Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Kasperczyk i Syty wicemistrzami Polski2019-09-08 10:24:00

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty zaprezentowali świetną dyspozycję w Rajdzie Śląska (6-7 września). Na wymagających i zróżnicowanych oesach do samej mety walczyli o zwycięstwo. Ostatecznie uplasowali się na drugiej pozycji i przypieczętowali w ten sposób tytuł wicemistrzów Polski w rajdach samochodowych.

 

Rajd Śląska był przedostatnią rundą tegorocznej odsłony krajowego czempionatu. W poprzednich rundach ton rywalizacji w tym cyklu narzucały dwie załogi – Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym w Fordzie Fiesta R5 i Mikołaj Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem w Skodzie Fabii R5. Ci pierwsi cztery razy stawali na podium, w tym raz na najwyższym stopniu – podczas Rajdu Nadwiślańskiego. Ci drudzy „na pudle” meldowali się także cztery razy, ale wygrywali dwukrotnie. W efekcie, przed starciem na odcinkach w województwie śląskim jedynie te dwie załogi miały szanse na końcowy triumf w RSMP 2019.

 

Nic więc dziwnego, że rywalizacja w Rajdzie Śląska także przebiegała pod dyktando tych zawodników. Była to jednocześnie powtórka z ubiegłorocznej edycji tej imprezy, kiedy także liczyli się w walce o zwycięstwo. Po krótkim, piątkowym etapie, złożonym z widowiskowych oesów w Mikołowie i Chorzowie, Kasperczyk i Syty plasowali się na trzecim miejscu w generalce. W sobotę rywalizacja przeniosła się na odcinki na południu regionu. Etap rozpoczął udany atak Kasperczyka, który wskoczył na pierwsze miejsce. Po kolejnym oesie prowadzenie odzyskał Marczyk, jednak Kasperczyk cały czas trzymał wysokie tempo, nie pozwalając kierowcy Skody na zbudowanie przewagi. Po 10 z 12 oesów dwóch pretendentów do mistrzostwa dzieliło raptem 6,3 sekundy. Ostatecznie Kasperczyk i Syty ukończyli Rajd Śląska na drugim miejscu z minimalną stratą do zwycięzców. Pierwsze miejsce dla Marczyka i Gospodarczyka oznaczało, że to im przypadł tytuł mistrzowski, a Kasperczyk z Sytym powtórzyli sukces z 2017 roku, kiedy także na Śląsku przypieczętowali swój pierwszy tytuł wicemistrzów kraju.

 

Podium w Rajdzie Śląska uzupełnili Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski w Skodzie Fabii R5. Na śląskich oesach Kasperczyk z Sytym wywalczyli łącznie 22 punkty. Do 18 za drugie miejsce w generalce dorzucili cztery za drugi najlepszy czas na finałowym, dodatkowo punktowanym odcinku specjalnym.

 

Ostatnią rundą RSMP w sezonie 2019 będzie Rajd Dolnośląski zaplanowany na 4-6 października.

 

Tomasz Kasperczyk:

- W pierwszej kolejności – gratuluję Mikołajowi i Szymonowi. Odwalili kawał roboty i zasłużenie sięgnęli po tytuł. Jednocześnie cieszę się z tego, że to my byliśmy ich głównymi rywalami, to my im przeszkadzaliśmy i to my zmuszaliśmy ich do tego, żeby się nie obijali na oesach. Jasne jest, że kiedy twój rywal zdobywa tytuł, o którym się marzy, to nie jest to wymarzone zakończenie sezonu. Patrząc jednak na spokojnie, z pewnym dystansem wiem, że było nas na niego stać. Przez cały sezon trzymaliśmy równe tempo, nie popełnialiśmy większych błędów i regularnie punktowaliśmy. To coś na co pracowałem przez wiele odcinków, rajdów i sezonów. To oznacza, że w kolejnym roku znowu coś poprawimy, znowu podniesiemy naszą prędkość i wykorzystamy to najlepiej jak się da. Dziękuję wszystkim, którzy trzymali kciuki za nas i za rywali. Fajnie, że emocjonowaliście się naszą walką!

 

Klasyfikacja końcowa Rajdu Śląska:

1. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Škoda Fabia R5) 59:41,3 s

2. Tomasz Kasperczyk/Damian Syty (Ford Fiesta R5) +13,7 s

3. Sylwester Płachytka/Jacek Nowaczewski (Škoda Fabia R5) +44,0 s

4. Kacper Wróblewski/Jacek Spentany (Hyundai i20 R5) +1:05,8 s

5. Łukasz Kotarba/Tomasz Kotarba (Citroen C3 R5) +1:21,2 s

6. Maciej Lubiak/Michał Trela (Hyundai i20 R5) +1:31,5 s

7. Zbigniew Gabryś/Robert Hundla (Hyundai i20 R5) +3:29,8 s

8. Daniel Chwist/Kamil Heller (Hyundai i20 R5) +3:36,9 s

9. Tomasz Zbroja/Jakub Wróbel (Citroen DS3 R3) +3:58,3 s

10. Marcin Babraj/Jakub Gerber (Ford Fiesta R5) +4:16,5 s


Punktacja RSMP po Rajdzie Śląska:

1. Marczyk/Gospodarczyk (178 pkt)

2. Kasperczyk/Syty (136 pkt)

3. Kotarba/Kotarba (66 pkt)

4. Kacper Wróblewski (56 pkt)

5. Habaj/Dymurski (55 pkt)

6. Grzyb/Hundla (54 pkt)

7. Płachytka/Nowaczewski (51 pkt)

8. Słobodzian/Kozdroń (41 pkt)

9. Byśkiniewicz/Cieślar (40 pkt)

10. Domżała/Baran (39 pkt) 


Informacja prasowa


kassyty.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty