Strona główna > Lekka atletyka > Wiadomości LA
L.A.NDYN (1): Pierwsze złoto dla Faraha2017-08-05 07:42:00

W Londynie rozpoczęły się w piątek lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Pierwszy złoty medal zdobył 34-letni Brytyjczyk Mo Farah, który wygrał bieg na 10 km.

Farah triumfował na tym dystansie już trzeci raz z rzędu (poprzednio w Moskwie 2013 i Pekinie 2015), trzeci raz po brąz sięgnął Kenijczyk Paul Kipngetich Tanui! Srebro w Londynie wywalczył Joshua Kiprui Cheptegei z Ugandy. Aż siedmiu zawodników zeszło poniżej granicy 27 minut.

FINAŁ

10 km mężczyzn:

1. Mohamed Farah (W. Brytania) 26:49.51

2. Joshua Kiprui Cheptegei (Uganda) 26:49.94

3. Paul Kipngetich Tanui (Kenia) 26:50.60

ELIMINACJE

Dysk M: 1. Daniel Stahl (Szwecja) 67.64, 2. Andrius Gudzius (Litwa) 67.01, 3. Robert Harting (Niemcy) 65.32, 4. Piotr Małachowski 65.13... 8. Robert Urbanek 63.67. Odpadli m.in. Philip Milanov (Belgia) i Ehsan Hadadi (Iran).

Minimum kwalifikacyjne wynosiło 64.50 m i obrońca tytułu Piotr Małachowski uzyskał je w pierwszym rzucie (65.13).

100 m M

Jamajczyk Usain Bolt, 11-krotny mistrz świata, łatwo wygrał swój bieg, awansując do półfinału. Uzyskał ósmy czas - 10.07. Najszybciej pobiegł jego rodak Julian Forte - 9.99.

Tyczka K

Kwalifikacje wygrała Greczynka Ekaterini Stefanidi - 4.60. Niespodziewanie odpadła Amerykanka Jennifer Suhr, mistrzyni olimpijska z Londynu.

1500 m K

Angelika Cichocka była czwarta (4:03.27) w I biegu eliminacyjnym, a Sofia Ennaoui trzecia w III biegu (4:03.35); obie łatwo awansowały do półfinału, odpowiednio z 6. i 7. czasem. Najlepszy wynik uzyskała obrończyni tytułu i rekordzistka świata - Genzebe Dibaba z Etiopii (4:02.67).

W dal M

Kwalifikacje wygrał Czech Radek Juska - 8.24. Dopiero 26. był Tomasz Jaszczuk - 7.64. Sensacyjnie odpadł mistrz olimpijski, Amerykanin Jeff Henderson, który skoczył 7.84 (17. miejsce).