Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Gdynia: Węgier mistrzem Europy w klasie Finn2020-09-07 09:44:00

Trwająca trzy tygodnie 21. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days dobiegła końca. W ostatnim akordzie tej imprezy rozdano medale w olimpijskiej klasie Finn – najlepszy okazał się Węgier Zsombor Berecz, drugie miejsce zajął broniący tytułu Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci był Hiszpan Joan Cardona Mendez. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) uplasował się na 16. pozycji.

70 żeglarzy z 27 krajów ścigało się w klasie Finn od środy. W sumie rozegrano komplet 10 wyścigów w trudnych i wymagających warunkach – przy zmiennym i dość silnym wietrze oraz momentami sporej fali. W sobotę na pozycję lidera awansował Węgier Zsombor Berecz, który ostatniego dnia regat przypieczętował swój triumf. Dla 34-letniego zawodnika to sukces wyjątkowy – Węgier został bowiem dwa lata temu w Aarhus mistrzem świata, ale nie dane mu jeszcze było stanąć na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Europy. Bliski tego osiągnięcia był w 2016 i w 2019 roku, kiedy wywalczył srebrne medale. Berecz potwierdził także starą żeglarską zasadę, że w regatach kluczową rolę odgrywa regularne pływanie w czołówce i unikanie wpadek. Nowy mistrz Europy nie wygrał bowiem żadnego wyścigu.

Drugi był ubiegłoroczny złoty medalista, mistrz olimpijski z 2016 roku z Rio de Janeiro i czterokrotny mistrz świata Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci, co jest sporą niespodzianką, Joan Cardona Mendez. 22-letni Hiszpan wygrał jednocześnie rywalizację wśród młodzieżowców.

W mistrzostwach wzięło udział 17 Polaków. Najlepszy okazał się Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) - pięciodniową rywalizację zakończył ostatecznie na 16. miejscu.