Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
Adam Sokołowski OMNIBUSEM SPORTOWYM po raz piąty2023-03-09 16:32:00 RK

Adam Sokołowski z Kluczborka do bogatej kolekcji zwycięstw w konkursach wiedzy sportowej (m.in. 25 tytułów mistrza Polski kibiców!!!) dodał piąty triumf w rywalizacji o miano OMNIBUSA SPORTOWEGO!


Prawdziwy maraton konkursów wiedzy o sporcie odbył się w Darłówku (woj. zachodniopomorskie). Piąta edycja "Omnibusa Sportowego" była poświęcona historii polskiego sportu po 1989 roku, w Polsce Niepodległej. To był nawet więcej niż maraton, może nawet Ironman w tego typu rywalizacji, wymagający nie tylko wiedzy, ale i żelaznej kondycji... Przez trzy dni trwały testy, półfinały, finały, ścisłe finały; w sumie pytań było niemal tysiąc!!! I to szalenie trudnych!


Prawdziwym łowcą nagród okazał się, co nie było żadną niespodzianką, faworyt: Adam Sokołowski. Zgarnął wszystkie najważniejsze puchary - za wygraną w OMNIBUSIE, a także za pierwsze miejsca w Pucharze Polski Kibiców Piłki Nożnej, w konkursie poświęconym Herosom Polskiego Sportu czy w konkursach wiedzy o pływaniu, szermierce, boksie... Na podium w głównych kategoriach plasowali się Bogdan Żebrowski z Wyszkowa i Stefan Śliwa ze Świebodzic.

Gdyby zsumować prawidłowe odpowiedzi z trzech dni rywalizacji, to triumfator miał ich 518, o ponad sto (!) więcej niż kolejny w klasyfikacji. Największą przewagę - aż 46 pkt - uzyskał mistrz w testach dotyczących futbolu (polskiego, małopolskiego i zachodniopomorskiego). W pytaniach o Herosów wyprzedził drugiego o 30 punktów, a w Omnibusie o 34.


omnibus5

omnibus5


- Pytania w Omnibusie były w detalach nieprzewidywalne i wprost karkołomne, tak trudne, że nawet ja często nie znałem odpowiedzi, mimo że byłem bardzo dobrze przygotowany. Myślę, że ten stopień trudności powinien być jednak w przyszłości obniżony, bo w przeciwnym razie niektórzy koledzy się zniechęcą - powiedział Adam Sokołowski. - Pytań było, nie liczyłem, ale może 700, może 800. Prawdziwie końska dawka, istny maraton. Odpowiadaliśmy na pytania od rana do wieczora... Byłem obkuty, właściwie w każdej dziedzinie sportu czuję się dobrze, zwłaszcza zaś w lekkoatletyce i piłce nożnej. W ramach Pucharu Polski oprócz pytań o reprezentację, ligę czy poszczególnych piłkarzy była też tematyka małopolska. Dałem sobie dobrze radę, bo było sporo pytań o Wisłę Kraków, której od lat kibicuję. Za zwycięstwa w Darłówku dostałem chyba z  sześć pucharów, ledwo się zmieściły w bagażniku samochodu. Do tego medale, nagrody rzeczowe i książkowe. Bardzo fajna była nagroda w konkursie bokserskim, złote rękawice prezentują się naprawdę pięknie - dodał.


Konkurs OMNIBUSA został zainaugurowany w 2018 roku w Starym Jarosławiu. Kolejne odbyły się w Darłówku - w grudniu 2019, czerwcu i grudniu 2021 oraz grudniu 2022. Wszystkie wygrał Sokołowski, wygrał też cztery razy Puchar Polski.


OMNIBUSY nad Bałtykiem to taki dodatek do codzienności, bo najważniejsze są Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych, w których zwyciężył już 25 razy, a w XXI wieku jest w nich niepokonany.


- Startuję we wszystkich konkursach jakie są organizowane, to mi ciągle sprawia wielką przyjemność, sport to moja życiowa pasja. Już ponad pięćdziesiąt lat biorę udział w różnych mistrzostwach, bo lubię wygrywać - mówi Adam Sokołowski.


- Już 11 marca kolejna edycja Mistrzostw Polski w Dzierżoniowie...

- Przygotowuję się do nich jak zawsze bardzo solidnie, według rytuału, który mi przynosił sukcesy. Niby prawie wszystko wiem, ale ciągle się uczę, powtarzam wielokrotnie, ostatnio po 7-8 godzin dziennie. Tematyka w nadchodzących mistrzostwach kibiców to bieżące wydarzenia w sporcie w kraju i na świecie, mundial w Katarze, igrzyska w Pekinie, historia polskiego sportu i stulecie polskiego boksu.


- Jak minął ostatni ostatni rok, od poprzedniego triumfu w MP? Po staremu, czy jakieś zmiany?

- Zmiany, zmiany, i to duże, jak na moje ustabilizowane do niedawna życie. Przede wszystkim, zgodnie z prawem o notariacie, po przekroczeniu 70. roku życia nie mogę już wykonywać tego zawodu. Jestem więc teraz na emeryturze, ale wcale nie wiodę emeryckiego żywota. Zostałem powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja HYDROKOM w Kluczborku, którą notabene zakładałem w latach 90. jako wówczas zastępca burmistrza. Teraz mój los spiął się klamrą i po ponad dwudziestu latach do niej wracam, już w nieco innej roli.


- Zawsze byłeś bardzo doceniany przez lokalną społecznośc i lokalne władze. 28 stycznia otrzymałeś Nagrodę Starosty Kluczborskiego "Plaster Miodu". Na stronie internetowej starostwa znalazła się piękna charakterystyka Adama Sokołowskiego. Pozwól, że ją przywołam tutaj:

KATEGORIA PROMOCJA POWIATU

Adam Sokołowski

Powiedzenie „król jest tylko jeden” w odniesieniu do Pana Adama to „najprawdziwsza prawda”. 25 krotny Mistrz Polski kibiców sportowych swój pierwszy turniej wiedzy o sporcie wygrał w 1976 roku, a od 2001 roku rywalizujący z nim biją się tylko o drugie miejsce, bo pierwsze jest już z góry zajęte. W zdobywaniu sportowej wiedzy korzysta z książek i czasopism sportowych zapisując ważne informacje w ręcznie prowadzonych zeszytach – ma ich już około 70. Uczestnik dziewięciu igrzysk olimpijskich, podczas których promował Kluczbork charakterystyczną flagą. Jest lokalnym mecenasem sportu i współzałożycielem MKS Kluczbork. W ubiegłym roku Pan Adam zakończył prowadzenie swojej kancelarii notarialnej i na emeryturze zamierza się jeszcze bardziej poświęcić swojej sportowej pasji.


- To była bardzo miła niespodzianka, zwłaszcza że zostałem wyróżniony tą nagrodą już po raz trzeci, konkretnie za promocję powiatu kluczborskiego. A tak poza tym, to chyba będę kandydował w nadchodzących wyborach do Rady Miasta.


- Życząc powodzenia nie omieszkam zasugerować startu w wyborach do Senatu RP. Swoim oddaniem sprawom lokalnej społeczności zasługujesz na wybór jak mało kto. Wiem, że bardzo ważna była zawsze dla Ciebie rodzina.

- Tak, na moje 70. urodziny wszyscy się zjechali, dosłownie z całego świata. Trzy siostry z Kanady, córki z Anglii i Kanady. We wrześniu gościły u nas córki z wnukami. Ja byłem w ubiegłym roku tylko w Londynie.


- I na zakończenie tej rozmowy powróćmy do świata sportu. Byłeś na dziewięciu olimpiadach, szykujesz się na dziesiątą?

- Bardzo fajnie by to było. Rozpoznaję, że tak powiem teren, żeby pojechać na tę dziesiątą, do Paryża...


omnibus5

omnibus5

Adam Sokołowski - mistrz niepokonany, z lewej burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz


***


Pomysłodawcą konkursu i twórcą pytań w pięciu edycjach OMNIBUSA był Roman Strzałkowski, 4-krotny wicemistrz Polski kibiców sportowych, dwukrotny zwycięzca teleturnieju olimpijskiego PKOl (Białystok 2017/2019).

- Cieszę się, że do Willa Makro w Darłówku zjechali koledzy, najlepsi znawcy sportu polskiego. Wszystkim, którzy mnie wspierali przy organizacji tego i poprzednich konkursów bardzo dziękuję - powiedział Roman Strzałkowski zapowiadając, że tym turniejem kończy organizację ogólnopolskiego Omnibusa Sportu Polskiego. Wszystko wskazuje jednak na to, że konkursy Omnibusa będą kontynuowane, kolejny planowany jest wstępnie na czerwiec tego roku...


Konkurs, który odbył się w dniach 9-11 grudnia 2022 roku, miał licznych sponsorów poczynając od władz samorządowych gminnych, powiatu, województwa po poszczególne federacje sportowe i centralne władze sportowe, kończąc na prywatnych sponsorach. Dzięki temu wszyscy zawodnicy otrzymali cenne nagrody i pamiątki. Podczas podsumowania konkursu obecni byli m.in. burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz i przedstawiciel wojewody Robert Stępień.


omnibus5

Adam Sokołowski - drugi z lewej, pierwszy z prawej - Roman Strzałkowski, organizator konkursu, obok Stanisław Sienkiewicz, organizator MP Kibiców

OMNIBUS SPORTOWY 2022

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 153 pkt

2. Bogdan Żebrowski (Wyszków) 129

3. Stefan Śliwa (Świebodzice) 111

4. Mirosław Mikołajewski (Olsztyn) 95

5. Paweł Sienkiewicz (Gilów)

6. Adam Rzegocki (Rzeszów) 67

7. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 60

8. Stanisław Kamiński (Warszawa) 57

9. Tadeusz Tymrakiewicz (Kluczbork) 48

10. Artur Wiśniewski (Luboń) 40

11. Gabriel Pawłowski (Kowalewice) 39

12. Szymon Masłowski (Darłowo) 29

Kolejność wśród młodzieżowców (ur. po 1989): 1. Paweł Sienkiewicz, 2. Gabriel Pawłowski, 3. Szymon Masłowski.

Ze względu na złą pogodę nie dojechało sześciu zakwalifikowanych finalistów, w tym zwycięzca eliminacji Leszek Hajduga (Świdnica). W eliminacjach jednakowoż nie uczestniczył Adam Sokołowski, który miał udział zapewniony jako laureat poprzednich edycji.

Wszyscy finaliści otrzymali puchary i nagrody, zwycięzca otrzymał m.in. puchar Wojewody Zachodniopomorskiego.


omnibus5<

Drugie miejsce w konkursie OMNIBUSA zajął Bogdan Żebrowski z Wyszkowa


omnibus5<

Trzecie miejsce w konkursie OMNIBUSA zajął Stefan Śliwa ze Świebodzic

II PUCHAR POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH PIŁKI NOŻNEJ

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 162 pkt

2. Bogdan Żebrowski (Wyszków) 116

3. Stefan Śliwa (Świebodzice) 114

4. Mirosław Mikołajewski (Olsztyn) 106

5. Adam Rzegocki (Rzeszów) 104

6. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 60

7. Stanisław Kamiński (Warszawa) 37

8. Tadeusz Tymrakiewicz (Kluczbork) 36

9. Artur Wiśniewski (Luboń) 36

10. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 34

11. Szymon Masłowski (Darłowo) 29

12. Gabriel Pawłowski (Kowalewice) 22


Konkursy w ramach Pucharu Polski

Polska piłka nożna:

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 110 pkt

2. Bogdan Żebrowski (Wyszków) 86

3. Adam Rzegocki (Rzeszów) i Stefan Śliwa (Świebodzice) po 80


Małopolska piłka nożna:

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 42 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 29

3. Mirosław Mikołajewski (Olsztyn) 28


Zachodniopomorska piłka nożna:

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 10 pkt

2. Gabriel Pawłowski (Kowalewice) 7

3. Stefan Śliwa (Świebodzice) 5


Dodatkowo, poza konkursem, odbył się turniej o puchar Stanisława Kamińskiego: CIEKAWOSTKI SPORTOWE (POLSKA).

Kolejność: 1. Artur Wiśniewski (Luboń) 12 pkt, 2. Adam Sokołowski (Kluczbork) i Stefan Śliwa (Świebodzice) po 11.


HEROSI POLSKIEGO SPORTU, PATRIOCI I MISTRZOWIE

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 130 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 100

3. Bogdan Żebrowski (Wyszków) 96

4. Mirosław Mikołajewski (Olsztyn) 94

5. Artur Wiśniewski (Luboń) 

6. Adam Rzegocki (Rzeszów) 70

7. Tadeusz Tymrakiewicz (Kluczbork) 29

8. Stanisław Kamiński (Warszawa) i Paweł Sienkiewicz (Gilów) po 27

10. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 26

11. Szymon Masłowski (Darłowo) 22

12. Gabriel Pawłowski (Kowalewice) 16

Pytania dotyczyły takich wybitnych postaci jak Maria Kwaśniewska, Jadwiga Wajs, Janusz Kusociński, Feliks Stamm i Kazimierz Górski.

Ponadto wyłoniono najlepszych w konkursie wiedzy o boksie i Feliksie Stammie. Nagrodą były m.in. złote rękawice bokserskie.

Kolejność: 1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 25 pkt, 2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 20, 3. Bogdan Żebrowski (Wyszków) 17.


100 LAT POLSKIEJ SZERMIERKI

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 27 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 23

3. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 22

4. Tadeusz Tymrakiewicz (Kluczbork) 21, 5. Bogdan Żebrowski (Wyszków) i Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) po 18, 7. Mirosław Mikołajewski (Olsztyn) i Stanisław Kamiński (Warszawa) po 17, 9. Adam Rzegocki (Rzeszów) i Paweł Sienkiewicz (Gilów) po 16, 11. Szymon Masłowski (Darłowo) i Gabriel Pawłowski (Kowalewice) po 14.

100 LAT POLSKIEGO PŁYWANIA

1-2. Adam Sokołowski (Kluczbork) i Stefan Śliwa (Świebodzice) po 21 pkt.


omnibus5<

Siedzą od lewej: Stanisław Sienkiewicz (organizator MP Kibiców), Bogdan Żebrowski (2. miejsce w konkursie Omnibusa), Adam Sokołowski (główny laureat), Stefan Śliwa (3. miejsce) i burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz


Odbył się też wojewódzki konkurs SPORT NA POMORZU ZACHODNIM (po 1989 r.). Wzięło w nim udział 16 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z woj. zachodniopomorskiego. Test złożony z 66 pytań wypełniło 50 osób, wszyscy otrzymali nagrody.

Klasyfikacja drużynowa szkół ponadpodstawowych:

1. Zespół Szkół Morskich Darłowo, 2. LO przy ZSM Darłowo, 3. V LO Koszalin

Klasyfikacja indywidualna szkół ponadpodstawowych:

1. Błażej Zorn (ZSM Darłowo), 2. Krystian Piórecki (LO ZSM Darłowo), 3. Fabian Rabicki (ZSM Darłowo)

Klasyfikacja drużynowa szkół podstawowych:

1. SP Stary Jarosław, 2. SP 3 Darłowo, 3. SP Dobiesław

Klasyfikacja indywidualna szkół podstawowych:

1. Jakub Stankiewicz (SP Stary Jarosław), 2. Patryk Szopiński (SP 3 Darłowo), 3. Oskar Jarotek (SP Dąbrowa)

Nauczyciele - opiekunowie:

1. Agnieszka Błaszczyk (SP Stary Jarosław), 2. Remigiusz Wiernicki (SP 3 Darłowo), 3. Kamil Włodarczyk (SP Dąbki)


Łącznie w pięciu dotychczasowych konkursach wiedzy sportowej w Darłówku, w latach 2018-2022, wzięło udział bezpośrednio ok. 500 osób, a licząc eliminacje korespondencyjne - ok. 2000...

Fot. darlowo.pl


RK
32sokolowski.jpg
33zebrowski.jpg
34sliwa.jpg
35.jpg
11b.jpg
31wszyscy.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
8.jpg
21a.jpg
11a.jpg
12.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty