku 2023

1. Ángel Rodado (Wisła Kraków)

2. Artur Crăciun (Puszcza Niepołomice)

3. Michał Rakoczy (Cracovia)

4. Dawid Dynarek (Wiślanie Jaśkowice)

5. Piotr Łazarz (Unia Tarnów)

6. Wiktor Biedrzycki (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

7. Patryk Kieliś (Hutnik Kraków)

8. Artur Siemaszko (Puszcza Niepołomice)

9. Benjamin Källman (Cracovia)

10. Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków)


Trener roku 2023

1. Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice)

2. Jacek Zieliński (Cracovia)

3. Radosław Sobolewski (Wisła Kraków)

4. Łukasz Skrzyński (Wiślanie Jaśkowice)

5. Radosław Jacek (Unia Tarnów)


Młodzieżowiec roku 2023

1. Oliwier Zych (Puszcza Niepołomice)

2. Kacper Duda (Wisła Kraków)

3. Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków)


Talent wśród piłkarek – Julia OSTROWSKA

Najlepsza piłkarka Małopolski – Anna ZAPAŁA

Najlepszy trener zespołu kobiecego – Urszula SADURSKA i Dawid HEJMEJ

Najlepszy piłkarz lig regionalnych – Karol STANEK

Trener wychowawca młodzieży – Jacek ĆWIK


mzpnkrakow.pl (DD)


Link do filmu


3rodado.jpg
2tulacz.jpg
1cygan.jpgwięcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty