Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Szkot triumfatorem Giro d'Italia2020-10-26 13:04:00

25-letni Szkot Tao Geoghegan Hart został sensacyjnym triumfatorem kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. To jego największy sukces w karierze, dotychczas nie uplasował się w czołowej dziesiątce w żadnym z 10 największych tourów.

Tao Geoghegan Hart przyjechał na wyścig jako pomocnik Gerainta Thomasa, ale kiedy ten się wycofał, jechał już na swoje konto, pnąc się powoli w górę klasyfikacji. Przed ostatnim etapem był już drugi, z takim samym czasem co 24-letni Australijczyk Jai Hindley, który też był sensacją zawodów. W jeździe na czas wyprzedził rywala o 39 sekund i dopiero wtedy, już jako triumfator, założył różową koszulkę lidera!

Przez pierwsze dwa etapy liderem był Włoch Filippo Ganna, od 3. do 17. etapu prowadził Portugalczyk Joao Almeida, przez kolejne dwa Holender Wilco Kelderman, następnie przez jeden etap Hindley, ale wszystkich pogodził Geoghegan Hart, którego może pamiętają kibice ubiegłorocznego Tour de Pologne (był piąty).

Najwięcej etapów - 4, wygrali Filippo Ganna (w tym trzy na czas) i Francuz Arnaud Demare. Geoghegan Hart zwyciężył na 2 etapach.

Rafał Majka zajął 6. miejsce na III i X etapie oraz piąte na XV. Przez cztery etapy (po XIV, XV, XVI i XVII) był szósty w klasyfikacji generalnej, ostatecznie spadł na 12. pozycję.

Na XVI etapie Kamil Małecki zajął 4. miejsce, a na XXI Kamil Gradek 9.

103. edycja Giro d'Italia (3-25.10.2020, Monreale - Mediolan, 21 etapów, 3497.9 km)