Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
STARTUJĄ AKADEMIE KLASY EKSTRA - TURNIEJE DLA DZIECI W MIASTACH EKSTRAKLASY2023-05-08 18:12:00

Wiosenny okres to doskonały czas na organizację wydarzeń sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży. Fundacja Ekstraklasy już po raz kolejny organizuje Akademie Klasy Ekstra - rozgrywki piłkarske dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy. Głównym punktem wydarzenia jest turniej piłkarski zawodników U11, a dla nieco młodszych piłkarzy U9 organizowany jest turniej Funino.


Tegoroczne turnieje Akademii Klasy Ekstra to już ósma edycja tego projektu - organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekstraklasy. Projekt finansowany jest ze środków Ekstraklasy SA oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pierwszy turniej zostanie rozegrany we wtorek 9 maja z udziałem Radomiaka Radom. Tegoroczny cykl zakończy się 29 maja na obiektach Lechii Gdańsk. Ubiegłoroczna edycja Akademii Klasy Ekstra pozwoliła zgromadzić łącznie 2,5 tysiąca dzieci z ponad 100 drużyn zaproszonych do wspólnej rozgrywki przez kluby Ekstraklasy. 


- Wykorzystując potencjał każdego z klubów Ekstraklasy, projekt adresujemy głównie do zawodników trenujących w mniejszych akademiach. Poprzez udział w Akademiach Klasy Ekstra młodzi sportowcy mogą poczuć, że Ekstraklasa jest dostępna również dla nich. Z pewnością dla młodych graczy jest to również duża dawka motywacji na drodze do kariery profesjonalnego piłkarza - opowiada Tomasz Zabielski, inicjator projektu Akademie Klasy Ekstra.


Wszystkie kluby zapraszają do wspólnej zabawy swoje zaprzyjaźnione akademie z okolicznych miejscowości czy partnerskich ośrodków. Najstarsi uczestnicy Akademii Klasy Ekstra to zawodnicy urodzeni w 2012 roku, którzy rozgrywają ze sobą mecze w formule turniejowej. Spotkania odbywają się na placu gry o wymiarach 60x40 m z bramkami 5x2 m - na boisku w jednej drużynie przebywać może 7 zawodników (6+1 bramkarz). W turnieju udział bierze najczęściej jest 8 zespołów podzielonych na dwie grupy, rozgrywając spotkania “każdy z każdym”. Zawodnicy kończą turniej rozgrywając mecze z drużyną, która zajęła równoległe miejsce w drugiej grupie. 


Z kolei zawodnicy wieku do 9 lat mogą czerpać radość z gry w piłkę poprzez udział w turnieju Funino. Zgodnie z ideą tej metodologii celem rozgrywki jest przede wszystkim zachęcenie do uprawiania sportu, rozwój piłkarskich umiejętności oraz pobudzanie kreatywności potrzebnej zarówno na boisku jak i w codziennym życiu. Podczas takich spotkań na boisku przebywa po trzech zawodników w każdym zespole, a zawodnicy starają się zdobyć punkt poprzez umieszczenie piłki w jednej z dwóch bramek. Co najważniejsze, w tym turnieju nie ma sędziów oraz nie są prowadzone tabele z wynikami.


Do udziału w zabawie zapraszane są również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą spędzić aktywnie czas na przygotowanych torach przeszkód czy podczas zabaw animacyjnych. Całe wydarzenie jest tak naprawdę sportowym piknikiem rodzinnym, chętnie odwiedzanym nie tylko przez zawodników, ale również ich rodziców czy opiekunów. Wydarzenia poprowadzi Dariusz Ślęzak (DJ Ucho), który jako DJ i konferansjer prowadził wiele popularnych wydarzeń sportowych. O jak najlepszą rozgrzewkę zadba Kacper Lachowicz (Kacpa), trener koszykówki - od 2010 roku współprowadzi Marcin Gortat Camp.


- Głównym celem projektu jest promocja sportu wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnego trybu życia oraz zachęcanie do rozwoju piłkarskich umiejętności. Cieszy nas również coraz większy udział drużyn żeńskich. Tak duża różnorodność wpływa na atrakcyjność Akademii Klasy Ekstra – opowiada Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.


W każdym roku Akademie Klasy Ekstra odwiedza wielu znanych zawodników, reprezentujących na co dzień kluby Ekstraklasy, co dla młodych piłkarzy jest sporym przeżyciem. W ubiegłym roku wydarzenia odwiedzili m.in.: Bogdan Racovițan (Raków Częstochowa), Jakub Holúbek, Tomáš Huk, František Plach (Piast Gliwice), Rafał Janicki (Górnik Zabrze), David Jablonský (Cracovia), Bartosz Bida (Jagiellonia Białystok).


Każdy z zawodników biorących udział w projekcie Akademie Klasy Ekstra może liczyć na szereg upominków. Wszyscy młodzi sportowcy za udział w turnieju otrzymują nagrody z rąk trenerów oraz zaproszonych gości na okazałej scenie przy uroczystej oprawie. Dla każdego jest to pamiątkowy dyplom, a oprócz tego najmłodsi zawodnicy mogą cieszyć się z medalu. Ich starsi koledzy zdobywają puchar za udział w turnieju U11.


Udział w Akademiach Klasy Ekstra jest w pełni darmowy - to idealny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, pozwalający identyfikować się ze swoim klubem piłkarskiej Ekstraklasy.


TERMINARZ - Akademie Klasy Ekstra 2023

09 maja 2023 - Radomiak Radom

10 maja 2023 - Korona Kielce

11 maja 2023 - Raków Częstochowa

12 maja 2023 - Piast Gliwice

13 maja 2023 - Górnik Zabrze

14 maja 2023 - Śląsk Wrocław

15 maja 2023 - Miedź Legnica

16 maja 2023 - Zagłębie Lubin

17 maja 2023 - Warta Poznań

18 maja 2023 - Lech Poznań

19 maja 2023 - Pogoń Szczecin

20 maja 2023 - Widzew Łódź

22 maja 2023 - Wisła Płock

23 maja 2023 - Jagiellonia Białystok

24 maja 2023 - Stal Mielec

25 maja 2023 - Cracovia

28 maja 2023 - Legia Warszawa

29 maja 2023 - Lechia Gdańsk


ekstraklasa.org

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty