Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Ten pierwszy sezon ligowy - zaproszenie na film2022-12-26 10:57:00

Ekstraklasa SA wzięła udział w produkcji filmu "Ten pierwszy sezon ligowy" opowiadającego o początkach najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce. Jego premiera odbędzie się we wtorek 27 grudnia o godzinie 15:00 na oficjalnym kanale YouTube organizatora zmagań - https://www.youtube.com/EkstraklasaORG.


Film opowiada zawiłą historię powstania najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej, która miała miejsce na przełomie 1926 i 1927 roku. Dlaczego właściwie został zmieniony system rywalizacji o mistrzostwo Polski? Jak bardzo nowoczesny był to format w skali europejskiej? Kto stał za tą reformą, a kto jej się sprzeciwiał? Jak przebiegały premierowe rozgrywki? Kto był największą gwiazdą? Jakie rekordy zostały ustanowione w trakcie zmagań? Skąd wzięły się herby pierwszych uczestników? Rozwikłana zostanie też zagadka strzelca pierwszego ligowego gola oraz kontrowersji według jednego ze spotkań, decydujących o losach mistrzostw Polski.


Film wyreżyserował Krzysztof Baranowski na podstawie scenariusza stworzonego we współpracy ze znanymi historykami futbolu w Polsce - Jarosławem Owsiańskim oraz Pawłem Gaszyńskim. W produkcji wystąpili zaś oprócz nich także Wojciech Frączek, Robert Gawkowski, Mariusz Kowoll, Sławomir Majcher, Jakub Malicki, Jerzy Miatkowski, Zdzisław Skupień, Dariusz Zastawny oraz Wojciech Bajak. Opowiadają oni o początkach historii najwyższej polskiej ligi, ujawniając niejednokrotnie mało znane szczegóły. Obraz uzupełniają liczne grafiki, archiwalia oraz zdjęcia. W produkcji filmu wzięła udział także Ekstraklasa SA.


W 2022 roku Ekstraklasa obchodziła 95. rocznicę powstania. Film stanowi jeden z elementów obchodów tego jubileuszu. Jego premiera odbędzie się na oficjalnym kanale rozgrywek youtube.com/EkstraklasaORG we wtorek 27 grudnia o godzinie 15:00. Dlaczego godzina 15:00? Właśnie o tej porze rozpoczęły się bowiem pierwsze mecze najwyższej polskiej ligi w historii. Resztę zagadek związanych z pierwszym sezonem ligowym postara się rozwikłać film.


ekstraklasa.org


film-pierwszy-sezon-ligowy_1671544245_4245.jpgwięcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty