Facebook
kontakt
logo
Tempo logo
„Tempo” wraca! Kultowa gazeta sportowa – przez dekady obowiązkowa lektura kibiców w całej Polsce – już wkrótce w wyjątkowej książce. Ponad 50 lat historii tytułu opowiedzą jego najbardziej znani dziennikarze. Odsłonią kulisy fenomenu „Tempa”, które wychowało tysiące oddanych Czytelników. Pierwsze materiały i archiwalia – najpierw u nas w Internecie! Dlaczego „Tempo” rozpalało emocje? Co kochali w nim kibice, czego nie mieli nigdzie indziej? Skąd wziął się kult, który trwa do dziś? Odpowiedzi w kolejnych rozdziałach książki:
Strona główna > Flesh z kraju i ze świata
PIŁKA RĘCZNA. Rywale Industrii i Orlen Wisły w Lidze Mistrzów2026-06-26 18:00:00

(orlen-superliga.pl) W Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów, najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych w świecie piłki ręcznej. W rozgrywkach wezmą udział mistrzowie i wicemistrzowie Polski, odpowiednio Industria Kielce i ORLEN Wisła Płock.


Rozgrywki o tytuł klubowych mistrzów Europy zostały poddane znaczącej reformie. Zmianie uległa liczba uczestników, a także faza grupowa, która nie tylko nie przypomina poprzedniej, ale także otrzymała siostrę w postaci drugiej fazy grupowej. Od sezonu 2026/2027 w rozgrywkach wystartują dwadzieścia cztery zespoły, które w fazie grupowej będą rywalizować w sześciu grupach. W każdej z grup znajduje się czterech uczestników.


Kolejną nowością jest przejście do kolejnej rundy i połączenie z EHF Ligą Europejską. Do drugiej fazy grupowej, którą jest runda zasadnicza, awans uzyskają po dwa zespoły z każdej grupy. W ten sposób dwanaście zespołów utworzy dwie sześciozespołowe grupy. Drużyny, które zakończą swoją przygodę z EHF Ligą Mistrzów na fazie grupowej, dostaną swoją drugą szansę w EHF Lidze Europejskiej. Podróż na drugim szczeblu europejskiej rywalizacji zaczną od rundy play-off.


W rundzie zasadniczej drużyny z grup A, B i C utworzą grupę I, natomiast drużyny z grup D, E i F utworzą grupę II. Wyniki meczów z drużyną, z którą grało się w fazie grupowej, przechodzą do rundy zasadniczej. Podobny system funkcjonuje w turniejach mistrzostw świata i Europy. Najlepsza czwórka w grupie I i najlepsza czwórka grupy II uzyskają przepustkę do ćwierćfinałów. Piąte miejsca grup rundy zasadniczej dostaną drugą szansę w postaci transferu do 1/8 finału EHF Ligi Europejskiej. Z graniem w Europie pożegnają się najsłabsze drużyny obu grup.


Do EHF Ligi Mistrzów zakwalifikowali się mistrzowie Polski, zespół Industrii Kielce. 

Poza reformą rozgrywek, Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) wprowadziła również zmiany w systemie rozstawiania drużyn w koszykach podczas losowania. Dotychczasowe punkty zdobywane przez kluby jedynie do rankingu krajowego, od teraz służą również do klasyfikacji poszczególnych klubów. Na tej podstawie Industria Kielce znalazła się w drugim koszyku, a ORLEN Wisła Płock w trzecim.


Kielczanie trafili do grupy F, w której zmierzą się z SC Magdeburgiem (Niemcy), Kolstadem Handball (Norwegia) i HC Kriens-Luzern (Szwajcaria). Drużyna z Magdeburga to jeden z największych rywali kieleckiego zespołu, a mecze z niemiecką drużyną będą stały na najwyższym światowym poziomie. SC Magdeburg to również brązowy medalista EHF Ligi Mistrzów 2025/26. Kolstad Handball to już stały bywalec najważniejszego europejskiego turnieju, ale to mistrzowie Polski są zdecydowanym faworytem w nadchodzących starciach. Drużyną, która wydaje się być potencjalnym dostarczycielem punktów jest szwajcarskie HC Kriens-Luzern. Nie wolno jednak lekceważyć Szwajcarów, którzy nie mają nic do stracenia.


„Nafciarze” znaleźli się w grupie B. Dla wielu jest to „grupa śmierci”, ponieważ obok ORLEN Wisły Płock znalazły się w niej drużyny HBC Nantes (Francja), MT Melsungen (Niemcy) i HC Vardar 1961 (Macedonia Północna). Bardzo ciężko wskazać w tej grupie faworyta. HBC Nantes to drużyna, która w sezonie 2024/25 zdobyła brązowy medal tych rozgrywek, a w edycji 2025/26 dotarła do ćwierćfinału. Zawodnicy z Melsungen to zwycięzcy EHF Ligi Europejskiej, którzy pokazali swoją klasę pokonując w półfinale SG Flensburg-Handewitt i THW Kiel w meczu o mistrzostwo drugich pod względem prestiżu rozgrywek. HC Vardar 1961 również jest bardzo groźnym zespołem. W sezonie 2025/26 zespół z Macedonii Północnej spotkał się z MT Melsungen w rundzie zasadniczej EHF Ligi Europejskiej. Ku zaskoczeniu większości ekspertów, a także kibiców, dwukrotnie lepszy okazał się HC Vardar 1961.


EHF Liga Mistrzów wystartuje w środę, 9 września. Faza grupowa zakończy się 29 października. Czołowa dwunastka rozpocznie grę 18 listopada, a ostateczne wyniki i skład ćwierćfinalistów poznamy 4 marca 2027 roku. Pierwsze mecze ćwierćfinałowe zostaną rozegrane 24-25 marca i 31 marca-1 kwietnia. Turniej Final4 odbędzie się 12 i 13 czerwca w niemieckiej Kolonii. Transmisje z meczów EHF Ligi Mistrzów można będzie oglądać na kanałach Polsatu.


Wyniki losowania fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów:

Grupa A: One Veszprem HC (Węgry), Fuchse Berlin (Niemcy), FC Porto (Portugalia), RK Partizan AdmiralBet (Serbia)

Grupa B: HBC Nantes (Francja), MT Melsungen (Niemcy), ORLEN Wisła Płock (Polska), HC Vardar 1961 (Macedonia Północna)

Grupa C: Aalborg Handbold (Dania), Paris Saint-Germain (Francja), HC Zagreb (Chorwacja), RK Celje Pivovarna Lasko (Słowenia)

Grupa D: Sporting Clube de Portugal (Portugalia), OTP Bank – Pick Szeged (Węgry), GOG (Dania), IFK Kristianstad (Szwecja)

Grupa E: Barca (Hiszpania), Montpellier Handball (Francja), Dinamo Bucuresti (Rumunia), SAH – Aarhus (Dania)

Grupa F: SC Magdeburg (Niemcy), Industria Kielce (Polska), Kolstad Handball (Norwegia), HC Kriens-Luzern (Szwajcaria)


orlen-superliga.pl





więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone
Web design by Raszty