Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Siedmioro laureatów medalu Kalos Kagathos2017-10-12 21:31:00

12 października 2017 r. w auli Collegium Maius w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Kalos Kagathos".


Przyznawanym pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji „Tempa” medalem honorowani są polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.


Uczestników ceremonii przywitała prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, przypominając, że "Kalos Kagathos" to medal wyjątkowy, honorujący osoby, które udowodniły, że można harmonijnie łączyć ideały zdrowia i sprawności fizycznej z rozwojem moralnym i intelektualnym.


Zgodnie z decyzją Kapituły Medalu z 5 lipca 2017 r. medalem "Kalos Kagathos" zostali uhonorowani następujący laureaci:


Iwona Bielska – znana aktorka filmowa i teatralna, siatkarka ŁKS Łódź, zdobywczyni mistrzostwa Polski juniorek;

Antoni Piechniczek – piłkarz, trener reprezentacji Polski, w tym zespołu, który w 1982 r. zajął III miejsce w mistrzostwach świata w Hiszpanii, działacz sportowy, senator RP, wykładowca katowickiej AWF;

Czesław Lang – kolarz, wicemistrz olimpiady w Moskwie, zwycięzca Tour de Pologne, działacz sportowy i społeczny;

Edward Mleczko – lekkoatleta, specjalista w biegach długich, rekordzista Polski w biegu na 10 km, profesor nauk o kulturze fizycznej, prorektor AWF w Krakowie;

Zbigniew Pacelt – pływak i pięcioboista, uczestnik wielu olimpiad, trzykrotny poseł na sejm, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w latach 2007-2008;

Grażyna Rabsztyn – lekkoatletka uprawiająca biegi płotkarskie, pięcioboistka, olimpijka, złota medalistka pucharu świata, zdobywczyni rekordów świata i do dziś niepobitego rekordu Polski, trenerka i działaczka sportowa;

Aleksander Ronikier – koszykarz, działacz sportowy, szczególnie zasłużony dla sportu akademickiego, profesor z dziedziny rehabilitacji i fizjologii człowieka.


Podziękowanie w imieniu laureatów wygłosił Antoni Piechniczek. W swoim wystąpieniu zwrócił on uwagę na rolę szkolnictwa wyższego, a zwłaszcza akademii wychowania fizycznego, w rozwoju sportu, podkreślając, że „polski sport nie istniałby, gdyby nie wybitni uczeni.”


Ustanowiony w 1985 roku medal "Kalos Kagathos" nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (kathós). "Kalos Kagathos" (tłumaczony jako "piękny i dobry") jest antyczną ideą,  zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.


Kapituła medalu "Kalos Kaghatos" (w składzie: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, prof. Józef Lipiec, prof. Wojciech Zabłocki, prof. Zbigniew Porada i redaktor Ryszard Niemiec) zebrała się 5 lipca w sali Pod Belkami Collegium Maius UJ. W jawnym głosowaniu spośród 13 kandydatów wybrano 7 nazwisk.


www.uj.edu.pl (Kamil Jodłowiec)


dsc_4992_2.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty