Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Ryszard Kołtun nowym prezesem Małopolskiego Związku Piłki Nożnej2021-06-12 13:03:00

Ryszard Kołtun zastąpi Ryszarda Niemca na stanowisku prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Dotychczasowy wiceprezes MZPN, menedżer z blisko 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu organizacjami mediowymi i społecznymi, w przeszłości znany dziennikarz sportowy, podczas trwającego w Krakowie zjazdu uzyskał poparcie 136 ze 146 głosujących delegatów na zjazd. Do wyborów ostatecznie nie stanęli ani Łukasz Sosin, ani Andrzej Sękowski.  


Kim jest nowy prezes? 


Ryszard Kołtun jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, wiceprezesem urzędującym Małopolskiego Związku Piłki Nożnej (od 2016 roku), odpowiedzialnym m.in. za zarządzanie operacyjne, współpracę ze strukturami regionalnymi oraz koordynowanie projektów specjalnych, wcześniej przewodniczył Wydziału Gier MZPN (od 2012 r.) i był sekretarzem generalnym MZPN (2016). Ma blisko 30-letnie doświadczenie w zarządzaniu  organizacjami  mediowymi, społecznymi i biznesowymi, zwł. zarządzaniu procesami reform i projektami prorozwojowymi. Był członkiem kadry zarządzającej dziennika sportowego "Tempo” (w latach 1980-1997, redaktor naczelny w latach 1994-1997) oraz największego tytułu regionalnego Małopolski -  "Dziennika Polskiego" (1997-2009, w latach 2005-2007 redaktor naczelny, był m.in. twórcą dodatku specjalnego „Dziennik Sportowy, współtwórcą portalu "SportoweTempo.pl".


Jest bardzo dobrze znany w małopolskim sporcie, m.in. z działalności społecznej i dziennikarskiej. To 5-krotny reporter podczas igrzysk olimpijskich w Seulu, Barcelonie, Atlancie, Atenach, Pekinie, sprawozdawca z wielu mistrzostw świata i Europy, także działacz sportowy - prezes Pogoni Miechów (2007-2009), wiceprezes Bronowianki Kraków (2012), działacz MZPN. Uważany jest za wybitnego znawcę sportu, zwłaszcza piłki nożnej, olimpizmu i lekkiej atletyki. Był m.in. mistrzem Polski kibiców. Na sobotnim zjeździe MZPN był delegatem Pogoni Miechów.


MZPN+ Odnowa 


Kołtun podczas zjazdu wyborczego zebrał dokładnie tyle głosów ile wcześniej miał rekomendacji zebranych od delegatów - 136. Widać program, który prezentował podczas bezpośrednich spotkań ze środowiskiem, a który pierwszy raz przedstawił publicznie w sobotę podczas zebrania wyborczego zyskał zaufanie. Wystąpienie programowe, pełne bogatych diagnoz i planów reform, połączone z nowoczesną prezentacją multimedialną, może rzeczywiście zapowiadać nowe otwarcie w MZPN.   


Pod szyldem "MZPN+ Odnowa" Kołtun zaproponował zmiany dot. wsparcia dla klubów,  reform rozgrywek ligowych (m.in. jedną grupę IV ligi po konsultacjach ze środowiskiem), wsparcia piłkarskich podokręgów (m.in. reaktywacja Podokręgu Kraków), szkolenia młodzieży (w tym unifikacja rozgrywek młodzieżowych), działalności i szkolenia trenerów (m.in. program staży w klubach centralnych Małopolski i stażów zagranicznych oraz warsztaty dla trenerów drużyn niższych lig i młodzieżowych), środowiska sędziowskiego (tu m.in. nowe otwarcie kadrowe), rozwoju piłki kobiecej i futsalu, liftingu wizerunkowego MZPN (nowe serwisy informacyjne, obecność w mediach społecznościowych), współpracy z Klubem Zasłużonego Piłkarza, dalszego unowocześniania związkowej administracji i projektów integrujących środowisko. Zapowiedział też poparcie dla Marka Koźmińskiego w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.


Koźmiński ostro o Sosinie. Ten milczał 


Podczas walnego zjazdu w Krakowie Ryszard Kołtun ostatecznie nie miał rywali. Na prezesa nie kandydował Andrzej Sękowski, szef małopolskich sędziów. Także były piłkarz Łukasz Sosin, trener juniorów młodszych Hutnika, ostatecznie nie stanął w wyborcze szranki, co zapowiedział w przedwyborczy piątek na Twitterze. W mediach kwestionował zasady wyborów, a nawet zgłosił do Sądu Okręgowego w Krakowie wniosek o zablokowanie posiedzenia (odrzucony przez sąd w piątek). W sobotę uczestniczył w zebraniu, ale w ogóle nie zabrał głosu. Do jego medialnych oskarżeń odnieśli się podczas zjazdu ustępujący prezes MZPN Ryszard Niemiec i wiceprezes PZPN Marek Koźmiński.


Pierwszy nazwał kroki Sosina - w tym sądową próbę zablokowania wyborów - "godną pogardy awanturą": - Polska piłkarska otwiera ze zdumienia oczy, co się dzieje w Małopolsce. Czy rzeczywiście wprowadzenie do ordynacji wymogu 30 rekomendacji jest nie fair. Klub, którego mandatariusz złożył skargę do sądu powszechnego w tej sprawie, przekroczył granicę dobrego obyczaju - mówił Niemiec - W pierwszej kolejności członek PZPN powinien zwracać się ze swoimi uwagami i skargami do PZPN. Mieszanie organów sądowniczych, państwowych do działalności naszego stowarzyszenia, jest przekroczeniem dobrych obyczajów. Sąd powszechny oddalił skargę, a w czwartek komisja prawna Polskiego Związku Piłki Nożnej w pełnym składzie podjęła uchwałę, że MZPN miał prawo ustalenia warunków wyborów. Aby jednak nie mnożyć medialnej wrzawy, zwłaszcza w mediach, zarząd MZPN na wniosek kandydata Ryszarda Kołtuna postanowił zmienić uchwałę wyborczą tak, by każdy kandydat mógł wziąć udział w wyborach. 


Co ciekawe, nawet dobitniej wybrzmiał w sobotę w Krakowie głos kolegi Sosina z rodziny krakowskiego Hutnika - Marka Koźmińskiego : - Muszę powiedzieć o tym co się dzieje złego - zostaliśmy podzieleni w piłkarskiej Polsce. Powinno być tak, że my (kandydaci w wyborach - przyp. st) stajemy przed Państwem, dyskutujemy, wy nam zadajecie, pytania, my wam odpowiadamy. A ja dziś czytam z zaciekawieniem wywiad z panem Łukaszem Sosinem, który mówi tak: "Ja z Panem Koźmińskim rozmawiałem. Ja z Panem Koźmińskim miałem coś ustalić."  A ja się pytam: kiedy? Kiedy ja z kolegą Sosinem rozmawiałem?  Chcę powiedzieć: Nigdy! Ja z kolegą Łukaszem Sosinem nigdy nie rozmawiałem, Łukasz Sosin nie miał odwagi rozmawiać, Łukasz Sosin nie chciał rozmawiać...  Ale cóż, taki mamy świat… (…) Jest mi przykro, że tutaj w Małopolsce podczas kampanii zostały użyte takie argumenty, brudne argumenty przeciwko prezesowi Niemcowi.


Sosin milczał, do środowiska, którym miał zamiar zarządzać, własnym głosem nie powiedział nic... Na jego Twitterze w sobotę ukazał się tylko wpis: "No i po głosowaniu. Nie zgłaszałem się, w tych warunkach, wynik od dawna znany. To nie koniec walki o normalność w małopolskiej piłce!"

ST


Wystąpienie programowe Ryszarda Kołtuna - kandydata na prezesa MZPN podczas walnego zjazdu (12.06.2021 r)


Na początek chcę powiedzieć jasno - Małopolski Związek Piłki Nożnej jest czołowym polskim związkiem regionalnym, nie jest na kolanach, nie ciągnie się w ogonie wojewódzkich związków, wręcz przeciwnie - jest ich awangardą. Charyzmatyczny prezes Ryszard Niemiec wypracował w ciągu 7 kadencji i 28 lat dorobek nieporównywalny i niezrównany. To był czas prosperity, któremu towarzyszyły sukcesy naszych ikon klubowych. Wisła 8 razy zdobyła w tym okresie mistrzostwo Polski, Cracovia wywalczyła Puchar Polski, a w ekstraklasie grały także Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Sandecja Nowy Sącz.

Ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej… Zwłaszcza na polu zawiadywanym bezpośrednio przez MZPN. W 110. roku istnienia naszego stowarzyszenia niezbędny jest lifting. A ponieważ futbol to gra zespołowa, równie ważny jest bramkarz, obrońca, pomocnik i napastnik, jak i trener. A także prezes. Dlatego nie ma jednego priorytetu, priorytetem są wszystkie obszary naszej działalności! Aby je realizować proponuję nowe otwarcie – personalne i merytoryczne. Proponuję wizję Małopolskiego Związku opartą na otwarciu się na współpracę, na nowe pomysły, na kreatywność, na potrzeby całego środowiska – klubów, podokręgów, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy, kibiców. Na integrację. 


KLUBY

Jest ich w Małopolsce prawie 800, a licząc UKS-y, akademie i szkółki prawie 900. Najwięcej w Polsce. Program dla klubów to przede wszystkim system premiowania za awanse bądź pracę z młodzieżą, wsparcie sprzętowe, a także wsparcie przy pozyskiwaniu grantów samorządowych, z programów rządowych (np. KLUB), z budżetu obywatelskiego czy z programu certyfikacji szkółek piłkarskich. Kluby z lig centralnych otrzymałyby ze strony MZPN współpracę i opiekę VIP-owską, bo są przecież naszą małopolską wizytówką.


PODOKRĘGI

Galicyjska autonomia i samorządność ma już ponad 150 lat, nie tylko siła tradycji i swoiste małopolskie genius loci powoduje, że autonomicznie (choć jako jednostki terenowe) działają w MZPN podokręgi. Jest ich 14, a celem jest 15 – wraz z reaktywowanym Podokręgiem w Krakowie. Podokręgi mamy po to, aby prowadzić rozgrywki w 50 ligach seniorskich i kilkuset ligach młodzieżowych. Mamy je również po to, by – dzięki działaczom w tzw. terenie - stanowić organizację kompetentną do organizacji masowych projektów wojewódzkich da młodzieży, na które mamy dotacje, dzięki bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Podokręgi będziemy wspierać, bo stanowią wraz z klubami sedno naszego stowarzyszenia. Będziemy też w Podokręgach bywać z dużą częstotliwością.


ROZGRYWKI

Już rok temu przedstawiłem na posiedzeniu Prezydium Zarządu MZPN propozycję zmiany systemu rozgrywek seniorów, jej najważniejszym elementem jest utworzenie jednej  grupy IV ligi. Wzrósłby dzięki temu poziom sportowy naszej najwyższej ligi wojewódzkiej, a poza tym pozbylibyśmy się baraży o awans, które zawsze dają jednym radość, a drugim żal, że mimo wygrania grupy nie udało się awansować. Reorganizacja powinna być wdrażana już od 1 lipca, tak, aby od sezonu 2022/23 była jedna IV liga, dwie V ligi i osiem okręgówek. Najpierw jednak należy przeprowadzić konsultacje z klubami.

Potrzebą chwili są również pilne zmiany w rozgrywkach młodzieżowych.


SAMORZĄDY/GRANTY/DOTACJE

Na organizację turniejów, piłkarskich wakacji dla młodzieży czy innych projektów MZPN pozyskaliśmy w mijającej kadencji ponad półtora miliona złotych. Będziemy na pewno to kontynuować, gdyż staliśmy się wiarygodnym partnerem dla instytucji samorządowych.

Niezbędne jest także włączenie do tej aktywności Podokręgów i klubów, oferujemy im daleko idącą pomoc w tym zakresie, nieodzowne jest utworzenie komisji MZPN, która by się tą stałą pomocą zajmowała.


MŁODZIEŻ

Szkolenie młodzieży to jedna z najważniejszych spraw, za które statutowo odpowiedzialny jest MZPN. Pomoc dla klubów, akademii i szkółek to po prostu codzienny obowiązek. Wizytówką Związku są kadry wojewódzkie, które uczestniczą w rywalizacji PZPN o Puchar Górskiego, Deyny czy Ireny Półtorak. Organizacja zadań wynikających z właściwej selekcji i przygotowania reprezentacji to jeden z podstawowych priorytetów.


TRENERZY, SZKOLENIE

Sprawy szkoleniowe to bodaj najszerszy obszar w strukturze MZPN. Mamy Radę Trenerów, Wydział Szkolenia, trenera-koordynatora, koordynatora kształcenia i licencjonowania trenerów, edukatorów, trenerów Mobilnej AMO, Szkołę Piłkarską MZPN, certyfikowane szkółki. Zadaniem chwili jest usprawnienie funkcjonowania tych struktur, tak, aby się uzupełniały z pożytkiem dla Związku, a nie wchodziły sobie w kompetencje i wzajemnie przeszkadzały.

W każdym z wymienionych elementów struktury szkoleniowej jest wiele do zrobienia. Jako największy Związek w Polsce musimy dbać o najwyższy poziom naszych konferencji metodyczno-szkoleniowych, o jakość pracy naszych edukatorów, o nowatorstwo warsztatów, o dostępność staży, trzeba też zadbać o prestiż zawodu trenerskiego. 

Konieczne jest stałe wsparcie organizacyjne dla szkółek uczestniczących w projekcie Certyfikacji PZPN, w planie jest m.in. utworzenie klasy dziewcząt w Szkole Licealnej MZPN, a także powołanie komórki do profesjonalnej organizacji turniejów i eventów dziecięcych.


SĘDZIOWIE

Środowisko sędziowskie potrzebuje pilnych zmian. W latach 80. mieliśmy ośmiu sędziów w I lidze, dziś plasujemy się na szarym końcu województw. Konieczne są zmiany, unowocześnienie procesu szkolenia, zmiany regulaminowe, całkowicie nowa wizja spraw sędziowskich. Tę nową wizję może zapewnić tylko nowa ekipa kierownicza.


KLUB ZASŁUŻONEGO PIŁKARZA

W Zarządzie MZPN powinna być reprezentacja całego środowiska, w tym także wybitni, zasłużeni piłkarze. Chciałbym, aby ich udział w bieżącej działalności Związku był większy niż dotychczas, myślę, że mam na to formułę.


PZPN

Jednym z tych zasłużonych piłkarzy Małopolski jest srebrny medalista olimpijski z Barcelony Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN. Ale dla niego formuła jest inna, misyjna. Na wszystkich spotkaniach z delegatami na dzisiejsze Walne Zebranie informowałem delegatów, że – jeśli zostanę prezesem Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, to będziemy popierać Marka Koźmińskiego w sierpniowych wyborach prezesa PZPN. Pochodzi z Krakowa, podobnie jak pierwszy historycznie prezes Edward Cetnarowski. Kraków po stu latach zasłużył, jako miasto 19 tytułów mistrza Polski, na prezesa z Krakowa. Wierzę, że na wyborze Marka Koźmińskiego zyska nie tylko polska piłka, ale i małopolska.


FUTBOL KOBIECY I FUTSAL

Trzeba nieustannie poszukiwać dróg dalszego rozwoju piłki kobiecej i jest to obowiązkiem władz MZPN w następnej kadencji. Podobnie, spróbujemy bardzie przytulić futsal do futbolowej rodziny.


ADMINISTRACJA

Jako MZPN jesteśmy dla klubów, dla działaczy, trenerów, dla środowiska. Oni są naszymi klientami, stąd ich codzienna obsługa powinna być kulturalna i profesjonalna. Środowisku potrzebna jest też coraz bardziej pomoc prawna i dlatego chcę uruchomić cotygodniowe dyżury prawne w MZPN.


WIZERUNEK

Last but not least. Bez nowoczesnego marketingu wiele naszych działań może zostać niezauważonych. Dlatego potrzebą chwili jest utworzenie nowych stron internetowych – w podwójnej wersji: informacyjnej, komunikatowej oraz sportowej, pokazującej świat rywalizacji ligowej. Sensowna jest też unifikacja stron podokręgów, konieczna jest także obecność MZPN w mediach społecznościowych. W planie także roczniki małopolskiego futbolu i konkursy wiedzy o futbolu.


INTEGRACJA

Aby realizować wszystkie te plany i projekty na najbliższą kadencję niezbędne jest, jak wspomniałem na wstępie, otwarcie się na współpracę, na nowe pomysły, na kreatywność. Niezbędna jest integracja i solidarność. Futbol to - jak życie - nieustające wyzwanie.  MZPN musi być przyjazny dla całego środowiska piłkarskiego w Małopolsce!


Aktualizacja 12-06-2021, 23:28, 13-06-2021, 10:40


rkoltunkkmiecik.jpg
rkst1.jpg
3.jpg
1.jpg
lukaszsosin1.jpg
mkozminski.jpg
mzpn4.jpg
mzpn5.jpg
mzpn3.jpg
mzpn6.jpg
mzpn7.jpg
rniemiecasekowski.jpg
mzpn8.jpg
mzpn9.jpg
mzpn10.jpg
mzpn11.jpg
mzpn12.jpg
mzpn14.jpg
rkoltun2.jpg
rkoltun4.jpg
rkoltun3.jpg
mzpn18.jpg
15.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
skrobowskikozminski.jpg
ryszardkoltun.jpg
mzpn15.jpg
mzpn16.jpg
mzpn19.jpg
mzpn20.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty