Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
RAKÓW CZĘSTOCHOWA MISTRZEM POLSKI2023-05-07 23:15:00

W 31. kolejce Raków Częstochowa zapewnił sobie pierwsze miejsce w tabeli końcowej PKO Bank Polski Ekstraklasy 2022/2023. To premierowe mistrzostwo Polski w historii tego klubu. Dzięki temu został 19. zespołem na liście zdobywców tytułu najlepszej drużyny w kraju.


W niedzielę 7 maja Raków Częstochowa miał dwie możliwości, by zapewnić sobie mistrzostwo Polski w trakcie 31. kolejki. Wariant pierwszy polegał na dopisaniu jakiejkolwiek zdobyczy punktowej w starciu z Koroną Kielce. Zespół Marka Papszuna uległ jednak 0:1 na wyjeździe rywalowi z województwa świętokrzyskiego. To jednak wciąż nie przekreślało szans Medalików na końcowy sukces tego dnia. Wyprzedzić mogła ich wszak już tylko Legia Warszawa, tyle że potrzebowała do tego celu kompletu zwycięstw. Wojskowi ostatecznie przegrali 1:2 z Pogonią w Szczecinie. Wobec tych rezultatów Raków zachował 11 punktów przewagi nad rywalem ze stolicy, co na trzy spotkania przed końcem zmagań oznacza, że nikt nie zdoła wysforować się przed niego w tabeli finałowej PKO Bank Polski Ekstraklasy.


Pierwszy raz od sezonu 2010/2011 mistrzowska drużyna zapewniła sobie tytuł na tak wczesnym etapie rywalizacji. Wówczas Wisła Kraków również do ostatnich trzech meczów najwyższej ligi przystępowała już z pewnym mistrzostwem Polski. Czwarty raz z rzędu najważniejsze rozstrzygnięcie rozgrywek zapadło natomiast przed kolejką wieńczącą zmagania. Częstochowianie są także trzecim kolejnym mistrzem, który matematyczną gwarancję sukcesu uzyskał bezpośrednio po meczu bez swojego udziału (2022/2023 - Pogoń Szczecin 1:2 Legia Warszawa, mistrz: Raków Częstochowa; 2021/2022 - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 Raków Częstochowa; mistrz: Lech Poznań; 2020/2021 - Jagiellonia Białystok 0:0 Raków Częstochowa; mistrz: Legia Warszawa).


Dla Rakowa Częstochowa to pierwszy tytuł mistrzowski w historii. Jest on dziewiętnastym klubem z takim osiągnięciem, w tym osiemnastym z takim sukcesem odniesionym w rozgrywkach ligowych. Poprzednio ta lista powiększyła się w 2019 roku, gdy zwycięstwo odniósł Piast Gliwice. W dwóch poprzednich sezonach ekipa spod Jasnej Góry z kolei kończyła rywalizację ligową na drugiej pozycji. W XXI wieku dłużej w TOP-2 nieprzerwanie utrzymywały się tylko: Wisła Kraków (2000/01 - 2005/06 i 2007/08 - 2010/11) oraz Legia Warszawa (2012/13 - 2020/21). W związku z tym Raków awansował z 24. na 16. miejsce w tabeli medalowej piłkarskich mistrzostw Polski.


Przez cały sezon zespół ten prowadził Marek Papszun. Jest on najdłużej pracującym szkoleniowcem w swym obecnym klubie spośród wszystkich trenerów w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Łącznie dał szansę jak na razie zagrać 29 zawodnikom. W tym gronie jedynie Walerian Gwilia już wcześniej zdobył mistrzostwo Polski. Najwięcej czasu na boisku spędził jak dotychczas Vladan Kovacević (2430 minut). Najlepszym strzelcem zespołu jest z kolei Bartosz Nowak. W całym sezonie zdobył jedenaście bramek, z tego dziesięć dla drużyny spod Jasnej Góry. Poza nim na listę strzelców wpisało się jeszcze czternastu graczy. Aż ośmiu z nich uzyskało przynajmniej trzy trafienia, a pięciu przynajmniej sześć trafień. To również stanowi najlepsze rezultaty w stawce.


ekstraklasa.org (Wojciech Bajak)

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty