Strona główna > Piłka nożna > Liga Mistrzów
Liga Mistrzów: Triumf Bayernu i... Lewandowskiego2020-08-23 23:34:00

Bayern Monachium triumfatorem Ligi Mistrzów, w finale pokonał Paris Saint-German 1-0. Robert Lewandowski wprawdzie nie zdobył tego zwycięskiego gola, ale nareszcie zdobył najcenniejsze klubowe trofeum w Europie.

Finał Ligi Mistrzów, Lizbona (Estádio do Sport Lisboa e Benfica):

Paris Saint-Germain - Bayern Monachium 0-1 (0-0)

0-1 Kingsley Coman 59 (głową)

Sędziował Daniele Orsato (Włochy). Żółte kartki: Paredes, Neymar, Thiago Silva, Kurzawa - Davies, Gnabry, Süle, Müller. Widzów 0.

PSG: Navas - Kehrer, Thiago Silva (kpt.), Kimpembe, Bernat (80 Kurzawa) - Herrera (72 Draxler), Marquinhos, Paredes (65 Verratti) - Di María (80 Choupo-Moting), Mbappé. Neymar. Trener: Thomas Tuchel. Trzecim bramkarzem w PSG był Marcin Bułka.

BAYERN: Neuer (kpt.) - Kimmich, Boateng (25 Süle), Alaba, Davies - Thiago Alcántara (86 Tolisso), Goretzka - Gnabry (68 Coutinho), Müller, Coman (68 Perišić) - Lewandowski. Trener: Hans-Dieter Flick.

W I połowie odrobinę groźniejszy w ataku był zespół francuski. Najpierw Neymar był bliski pokonania Neuera, ale ten zachował się kapitalnie. W 22. minucie Lewandowski sprytnie uderzył z 13 m trafiając w prawy słupek. W odpowiedzi w dobrej sytuacji znalazł się Di Maria, strzelił jednak nad poprzeczką. W 31. minucie znów szansę miał "Lewy", już niemal leżąc uderzył głową, ale akurat tam, gdzie znajdował się bramkarz. W 45. minucie mogło być 1-0 dla PSG. Po błędzie Alaby Mbappe nie wykorzystał doskonałej okazji strzelając prosto w ręce Neuera.

Decydującą akcję Bayern przeprowadził w 59. minucie. Piłka dotarła na lewo, w okolice narożnika "piątki", skąd Coman głową pokonał Navasa. Coman, tak na marginesie, to reprezentant Francji, urodzony w... Paryżu i b. zawodnik PSG. Cztery minuty później był bliski podwyższenia, jego strzał z kąta wybił jednak z bramki obrońca.

Piłkarze PSG nie zamierzali się poddać, w 70. minucie mógł wyrównać Marquinhos, ale przegrał pojedynek z fantastycznie broniącym dziś Neuerem.

W 90+1. minucie Lewandowski wychodząc na czystą pozycję przewrócił się w polu karnym, lecz sędzia uznał, że faulu nie było. W odpowiedzi Neymar strzelił z bliska obok lewego słupka...

Statystyka meczu: 8:12 w strzałach, 3:2 w celnych, 39:61% w posiadaniu piłki, 4:4 w kornerach i 99:104 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

Gracz meczu finałowego: Kingsley Coman (Bayern).

Bayern triumfował po raz szósty, poprzednio (licząc Puchar Europy) w 1974, 1075, 1976, 2001 i 2013. Bawarczycy zrównali się z Liverpoolem (też 6 zwycięstw), lepsze w tej statystyce są zespoły Realu (13) i Milanu (7).

Manuel Neuer, Jérôme Boateng, David Alaba i Thomas Müller wygrali LM po raz drugi.

Bayern wygrał wszystkie 11 meczów Ligi Mistrzów w tym sezonie, taka sztuka nie udała się dotychczas żadnemu zespołowi.

Robert Lewandowski zdobył 15 goli i został królem strzelców LM.

Bayern zagra z Sevillą o Superpuchar Europy, mecz odbędzie się 24 września w Budapeszcie.