Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Siatkówka
Światowy top - nowi trenerzy siatkarskich reprezentacji Polski2022-01-12 18:42:00

Włoch Stefano Lavarini i Serb Nikola Grbić zostali trenerami reprezentacji Polski siatkarek i siatkarzy. 


Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego obie polskiej drużyny narodowe zostały bez trenerów. Jacek Nawrocki, który pracował z kobieca kadrą od 2015 roku, po mistrzostwach Europy podał się do dymisji, choć jego umowa obowiązywała do 2022 roku. Od września prowadzi Grupę Azoty Chemika Police, aktualnego mistrza kraju. 

Męska reprezentacja w 2021 roku zdobyła dwa medale: srebrny Ligi Narodów i brązowy mistrzostw Europy. Niestety, w najważniejszej imprezie, jaką były igrzyska olimpijskie w Tokio, Polska odpadła w ćwierćfinale. Dlatego szefowie PZPS podjęły decyzję o nieprzedłużaniu kontraktu z Vitalem Heynenem, pracującym z kadrą seniorów od 2018 roku. 


We wrześniu zmieniły się też władze związku. Nowy prezes Sebastian Świderski i jego współpracownicy z zarządu zdecydowali, że następcy Nawrockiego i Heynena zostaną wybrani w konkursie. Kandydaci mieli ocenić potencjał kadry, przedstawić koncepcję pracy i cele krótko- (na 2022 roku) i długoterminowe (2024). Z siatkarkami chciało pracować 24 trenerów. - Wśród zgłoszeń jest jedno wysłane przez polskiego trenera. W gronie aplikujących jest wiele bardzo ciekawych kandydatur - mówiła Aleksandra Jagieło, przewodnicząca Komisji Siatkówki Kobiet.


Tomasz Paluch z prezydium zarządu PZPS, który nadzorował konkurs na selekcjonera męskiej kadry, zdradził, że napłynęło sześć ofert, co ciekawe, wszystkie w ostatnim tygodniu. Po weryfikacji obie komisje wybrały po cztery kandydatury. Chętni do pracy z siatkarzami zastrzegli swoje nazwiska, zaś selekcjoner kobiecej reprezentacji miał być wybrany spośród: Stephane Antigi (Developres Rzeszów), Alessandro Chiappiniego (Legionovia), Daniele Santerelliego (Imoco Volley Conegliano) i Stefano Lavariniego (Igor Gorgonzola Novara). 


Zarząd PZPS zdecydował, że kobiecą kadrę poprowadzi Lavarini, a męską - Grbić. 43-letni Włoch większość kariery spędził w Foppapedretti Bergamo, zdobywając z nim w 2016 roku puchar kraju. W latach 2017-2019 prowadził Minas, zostając dwa lata temu mistrzem Brazylii. Obecnie pracuje w Igor Gorgonzoli Novara, wiceliderze włoskiej Serie A. - Jeden z polskich trenerów stwierdził, że to TOP 3 szkoleniowców na świecie w kobiecej siatkówce - opowiada Świderski.


Grbić jako zawodnik został mistrzem olimpijskim w Sydney. Największy trenerski sukces odniósł w maju 2021 roku, wygrywając Ligę Mistrzów z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Po triumfie odszedł do Sir Safety Perugii, która zajmuje drugie miejsce we włoskiej ekstraklasie. - Przede wszystkim cieszę się z tego, że nasze grupy robocze, które zajmowały sie konkursami na trenerów reprezentacji, rekomendowały właśnie Nikolę Grbicia, a zarząd go zatwierdził. To trener bardzo dobrze oceniany przez zawodników, o czym sam się przekonałem w ZAKSIE, z dużą wiedzą i charyzmą - komentuje wybór prezes PZPS. 

pzps.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty