Strona główna > Inne > Tenis stołowy
Bronowianka zdobyła pięć medali mistrzostw Polski2014-06-16 20:36:00

Bronowianka Kraków zdobyła aż pięć medali mistrzostw Polski juniorek i juniorów w tenisie stołowym. W imprezie rozegranej w Lidzbarku Warmińskim aż cztery medale zdobyła Aleksandra Falarz - mistrzyni w singlu, deblu i drużynie (w parze z Pauliną Knyszewską), a także srebrna medalistka w mikście.

W finale turnieju drużynowego krakowianki 3-0 pokonały Galaxy Białystok, wcześniej 3-0 kończyły mecze z Notecią Inowrocław i UKS Gim-Tim 5 Stalowa Wola, w ćwierćfinale tak samo rozprawiły się z MKS Czechowice-Dziedzice. Także w półfinale Bronowianka nie dała sobie urwać choćby punktu, wyeliminowała w nim KTS Optimę Lublin.

Zacięty finałowy mecz z Galaxy Białystok zaczął się od pięknego pojedynku Aleksandry Falarz z Klaudią Nawrocką, wygranego przez Falarz 3-1. W drugim meczu Paulina Knyszewska także w znakomitym stylu wygrała 3-1 z Aleksandrą Dąbrowską, "bronowianki" okazały się lepsze także w grze deblowej, wygranej 3-2 i mogły świętować pierwsze w ich karierze złoto drużynowych mistrzostw Polski juniorek! Trenerami złotych juniorek są Marta Smętek, Xu Kai i Zhao Xia.

Aleksandra Falarz zapracowała na Mazurach na tytuł największej gwiazdy mistrzostw Polski. Poza drużynówką zdobyła złote medale jeszcze w singlu i deblu w parze z Joanną Kiedrowską z Gdańska,  a także srebro w mikście z Jakubem Folwarskim z Pogoni Siedlce. W finale rywalką zawodniczki Bronowianki była sprawczyni największej sensacji  mistrzostw - krakowianka Paulina Krzysiek (nr 9, AZS Optima Lublin), która wyeliminowała w ćwierćfinale rozstawioną z nr 1 Natalię Bajor.  W finale Falarz nie dała jej szans na zwycięstwo, wygrała 4-1 (6,7,6, -9, 9) i po raz pierwszy w karierze została mistrzynią Polski w kategorii juniorek. Zapewniła sobie w ten sposób miejsce w reprezentacji Polski na lipcowe mistrzostwa Europy juniorów i kadetów we Włoszech.

Dorobek Bronowianki uzupełnił brązowy medal w mikście Pauliny Knyszewskiej (w parze z Damianem Kreftem).

Drugi zespół juniorek Bronowianki (Dominika Wołowiec, Natalia Kłaput, Alicja Śliwa) został sklasyfikowany na miejscach 9-16, zajął 2. miejsce z grupie za późniejszym srebrnym medalistą - Galaxy. W turnieju drużynowym juniorów zespołowi Bronowianki (Jan Kaczor, Jakub Masłowski, Brtosz Giza, Damian Magulski, Szymon Kołodziej) niewiele zabrakło do awansu do strefy medalowej. Bronowiccy juniorzy wygrali trzy mecze grupowe po 3-0 - z Huraganem Sosnowiec, Spektrum Słopnice i UKS Bodzewo. W ćwierćfinale trafili jednak na późniejszego mistrza Polski - Energę Toruń - i ulegli mu 1-3. Torunianie w finale pokonali 3-1 Pogoń Siedlce.

W rywalizacji indywidualnej wystartowały jeszcze cztery reprezentantki klubu z Bronowic. Rozstawiona z nr 2 Paulina Knyszewska w ćwierćfinale uległa Klaudii Nawrockiej 0-4. Notowane niżej Alicja Śliwa i Natalia Kłaput  pomyślnie przebrnęły przez eliminacje i awansowały do turnieju głównego, w którym zajęły miejsca 17-24, zaliczając po kilka zwycięstw nad wyżej notowanymi rywalkami. Dominika Wołowiec została sklasyfikowana na miejscach 33-48 (po zwycięstwie w I rundzie, w drugiej przegrała z późniejszą brązową medalistką - Klaudią Nawrocką).

W turnieju singla męskiego wystartowało pięciu reprezentantów Bronowianki. Na miejscach 17-24 zostali sklasyfikowani Bartosz Giza i Damian Magulski, na miejscach 25-32 zakończył rywalizację Jakub  Masłowski, a Szymon Kołodziej - 49-64. Jan Kaczor wycofał się z rywalizacji w turnieju pocieszenia z powodu kontuzji (miejsca 33-48). Mistrzem Polski w singlu został Patryk Zatówka z Olimpii-Unii Grudziądz.

Przed końcem sezonu sekcję tenisa stołowego Bronowianki czekają jeszcze dwa ważne wydarzenia  - mistrzostwa Polski kadetów rozgrywane w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (19-22 czerwiec, Brzeg Dolny) oraz baraże o awans do I ligi kobiet (28-29 czerwca). Wcześniej ekstraklasowy zespół tenisistek zdobył brązowy medal w rozgrywkach ekstraklasy.