Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
Protest ZPRP2020-04-28 22:36:00

Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył oficjalny protest do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF).


To odpowiedź na decyzję EHF pozbawiającą Reprezentację Polski Mężczyzn szansy udziału w Mistrzostwach Świata 2021. ZPRP przedstawił szczegółowe konsekwencje – także te długofalowe – decyzji EHF oraz wpływ na rozwój i postrzeganie piłki ręcznej w naszym kraju.


– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID 19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, nie mniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów: zapadła arbitralnie, nie była konsultowana z Narodowymi Federacjami Piłki Ręcznej, nie uwzględnia ryzyk i strat – także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych – jakie determinuje w danym kraju, generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, jest niesprawiedliwa i odbiera równe szanse wszystkim – napisał Andrzej Kraśnicki, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce w liście do Michaela Wiederera,  prezydenta EHF.


Europejska Federacja Piłki Ręcznej wybrała uczestników Mistrzostw Świata 2021 na podstawie wyników ostatnich Mistrzostw Europy, tym samym odebrała szansę na sportową walkę i awans tym drużynom, które na ME zajęły słabsze miejsca. Dotyczy to także Reprezentacji Polski Mężczyzn.


– Straciliśmy nie tylko możliwość walki w finałowym turnieju MŚ 2021, ale też możliwość rozegrania czterech bardzo ważnych meczów o stawkę – z Litwą i Białorusią – co dla naszej Kadry Narodowej, polskich kibiców oraz sponsorów i partnerów było niezwykle ważne – podkreślił prezes ZPRP.


Związek Piłki Ręcznej w Polsce poinformował Europejską Federację, że wyeliminowanie Reprezentacji Polski z walki o awans do Mistrzostw Świata 2021 oraz dwóch czołowych drużyn – PGE Vive Kielce i Orlen Wisły Płock – z Ligi Mistrzów jest szkodliwe dla polskiego handballu. Reprezentacje i najlepsze kluby są przecież dźwignią popularyzacji dyscypliny w danym kraju.


– Po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 podjęliśmy radykalne kroki wymiany kadr. Transformacja i zmiana pokoleniowa zaczęła przynosić pierwsze pozytywne rezultaty na ostatnich Mistrzostwach Europy Seniorów. Nowa Reprezentacja Polski rozwija swój poziom i walczy o powrót do sportowej czołówki. Ograniczenie jej możliwości dalszego rozwoju jest szkodliwe i demobilizujące – napisał Andrzej Kraśnicki.


ZPRP zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. W 2023 roku Polska razem ze Szwecją będzie gospodarzem Mistrzostw Świata 2023. Pozbawienie Polski możliwości udziału w Mistrzostwach Świata 2021 znacząco uniemożliwia promocję piłki ręcznej i Mistrzostw Świata 2023 w Polsce już teraz.


Związek Piłki Ręcznej złożył także wniosek do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) o przyznanie tzw. „dzikiej karty” umożliwiającej Reprezentacji Polski udział w Mistrzostwach Świata 2021.


Związek Piłki Ręcznej w Polsce


zprp.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty