Strona główna > Siatkówka
Polscy siatkarze pojadą do Tokio2019-08-12 08:36:00

Polscy siatkarze pokonali Słowenię 3:1 w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego w ERGO Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Biało-czerwoni potrzebowali tylko jednego seta, aby cieszyć się z awansu na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. To będzie dziesiąty start Polaków na najważniejszej imprezie sportowej czterolecia.

Polska - Słowenia 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21)

POLSKA: Piotr Nowakowski 2, Maciej Muzaj 4, Wilfredo Leon Venero 10, Fabian Drzyzga 1, Michał Kubiak 7, Mateusz Bieniek 12, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Grzegorz Łomacz 0, Dawid Konarski 8, Aleksander Śliwka 2, Artur Szalpuk 6, Karol Kłos 7, Bartosz Kwolek 4.

SŁOWENIA: Tonček Štern 14, Alen Pajenk 13, Jan Kozamernik 10, Gregor Ropret 4, Tine Urnaut 12, Klemen Čebulj 20, Jani Kovačič (L) oraz Žiga Štern 1, Sašo Štalekar 0, Alen Šket 0, Matic Videčnik 1.

Pierwszą partię spotkania dużo lepiej rozpoczęli Słoweńcy, którzy mocno zagrywali i utrzymywali wysoką skuteczność w ataku (2:5). Biało-czerwoni do pierwszej przerwy technicznej nie potrafili znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rywali. Chwilę przed pauzą blokiem został zatrzymany Michał Kubiak. Z kolei w reprezentacji Słowenii ręki w ataku nie zwalniał Tine Urnaut (5:9). W dalszej części seta mistrzowie świata zmuszeni byli odrabiać straty. Sytuację próbował ratować Wilfredo Leon (16:20), ale to przeciwnicy kontrolowali grę. Wygraną skutecznym atakiem ze środka przypieczętował Gregor Ropret (21:25).

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od równej gry. Na pierwszym czasie nieznaczne, jednopunktowe prowadzenie objęła Polska 8:7. Na drugiej przerwie techniczej mistrzowie świata prowadzili 16:15. Końcówka seta była bardzo zacięta i emocjonująca. Podopieczni Vitala Heynena potrzebowali jednego wygranego seta, aby cieszyć się z awansu do Tokio, ale zdobycie każdego punktu przychodziło im z wielkim trudem (20:20). Po krótkiej przerwie dwa asy serwisowe na stronę rywali posłał Leon (22:20). Emocji nie brakowało do ostatniej akcji. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali biało-czerwoni, którzy zwyciężyli 25:23 i tym samym zapewnili sobie awans na Igrzyska Olimpijskie 2020!

Trener Vital Heynen po wygraniu drugiego seta zdecydował się desygnować do gry w trzeciej partii zmienników. Na parkiecie pojawił się m.in. Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Grzegorz Łomacz i Karol Kłos. Gra była wyrównana (17:17). Biało-czerwoni nie dali sobie wyrwać z rąk zwycięstwa. Wygraną asem serwisowym przypieczętował Szalpuk (25:23).

Reprezentacja Słowenii ani myślała tanio sprzedać skórę. W kolejnej partii grali jak równy z równym (10:10). Od połowy seta warunki gry zaczęli dyktować reprezentanci Polski (22:17). Do końca utrzymali koncentrację i zwyciężyli w ostatnim secie 25:21, wygrywając cały mecz 3:1.

Niedzielne wyniki grupy D:

Francja - Tunezja 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22)

Kolejność: 1. Polska  3 zwyc., 2. Francj 2, 3. Słowenia 1, 4. Tunezja 0.

Wyniki turniejów kwalifikacyjnych do IO

GRUPA A (Warna): Brazylia - Portoryko 3:0, Bułgaria - Egipt 3:1, Brazylia - Egipt 3:1, Bułgaria - Portoryko 3:0, Egipt, Portoryko 3:0, Bułgaria - Brazylia 2:3 (25:23, 25:19, 30:32, 16:25, 11:15). Awans: Brazylia.

GRUPA B (Rotterdam): Holandia - Korea Płd. 3:2, USA - Belgia 3:1, Holandia - Belgia 3:0, USA - Korea Płd. 3:0, Holandia - USA 1:3 (18:25, 20:25, 25:17, 21:25), Korea Płd. - Belgia 0:3. Awans: USA.

GRUPA C (Bari): Serbia - Australia 3:1, Włochy - Kamerun 3:0, Serbia - Kamerun 3:0, Włochy - Australia 3:2, Kamerun - Australia 0:3, Serbia - Włochy 0:3 (16:25, 19:25, 19:25). Awans: Włochy.

GRUPA D (Gdańsk): Polska - Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19), Francja - Słowenia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23), Polska - Francja 3:0 (25:21, 25:19, 25:20), Słowenia - Tunezja 3:0 (25:24, 25:16, 26:24), Francja - Tunezja 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22), Polska - Słowenia 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21). Awans: Polska.

GRUPA E (St. Petersburg): Iran - Kuba 3:2, Rosja - Meksyk 3:0, Iran - Meksyk 3:0, Rosja - Kuba 3:0, Kuba - Meksyk 3:0, Rosja - Iran 3:0 (25:19, 25:23, 25:23). Awans: Rosja.

Grupa F (Ningbo): Chiny - Finlandia 3:1, Argentyna - Kanada 3:1, Argentyna - Finlandia 3:1, Chiny - Kanada 2:3, Kanada - Finlandia 3:0, Kanada - Finlandia 3:0, Chiny - Argentyna 2:3 (25:19, 22:25, 21:25, 25:18, 9:15). Awans: Argentyna.

Dotychczas awans olimpijski zapewnili sobie: Japonia (gospodarz), Brazylia, USA, Włochy, Polska, Rosja, Argentyna.