Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
Puchar Polski dla kolekcjonera pucharów Adama Sokołowskiego2021-12-31 14:12:00 RK

Adam Sokołowski dopisał do swej wspaniałej księgi zwycięstw kolejny sukces. W przeprowadzonym w Darłówku konkursie wiedzy OMNIBUS SPORTOWY zdobył Puchar Polski Kibiców.


69-letni notariusz z Kluczborka ma na swoim koncie aż 24 tytuły mistrza Polski kibiców. W XXI wieku wygrywa wszystko co jest do wygrania. W 2021 roku zwyciężył w czterech konkursach, w których startował. W maju rozgromił rywali w MP w Dzierżoniowie. W czerwcu w Darłowie okazał się gigantem w III edycji OMNIBUSA. W październiku w Racocie triumfował w konkursie "Polski Sport Olimpijski 1920-2020" i jednocześnie został wybrany z numerem 1 do PANTEONU wybitnych znawców historii olimpizmu. W grudniu w Darłówku nie dał nikomu żadnych szans w IV edycji OMNIBUSA...


Na grudniową rywalizację OMNIBUSA składało się wiele "konkurencji" tematycznych, ale najważniejszy był Puchar Polski Kibiców Sportowych. Pytania w poszczególnych częściach tego czwórboju były niesłychanie trudne, nawet dla mistrza Sokołowskiego, który mimo że nad drugim w klasyfikacji końcowej Stefanem Śliwą ze Świebodzic uzyskał 67.5 pkt przewagi, to miał niewiele więcej niż 50 procent prawidłowych odpowiedzi...


Sokołowski największą przewagę w rywalizacji o Puchar Polski miał w tematyce piłkarskiej - 22 pkt. W pytaniach olimpijskich był lepszy o 16 pkt, w pytaniach dotyczących sportów zimowych o 15, a w lekkoatletyce o 7.5. Trzy małe srebrne medale zdobył Śliwa, trzy małe brązowe Andrzej Melniczak z Konina, jeden mały brązowy Leszek Hajduga ze Świdnicy. Niespodzianką była druga lokata Pawła Sienkiewicza z Gilowa (woj. dolnośląskie) w konkurencji sportów zimowych; to syn Stanisława Sienkiewicza, prezesa stowarzyszenia "Super Kibic", organizatora MP kibiców.


Również najpopularniejszy sport - PIŁKA NOŻNA - został zdominowany przez Adama Sokołowskiego. Nie miał sobie równych w pytaniach o aktualia i historię, a także przewyższał konkurentów o klasę w mini-konkursach wiedzy o futbolu małopolskim i zachodniopomorskim. Tak na marginesie, pytania małopolskie układał prezes Małopolskiego ZPN Ryszard Kołtun...


W łącznej punktacji za piłkę nożną Sokołowski wyprzedził drugiego - Melniczaka - o 38.5 pkt. Trzeci był Śliwa. Ta trójka była na podium poszczególnych konkursów futbolowych, wmieszał się do tego grona tylko Hajduga, drugi w futbolu małopolskim.


Sokołowski wygrał ponadto wszystkie cztery konkursy tematyczne. Został Małopolskim Specem Piłkarsko-Olimpijskim, zwyciężył w konkursach na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego i 100-lecie "Przeglądu Sportowego" (z dołączonymi pytaniami dotyczącymi Totalizatora Sportowego). Najlepiej także opanował wiedzę o wielkich sportsmenkach - Halinie Konopackiej i Irenie Szewińskiej. Konkurs GIGANCI SPORTU miał bodaj najbardziej wyrównany przebieg. Dominator Sokołowski wyprzedził Melniczaka o 11 pkt. Trzeci był Wiesław Nowak z Gorzowa Wlkp. Wiedzę o tenisie dobrze sobie przyswoił Sienkiewicz, trzeci w tym współzawodnictwie.

Adam Sokołowski ma już 210 pucharów

Adam Sokołowski z Darłówka przywiózł 6 pucharów oraz mnóstwo nagród rzeczowych i książkowych. Ledwo się zmieściły w bagażniku samochodu...


- We wszystkich konkursach kibicowskich, w których startowałem zdobyłem już mniej więcej 210 pucharów. W zdecydowanej większości stoją na półkach w moim gabinecie notarialnym - mówi Sokołowski.


- Jak się przygotowywałeś do OMNIBUSA? To bardzo trudny konkurs, wymagający bardzo wszechstronnej wiedzy o sporcie.

- Organizator przekazał wcześniej uczestnikom jaka będzie tematyka, więc wiedziałem z czego się przygotowywać. Zwłaszcza że staram się kupować na bieżąco niemal wszystkie książki sportowe. Mam książki o Konopackiej i Szewińskiej, mam książkę o 100-leciu tenisa, mam też książkę "Przegląd Sportowy - kronika 100 lat polskiego sportu". "Przegląd" zresztą kupuję, 21 maja ukazało się specjalne wydanie 100 lat od założenia gazety, co nota bene miało miejsce w Krakowie. O futbolu zachodniopomorskim uczyłem się z książek piłkarskich, a zwłaszcza z encyklopedii FUJI, o futbolu małopolskim z książki wydanej z okazji 105-lecia MZPN, o olimpijczykach małopolskich z różnych książek olimpijskich, w tym z książki Lipca i Porady. Jeśli chodzi o olimpiady, to na bieżąco zapisuję wyniki i ciekawostki w swoich notatnikach. Podobnie ma się sprawa z wydarzeniami bieżącymi z różnych dyscyplin.


- OMNIBUS zdążył już zasłynąć z bardzo trudnych, niemal karkołomnych pytań...

- Rzeczywiście, są bardzo trudne, chyba nawet z roku na rok coraz trudniejsze. Nie powinny być aż tak trudne, nie powinny dotyczyć mało ważnych bądź drugoplanowych zdarzeń, bo część uczestników się zniechęca...


- Ty jednak startujesz, choć w czwartym OMNIBUSIE miałeś niewiele ponad 50 procent prawidłowych odpowiedzi...

- Startuję, bo lubię startować, a jeszcze bardziej wygrywać. Dopóki takie konkursy są organizowane, to trzeba w nich startować. Sporto to moja życiowa pasja.


- Uczestniczysz w tym kibicowskim współzawodnictwie od prawie pół wieku. Wypracowałeś swój własny system przygotowań, budowania formy...

- Zgadza się, ale zawsze odczuwam stres, nawet jeśli wiem, że jestem obkuty. Przed każdym konkursem powtarzam materiał kilka, a nawet kilkanaście razy. To kwestia nie tylko wiedzy, ale i pamięci, bo faktów do zapamiętania są tysiące. Do OMNIBUSA przygotowywałem się intensywnie jakieś półtora miesiąca, dzień w dzień po pracy od 16 do 20, rano jeszcze pół godziny przed pracą. W weekendy dłużej. W tym roku żona była akurat w Anglii u córki, więc miałem sporo czasu, by się dobrze przygotować.


- I przygotowałeś się na same złote medale...

- I na puchary... Największy dostałem z PZPN-u, od prezesa Cezarego Kuleszy, za konkurs piłkarski. Naprawdę pięknie się prezentuje. Wygrałem OMNIBUSA już po raz czwarty, w 2018, 2019 i w tym roku dwukrotnie. Za pierwszym razem miałem niedużą przewagę nad rywalami, ale co rok była ona coraz większa. W czwartej edycji wyniosła około 200 punktów! To ogromny powód do satysfakcji, bo pytania były cholernie trudne.


- Jesteś cenionym notariuszem, znają cię doskonale w Kluczborku i okolicach, a w Polsce rozsławiasz miasto jako wybitny znawca sportu, jego historii. W tym roku dostałeś nagrodę burmistrza "Kluczborska Baszta", przyznawaną osobom indywidualnym, stowarzyszeniom i instytucjom biznesu za godną podziwu pracę i wybitne osiągnięcie w różnych dziedzinach życia.

- To dla mnie wielki zaszczyt, tym bardziej, że Basztę dostałem już po raz trzeci, poprzednio w 2007 i 2014 roku. Za zasługi dla Kluczborka, za promowanie miasta.


- W uzasadnieniu napisano, że zdobyłeś 24 razy mistrzostwo Polski kibiców sportowych, że w mistrzostwach startujesz od 55 lat i że jesteś chodzącą encyklopedią sportu. Jakie plany na 2022 rok ma chodząca encyklopedia?

- Mam nadzieję na 25. tytuł mistrza kibiców. Chciałbym też wygrać piątą edycję OMNIBUSA. Mam również nadzieję, że odbędą się mistrzostwa kibiców piłkarskich. Takiej rywalizacji na pewno brakuje.


omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

Ponad 200 nagród

Roman Strzałkowski, który OMNIBUSA wymyślił przed 3 laty, to zarazem człowiek-orkiestra tego konkursu. Sam osobiście ułożył kilkaset pytań, zadbał o gościnę dla kibiców, był głównym organizatorem. Dzięki jego staraniom zwycięzcom i uczestnikom wręczono 36 pucharów, 12 nagród rzeczowych, 40 upominków-gadżetów, 130 książek łącznie z albumami i wydawnictwami okolicznościowymi, o dyplomach nie wspominając.

W organizacji pomagali mu Piotr Masłowski i Zbigniew Mielczarski oraz sędzia główny Stanisław Sienkiewicz.

Roman Strzałkowski od dziesięcioleci bierze udział w MP Kibiców, był m.in. 4 razy wicemistrzem kraju. Uczestniczy też z sukcesami w konkursach olimpijskich. O jego aktywności i zaangażowaniu w lokalne inicjatywy nie tylko sportowe napiszemy w innym miejscu, opublikujemy także większość pytań z grudniowego OMNIBUSA.


Organizatorzy i partnerzy OMNIBUSA:

Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Gminne Zrzeszenie LZS Darłowo, instytucje samorządowe Powiatu Sławno oraz Gminy i Miasta Darłowo, poseł Paweł Szefernaker, "Przegląd Sportowy", Muzeum Sportu, Polski Komitet Olimpijski, Zachodniopomorska Rada Olimpijska w Szczecinie, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Fundacja Ireny Szewińskiej, Polski Związek Piłki Nożnej, Zachodniopomorski ZPN, Małopolski ZPN, Polski Związek Tenisowy, Polski Związek Narciarski, Willa Makro w Darłówku.

IV OMNIBUS SPORTOWY NIEPODLEGŁA 1918-2021 (Darłówko, 3-5.12.2021)

PUCHAR POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH

Konkurs składał się z czterech części: Olimpizm Tokio 2021; Lekkoatletyka; Sporty zimowe; Piłka nożna


Wyniki poszczególnych "konkurencji"

OLIMPIZM TOKIO 2020/21:

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 49 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 33

3. Andrzej Melniczak (Konin) 25

LEKKOATLETYKA

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 27.5 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 20

3. Andrzej Melniczak (Konin) 15

SPORTY ZIMOWE

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 36 pkt

2. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 21

3. Leszek Hajduga (Świdnica) 17.5

PIŁKA NOŻNA

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 45.5 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 23.5

3. Andrzej Melniczak (Konin) 23


PUNKTACJA ŁĄCZNA PUCHARU POLSKI

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 158 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 90.5

3. Andrzej Melniczak (Konin) 78.5

4. Leszek Hajduga (Świdnica) 57.5

5. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 51.5

6. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 42

7. Stanisław Kamiński (Warszawa) 38.5

8. Adam Rzegocki (Rzeszów) 35

9. Artur Wiśniewski (Poznań) 18

10. Szymon Masłowski (Darłowo) 10

11. Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) 6


PIŁKA NOŻNA - KLASYFIKACJA KOŃCOWA

(Puchar Prezesa PZPN, nagrody PZPN, ZZPN)

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 120.5 pkt

2. Andrzej Melniczak (Konin) 82

3. Stefan Śliwa (Świebodzice) 80.5

4. Leszek Hajduga (Świdnica) 70

5. Adam Rzegocki (Rzeszów) 61

6. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 47

7. Stanisław Kamiński (Warszawa) 39

8. Artur Wiśniewski (Poznań) 38

9. Szymon Masłowski (Darłowo) 30

10. Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) 23

11. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 2


ZACHODNIOPOMORSKA PIŁKA NOŻNA

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 47 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 28

3. Andrzej Melniczak (Konin) 28

4. Leszek Hajduga (Świdnica) 27

5. Szymon Masłowski (Darłowo) 27

6. Artur Wiśniewski (Poznań) 25

7. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 23

8. Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) 23

9. Adam Rzegocki (Rzeszów) 22

10. Stanisław Kamiński (Warszawa)

11. Paweł Sienkiewicz (Gilów)


MAŁOPOLSKA PIŁKA NOŻNA

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 28 pkt

2. Leszek Hajduga (Świdnica) 10

3. Andrzej Melniczak (Konin) 8

4-5. Stefan Śliwa (Świebodzice) i Adam Rzegocki (Rzeszów) po 7

6. Artur Wiśniewski (Poznań) 4

7. Stanisław Kamiński (Warszawa) 3

8. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 2

9-11. Szymon Masłowski (Darłowo), Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) i Paweł Sienkiewicz (Gilów) po 0


PIŁKA NOŻNA 2020/21

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 45.5 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 23.5

3. Andrzej Melniczak (Konin) 23


PIŁKA NOŻNA

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 45 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 25

3. Andrzej Melniczak (Konin) 23

4. Adam Rzegocki (Rzeszów) 15

5. Leszek Hajduga (Świdnica) 14

6. Stanisław Kamiński (Warszawa) 10.5

7. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 7.5

8. Artur Wiśniewski (Poznań) 

9. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 2

10-11. Szymon Masłowski (Darłowo) i Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) po 1


100-lecie POLSKIEGO ZWIĄZKU TENISOWEGO

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 73 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 57

3. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 51

4. Andrzej Melniczak (Konin) 41

5. Leszek Hajduga (Świdnica) 40

6. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 35

7. Adam Rzegocki (Rzeszów) 33.5

8. Artur Wiśniewski (Poznań) 13

9. Szymon Masłowski (Darłowo)

10-11. Stanisław Kamiński (Warszawa) i Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) po 2


100 LAT "PRZEGLĄDU SPORTOWEGO" + TOTALIZATOR SPORTOWY

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 70 pkt

2. Andrzej Melniczak (Konin) 48

3. Stefan Śliwa (Świebodzice) 43.5

4. Stanisław Kamiński (Warszawa) 38.5

5. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 33

6. Leszek Hajduga (Świdnica) 27

7-8. Adam Rzegocki (Rzeszów) i Artur Wiśniewski (Poznań) po 20

9-11. Szymon Masłowski (Darłowo), Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) i Paweł Sienkiewicz (Gilów) po 1


MAŁOPOLSKI SPEC PIŁKARSKO-OLIMPIJSKI

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 58 pkt

2. Stefan Śliwa (Świebodzice) 29

3. Leszek Hajduga (Świdnica) 27

4. Andrzej Melniczak (Konin) 25

5. Adam Rzegocki (Rzeszów) 24

6. Stanisław Kamiński (Warszawa) 9.5

7. Artur Wiśniewski (Poznań) 7

8. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 6.5

9. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 6

10-11. Szymon Masłowski (Darłowo) i Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) po 0


GIGANCI SPORTU (Halina Konopacka i Irena Szewińska)

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 65 pkt (38+11+6+10)

2. Andrzej Melniczak (Konin) 54 (35+11+6+2)

3. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 53 (27+11+5+10)

4. Leszek Hajduga (Świdnica) 41 (27+8+6)

5. Paweł Sienkiewicz (Gilów) 35 (26+9)

6. Stefan Śliwa (Świebodzice) 35 (25+10)

7. Stanisław Kamiński (Warszawa) 25

8. Adam Rzegocki (Rzeszów) 23

9. Artur Wiśniewski (Poznań) 19

10. Gabriel Pawłowski (gmina Darłowo) 12

11. Szymon Masłowski (Darłowo) 11


W Darłowie odbył się ponadto 2 grudnia konkurs o Puchar Kibiców Sportowych Województwa Zachodniopomorskiego. Wzięło w nim udział 30 uczniów z 9 szkół.

Drużynowo:

1. SP Dobiesław 119 pkt

2. SP Stary Jarosław 101

3. Zespół Szkół Morskich Darłowo 92

Najlepsi indywidualnie:

Szkoły ponadpodstawowe: Szymon Masłowski (ZSM Darłowo)

Szkoły podstawowe: Jakub Gilefa (SP Dobiesław)


omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus

omnibus


RK
dsc00351a.jpg
dsc00348.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty