Strona główna > Koszykówka > Wiadomości koszykówka
MŚ koszykarzy: Biało-czerwoni pokonali Chińczyków po dogrywce i są już w szesnastce2019-09-02 18:14:00

Drugi mecz reprezentacji Polski koszykarzy podczas mistrzostw świata w Chinach i drugie zwycięstwo. Tym razem nad gospodarzami, 79-76 po dogrywce. Biało-czerwoni zapewnili sobie 1. miejsce w grupie i awans do szesnastki najlepszych; w tej fazie zmierzą się w Foshan z Argentyną i Rosją.

Chiny – Polska 76-79 (25-15, 10-24, 19-18, 18-15, 4-7)

CHINY: Jianlian Yi 24 (2), Qi Zhou 10 (1), Zhelin Wang 10, Rui Zhao 9 (1), Xiaochuan Zhai 7, Jiwei Zhao 7 (1), Ailun Guo 6 (1), Minghui Sun 3 (1), Hunfei Ren 0, Abudushalamu Abudurexiti 0, Shuo Fang 0.

POLSKA: Mateusz Ponitka 25, A.J. Slaughter 22 (3), Aaron Cel 7 (1), Damian Kulig 6, Aleksander Balcerowski 6 (1), Adam Hrycaniuk 4, Adam Waczyński 4, Michał Sokołowski 3, Dominik Olejniczak 2.

I kwarta należała do Chińczyków, którzy prowadzili 10 punktami. Mateusz Ponitka robił co mógł na początku drugiej ćwiartki, aby odrobić straty - dość szybko zmniejszył je o połowę. Polacy zaczęli wygrywać pojedynki 1 na 1, a to przynosiło faule zawodników z Państwa Środka. Zhelin Wang był jednak nie do zatrzymania pod koszem i to dzięki niemu kontrolowali sytuację. Ekipa trenera Mike’a Taylora nie zamierzała się poddawać i ciągle była w grze - po trójce Aleksandra Balcerowskiego przegrywała tylko trzema punktami. Następnie do ataku włączył się A.J. Slaughter i to biało-czerwoni byli na prowadzeniu. Ostatecznie po serii 12-0 Polska wygrywała 39-35.

Chińczycy szybko w trzeciej kwarcie doprowadzili do wyrównania. Problemem gospodarzy był jednak piąty faul jednego z liderów - Ailuna Guo. Biało-czerwoni ciągle byli blisko, a akcja A.J. Slaughtera zmieniła sytuację na korzyść naszej kadry. Polacy mieli inicjatywę, ale nie potrafili znacząco uciec rywalom. Po 30 minutach było zaledwie 57-54.

W czwartej kwarcie obie ekipy grały bardzo nerwowo. Zespół trenera Mike’a Taylora miał problemy ze skutecznością, a przeciwnicy po trójce Rui Zhao wrócili na prowadzenie. Mateusz Ponitka dał po raz kolejny sygnał do ataku, ale to nie wystarczało. W kluczowych momentach trafiał Jianlian Yi i to Chińczycy mieli ponownie inicjatywę. Ogromne emocje przyniosła końcówka. Po serii rzutów wolnych z obu stron, na siedem sekund przed końcem niesamowity przechwyt zanotował Mateusz Ponitka. Obwodowy szybko pobiegł na kosz i był faulowany. Trafił jeden rzut wolny, który oznaczał remis. Rywale mieli jeszcze cztery sekundy, ale nie trafili, a to oznaczało dogrywkę przy stanie po 72.

Dodatkowy czas gry… nadal był nerwowy, a obie ekipy były bardzo zmęczone, więc punkty częściej zdobywały z linii rzutów wolnych. Kluczowe punkty zanotowali Damian Kulig i Mateusz Ponitka. W końcówce Chińczycy mogli doprowadzić do jeszcze jednej dogrywki, ale ostatecznie tak się nie stało. Polska wygrała 79-76.

Przed polską kadrą ostatni mecz fazy grupowej - w środę o godz. 10:00 rywalem będzie Wybrzeże Kości Słoniowej.

pzkosz.pl, st

Poniedziałkowe wyniki MŚ

GRUPA A (Pekin): Wenezuela - Wybrzeże Kości Słoniowej 87-71, Chiny - Polska 76-79

Kolejność: 1. Polska 4 pkt, 2. Chiny 3, 3. Wenezuela 3, 4. WKS 2.

Środa: Polska - WKS, Chiny - Wenezuela.

GRUPA B (Wuhan): Nigeria - Argentyna 81-94, Korea Płd. - Rosja 73-87

Kolejność: 1. Argentyna 4 pkt, 2. Rosja 4, 3. Nigeria 2, 4. Korea 2.

Środa: Korea - Nigeria, Rosja - Argentyna.

GRUPA C (Guangzhou): Tunezja - Iran 79-67, Portoryko - Hiszpania 63-73

Kolejność: 1. Hiszpania 4 pkt, 2. Portoryko 3, 3. Tunezja 3, 4. Iran 2.

Środa: Portoryko - Tunezja, Hiszpania - Iran.