Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Kraków: Referendum w sprawie igrzysk?2019-06-12 08:13:00

Zdaniem Łukasza Gibały, lidera klubu radnych Kraków dla Mieszkańców, władze miasta nie mogą podjąć decyzji o staraniach o organizację w 2023 roku Europejskich Igrzysk Olimpijskich. Tę decyzję powinni podjąć mieszkańcy. Jak? W referendum. – Wszyscy pamiętamy aferę z 2014 roku związaną z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022 w Krakowie. Dziwię się, że Jacek Majchrowski nie wyciągnął z tego żadnych wniosków – mówi Gibała. Skierował właśnie do prezydenta interpelację w tej sprawie.


W ostatnich dniach media napisały o tym, że Kraków wspólnie z województwem małopolskim ubiega sięo miano gospodarza Europejskich Igrzysk Olimpijskich 2023 roku. Co więcej, to jedyne zgłoszenie – co oznacza, że najprawdopodobniej Kraków zostanie wybrany. Mieszkańcy nie wiedzieli o niczym. Co ciekawe, nie wiedzieli także radni miejscy. Temat nie pojawił się ani w radzie miasta, ani na posiedzeniu komisji sportu. – Decyzja o organizacji takiego ogromnego, dwutygodniowego wydarzenia dla kilku tysięcy sportowców zapadła nie tylko bez zapytania mieszkańców o zdanie, ale w zaciszu gabinetów i bez ich wiedzy – komentuje Łukasz Gibała. Jego zdaniem to niedopuszczalne. Dlatego w swojej interpelacji nie tylko domaga się wyjaśnień, dlaczego aplikacja Krakowa nie została skonsultowana i jakie są szacowane koszty organizacji wydarzenia. Jasno też stwierdza, że w sprawie tego kalibru należy przeprowadzić referendum.


Zgłoszenie Krakowa „po cichu”, bez wiedzy mieszkańców to główny zarzut Łukasza Gibały, jednak w piśmie do Jacka Majchrowskiego podaje również inne argumenty przeciw organizacji EIO w Krakowie. W opinii radnego to, że poza Krakowem żadne inne europejskie miasto nie złożyło aplikacji, nie jest przypadkiem. Igrzyska w roku 2023 będą trzecią ich edycją. Gospodarzami pierwszych dwóch są kraje, w kontekście których często padają słowa „reżim” czy „dyktatura”. – Czy aby na pewno chcemy, żeby Kraków wymieniany był w towarzystwie Baku, stolicy Azerbejdżanu i białoruskiego Mińska? – pyta Gibała. Odrębną kwestią są koszty. Co prawda Jacek Majchrowski zapewnia, że jeśli Kraków zostanie gospodarzem igrzysk, przedsięwzięcie będzie finansowane przez polski rząd – jednak nic nie wiadomo o tym, aby Premier Mateusz Morawiecki podpisał tego rodzaju oficjalną gwarancję. Gibała w tym kontekście przywołuje przykład Holandii, która miała być gospodarzem tegorocznej edycji igrzysk. Wycofała się jednak, ponieważ holenderski rząd odrzucił wniosek o dofinansowanie organizacji przedsięwzięcia kwotą 57,5 milionów euro.– Jak na razie wygląda na to, że mamy od premiera deklarację złożenia deklaracji o finasowaniu igrzysk, a przecież wniosek aplikacyjny został już złożony, 22 czerwca najprawdopodobniej zapadnie decyzja o jego przyjęciu przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich – dodaje Gibała.


Same igrzyska budzą kontrowersje również w środowisku sportowym. Dla gwiazd nie są priorytetem w napiętym kalendarzu zawodów, dlatego nie biorą w nich udziału. Również „innowacyjne” podejście do zawodów lekkoatletycznych jest zaskakujące. Przykładem są biegi przygodowe – podczas których zawodnicy ciągną opony i spadochrony. 


Biuro prasowe Łukasza Gibały
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty